''Čista ljepota'' je pokret u industriji kozmetičkih proizvoda koji savjetuje izbjegavanje štetnih kemikalija u tim proizvodima. Pobornici ovog pokreta zalažu se za prirodnu kozmetiku organskog podrijetla i bez sintetičkih sastojaka. Zbog toga se ovaj pokret često naziva i ''zelenim'', prirodnim'' ili ''hipoalergenskim''.
Ovaj su pokret započele velike kompanije, a među prvima se za ovakvu kozmetiku zalagao brand Goop poznate glumice Gwyneth Paltrow. No svijest o štetnosti konvencionalnih kozmetičkih preparata, kao i broj korisnika koji se okreću prirodnoj kozmetici, je počeo naglo rasti pa se pokret ''čiste ljepote'' proširio na velike i male proizvođače i postao pravi trend.
Ovaj rast popularnosti prirodnih proizvoda desio se zbog sve veće svjesnosti o zdravlju. Korisnici kozmetike postali su informiraniji o mogućim iritacijama kože i drugim štetnim posljedicama sintetičkih preparata. Stoga pažljivije čitaju sastojke proizvoda i znaju koje među njima treba izbjegavati.
Drugi faktor koji je doveo do popularnosti pokreta je porast osoba s osjetljivom kožom. Dermatolozi upozoravaju na drastičan porast ljudi koji imaju problema s kožom, zbog onečišćenja, stresa i korištenja proizvoda koji iritiraju kožu i izazivaju alergije. Osim toga, ističu podatak da su žene danas na dnevnoj bazi izložene u prosjeku 126 različitih kemikalija u kozmetici, hrani, sredstvima za čišćenje i okolišu. Zbog toga je osjetljivost kože 2018. godine godina postala puno popularnija tema od anti-aeging kozmetike (koja je do tada bila najpopularnija među ženama).
Zbog toga se ''čista ljepota'' zalaže za kozmetiku s čim manje sastojaka. Od onih štetnih iz konvencionalne kozmetike najviše se ističu mineralna ulja poput petroleja, petrolata i parafina koji začepljuju pore i jeftini su ostatci naftne industrije. Sodium lauryl sulphate koji se nalazi u većini konvencionalne kozmetike poznat je po tome što isušuje kožu, a ftalati (BPA, DBP, DEHP, DEB) se apsorbiraju kroz kožu i mogu imati štetne posljedice na zdravlje cijelog organizma. Od štetnih sastojaka dobro su poznati parabeni, koji su povezani s razbojem raka dojke i reproduktivnim poteškoćama.
Zbog ovih razloga pokret ''čiste ljepote'' savjetuje da se dobro informiraš o štetnim kemikalijama u kozmetici i počneš mijenjati obične proizvode za one zdravije. Kako bi ti olakšali kupovinu, pobornici pokreta osmislili su i mobilne aplikacije koje te informiraju o sastojcima pojedinog proizvoda.
Čista ljepota jedan je od najnovijih trendova u svijetu kozmetičkih proizvoda, i to s dobrim razlogom