Higijenske navike ljudi uvelike su se promijenile u posljednjih nekoliko desetljeća. Dok je našim roditeljima, djedovima i bakama bilo uobičajeno kupanje jedanput na tjedan uz dnevno pranje određenih dijelova tijela prema potrebi, s razvojem kozmetičke industrije koja propagira svakodnevno korištenje njihovih proizvoda i dostupnosti tekuće tople vode u domu, postalo je uobičajeno tuširanje jedanput, a kod nekih i više puta na dan.
I dok su higijenske navike sigurno doprinijele smanjenju pojave raznih bolesti te postale dio osobne kulture, jer više nije prihvatljivo i normalno širiti neugodne mirise oko sebe, s druge strane, svakodnevno tuširanje isto tako može imati negativne efekte na koži. Riječ je o skidanju zaštitnoga masnog sloja kože, koji je štiti od vanjskih utjecaja, a što dovodi do njezinog pretjeranog isušivanja, a kod nekih i posljedično pojačanog izlučivanja masnoća, što pak može izazvati upalne procese.
Navika tuširanja svake pojedine osobe trebala bi biti prilagođena klimi i godišnjem dobu, dnevnim aktivnostima te genetskim predispozicijama, odnosno o strukturi kože i godinama života svake pojedine osobe…
Evo nekih osnovnih smjernica koje su postavili dermatolozi, a trebali bi ih primijeniti kada je u pitanju tuširanje.
Pretjerani piling - Pilinzi i jaki sapuni možda će vam dati osjećaj čistoće, ali njihova česta upotreba može ukloniti gornji sloj kože, što može dovesti do pretjeranog isušivanja kože, njezinog pucanja i pojave ekcema. Piling tijela radite najviše jedanput na tjedan, a ako vam je koža jako suha i osjetljiva, još rjeđe.
Korištenje stare spužvice za tuširanje – Ona već nakon nekoliko mjeseci, ovisno o načinu održavanja, postaje rasadnik bakterija i plijesni. Mijenjajte je redovito.
Prečesto i predugo tuširanje – Osim ako zbog specifičnih dnevnih aktivnosti to nije neophodno, izbjegavajte tuširanje više od jedanput na dan i ono koje traje duže od 10 minuta. Ako je moguće, preskočite svakodnevno tuširanje, uz iznimku pranja intimnih dijelova, lica i ruku.
Vrući tuševi – Dugo tuširanje vrlo toplom vodom dodatno uzrokuje ispiranje prirodnih masnoća s kože, što može dovesti do raznih upalnih procesa. Ako se volite tuširati vrućom vodom, neka ono traje kraće od pet minuta.
Netuširanje nakon fizičke aktivnosti – Nakon što ste se dobro oznojili vježbajući ili prilikom neke druge fizičke aktivnosti, tada je svakako vrijeme za tuširanje, jer s time čistiti pore od znoja i viška masnoća, koji su pravi rasadnici bakterija i gljivica.
Nanošenje hidratantne kreme – Ako nakon tuširanja imate osjećaj da vam je koža suha i zateže vas i na njoj se javljaju ljuskice, tada svakako je potrebno nanošenje hidratantne kreme. Posebno se to odnosi na osobe koje žive u područjima koja imaju tvrdu vodu i koja je tretirana klorom u većim količinama.
Foto: © eldarnurkovic - fotolia