Nježna je koža lica nalik na ogledalo na kojem se ogledaju organske promjene, u razmjeni tvari, krvni tlak, čak i smanjena sposobnost obrane od bolesti. Zato liječnici sve više pažnje poklanjaju izgledu tijela i kože — pogotovo lica — na kojem su najvidljiviji već prvi znaci uzbunjivanja organizma.
Tako, naprimjer, koža koja mijenja boju tako da je sve više nalik na sasvim blijedu bijelu kavu odaje da bubrezi ne rade kako bi trebali. Žućkasta koža otkriva loš rad jetre i žuči, a tamno rumenilo lica s vidljivim žilicama može biti znak da je krvni tlak previsok.
Čak i bore, ti uobičajeni znakovi protjecanja vremena, mogu značiti i nešto drugo: duboke, oštre bore što od nosa idu prema krajevima usana najavljuju tegobe s radom želuca. Velik broj sasvim sitnih borica na licu razmjerno mlade žene možda upozorava na neuravnoteženost u izlučivanju hormona.
Šećerna bolest može prepoznati po promjenama na koži tako da iskusan liječnik na vrijeme šalje pacijenta na detaljnije pretrage. A znamo koliko je važno što ranije utvrditi bolest, pogotovo šećernu.
I znoj koji se javlja na koži važan je putokaz liječnicima prilikom dijagnosticiranja mnogih poremećaja u organizmu. Osobe koje se iznenada počnu jako znojiti, na tu pojavu moraju upozoriti svoga liječnika.
Perut se smatra neugodnom pojavom i malo tko zna da izdajnički otkriva i loše prehrambene navike: previše masnoća i šećera na jelovniku!
Koža odražava i neke psihičke promjene: ljudi koji žive pod stresom ili su u depresiji imaju sivkastu boju kože, dok sretno zaljubljenima postaje napeta, gube se borice, a obrazi se zdravo rumene jer zahvaljujući živahnijem izlučivanju spolnih hormona koža bolje zadržava vlagu pa je ljepša i izgleda jedro.
Pogledajte se kritički u ogledalo i tko zna što ćete još otkriti!