Hrvatima sunčane naočale draže od zaštitnih kapa i suncobrana

Vichy je u suradnji sa nama i vama, našim čitateljicama napravio istraživanje o znanju i navikama Hrvata na suncu

Hrvatima sunčane naočale draže od zaštitnih kapa i suncobrana

Vichy, jedan od vodećih svjetskih proizvođača dermokozmetičkih proizvoda i proizvoda za očuvanje zdravlja kože, početkom lipnja je u suradnji s portalom Žena.hr proveo istraživanje o znanju i navikama Hrvata na suncu. Opsežno istraživanje od 36 pitanja je ispunilo više od 1,340 posjetitelja portala. U nastavku vam donosimo neke od najzanimljivijih rezultata i zaključaka.

  • Hrvatima sunčane naočale draže od zaštitnih kapa i suncobrana
  • omiljeni SPF faktor od 15 do 30
  • 36% preporuča sunčanje nakon 17 sati, 30% voli sunčano najinintenzivnije doba dana
  • 85 posto ispitanica i ispitanika ne odlazi u solarij prije sezone sunčanja.


Omiljeni SPF od 15 do 30
Istraživanje je pokazalo kako su čitateljice i čitatelji vrlo dobro upoznati s opasnostima i načinima zaštite prilikom sunčanja. Uz to što gotovo svi (96 posto) znaju što označava SPF (zaštitni faktor sredstva za zaštitu prilikom sunčanja), većina ih koristi proizvode učinkovite razine zaštite (faktor od 15 do 50). Najviše ispitanica i ispitanika također na suncu kumulativno ne provode više od dva sata dnevno, dok je gotovo 12 posto još opreznije te se suncu nastoji uopće ne izlagati.

Image


NE za SOLARIJ!
Zanimljiva je i činjenica kako preko 85 posto ispitanica i ispitanika ne odlazi u solarij prije sezone sunčanja, već svoj inicijalni zaštitni sloj sunčanog tena radije dobiva kraćim početnim intervalima izlaganja. Slično velik udio (80 posto) ne konzumira pripravke za razvijanje rezistencije protiv sunčanih zraka.

DA za SUNČANJE NAKON 17h!
Oko optimalnog doba dana za sunčanje ispitanice i ispitanici su bili prilično podijeljeni. Iako ih velika većina preporuča sunčanje nakon 17 sati (njih 36 posto), i dalje se velika većina sunča u vremenu intenzivne sunčeve aktivnosti od 15 do 17 sati (gotovo 30 posto). Ipak, većina je svjesna opasnosti koje sunce predstavlja za znatno osjetljiviju dječju kožu te se više od 68 posto slaže da se djeca trebaju izlagati suncu tek tijekom kasnijih popodnevnih sati.

Treba istaknuti i to da se tek 33 posto ispitanica i ispitanika izjasnilo da koristi zaštitnu kremu za sunčanje i tijekom oblačnog razdoblja. Stoga želimo napomenuti da i UVA i UVB sunčane zrake (za razliku od toplinske energije) i dalje u znatnoj mjeri prodiru kroz oblake i negativno utječu na nezaštićenu kožu. Stoga je i prilikom takvog vremena uputno koristiti istovjetnu zaštitu onoj koja se koriti tijekom sunčanog vremena!


Image


Važna dermatološka ispitanost proizvoda

Prilikom izbora proizvoda za zaštitu od štetnih utjecaja sunca većina sudionika ankete na vrh ljestvice prioriteta postavlja dermatološku ispitanost proizvoda, nemasnu i neljepljivu teksturu (kako bi njihovo aplicirane i korištenje bilo jednostavno i ugodno), konačnu cijenu proizvoda te hipoalergena svojstva. Najmanje pozornosti obraćaju na to u kojoj se mjeri proizvod reklamira na televiziji, Internetu ili u tisku. Vjerovanje preporukama prijatelja i poznanika o kvaliteti pojedinih proizvoda je druga najmanje zastupljena kategorija

Preko 87 posto ispitanika i ispitanica preferira guste, vodootporne kreme u odnosu na uljne raspršivače, no istodobno su dosta podijeljeni glede mišljenja o trajnosti vodootporne zaštite – naime, 46 posto smatra da takve vrste krema osiguravaju dugotrajnu zaštitu, a 54 posto da ne (odnosno da osiguravaju kvalitetniju zaštitu u jednakom vremenskom razdoblju). Stoga ovdje želimo napomenuti da su vodootporne kreme znatno manje osjetljive na ispiranje tijekom kupanja, no da se po izlasku iz vode ili dužem boravku u njoj i dalje trebaju povremeno aplicirati kako bi se osigurala adekvatna zaštita.


Image


Hrvatima sunčane naočale draže od zaštitnih kapa i suncobrana

Više od 60 posto ispitanica i ispitanika ne koriste suncobran ili kapu s UV zaštitom što također može biti problem tijekom intenzivno toplih i sunčanih dana. Uz zaštitu od UV zraka takva oprema pomaže u prevenciji sunčanice i ostalih tegoba vezanih uz pretjerano zagrijavanje glave i ostalih dijelova tijela. Stoga, ukoliko se planira duži boravak na pješčanoj, šljunčanoj ili kamenitoj plaži (koje zbog podloge imaju visok stupanj refleksije sunčane svjetlosti), nije zgorega opremiti se suncobranom ili pokrivalom za glavu. Alternativni izvori hlada poput obližnjih stabala ili ugodnog lokala na plaži su samo dobrodošao dodatak! Stoga smo postavili i to pitanje – koliko ispitanica i ispitanika traži sjenu na plaži ili u parku, na što je visokih 89 posto odgovorilo da ju – traži! Sunčane naočale su, za razliku od suncobrana i kape, daleko popularnije zaštitno sredstvo, budući da ipak čine dio ljetnog „nakita“ i imidža. Više od 74 posto ispitanica i ispitanika redovito koristi i nosi sunčane naočale tijekom sunčanih razdoblja.

Opasnosti nekontroliranog izlaganja suncu svjesni su gotovo svi (93 posto ispitanika), jednako kao i njegovog štetnog utjecaja na kožu, a koje se prvenstveno očituje povećanjem broja bora i ubrzavanjem njenog starenja. Jednako tako valja pohvaliti i činjenicu kako gotovo 60 posto ispitanica i ispitanika zna da je sunčanje znatno opasnije za ljude s izraženijom pigmentacijom kože. Svijest o važnosti kontrole zdravlja kože također je vrlo visoka, budući da više od 66 posto sudionika ankete redovito posjećuje dermatologa, odnosno odlazi na pregled čim primijete i najmanju nepravilnost na koži. Svijest o brizi za madeže je također vrlo visoka te 79 posto ispitanica i ispitanika redovito pregledava svoje madeže, odnosno kreće u temeljiti pregled cijelog tijela čim primijete i najmanje odstupanje (veličina, promjena boje).