Besmrtno smilje najbolji je odgovor protiv preranog starenja

Sve se češće koristi u kozmetici

Besmrtno smilje najbolji je odgovor protiv preranog starenja

Najnoviji i trenutno jedan od najpopularnijih trendova u svijetu kozmetike i ljepote definitivno je: smilje. Divni žuti i opojni cvjetovi koji niču u kamenu i kršu sredozemnih zemalja, od Hercegovine i Korčule preko Sicilije i Korzike, pa sve do Španjolske, od davnina su poznati po svojim korisnim svojstvima - zato su i prozvani immortelle - besmrtnima.

Ova mediteranska biljka s izvanrednim svojstvima, iako naizgled nježna zapravo posjeduje nevjerojatnu snagu  i  vrlo je izdržljiva budući da raste na kamenjaru. Posjeduje anti-age djelovanje, ublažava bore i revitalizira kožu koja doista blista. Upravo zato eterično ulje smilja sve je više dio kozmetičkih proizvoda za njegu lica i tijela.

Snagu smilja prepoznali su i u  uspješnom hrvatskom brandu prirodne kozmetike Olivalu. Vlasnica branda, magistrica farmacije i ambasadorica ženskog poduzetništva u Hrvatskoj, Vlasta Pojatina, odgovorila nam je na nekoliko pitanja o popularnoj besmrtnoj biljci i njenoj primjeni u kozmetici.

Recite nam nešto više o smilju - gdje raste, kako izgleda, kakva svojstva ima?
Smilje ili Helichrysum Italicum mediteranska je biljka, iz porodice glavočika  koja raste na kamenjaru i kršu, na zapuštenim terenima Mediterana, uz puteve i ceste, čak i u pukotinama stijena. Trajnica je, a cvate u kasno proljeće bujnim, žutim cvatom, aromatična je i opojna mirisa. Kao ljekovita biljka poznata je odavno, a za liječenje i njegu kože koristile su je čak i naše bake. Smilje je dugo godina bilo zaboravljeno, a danas se ponovno na velika vrata   vraća  u kozmetiku i proizvode za njegu kože pa stoga i ne čudi drugo ime za ovu nježnu  biljku – Imortella.  

Kako se smilje koristi u kozmetici?
U kozmetici najčešće koristimo eterično ulje, hidrolat ili macerat nadzemnih dijelova svježe ubrane biljke. Vrlo je vrijedno kao sastavnica u različitim kozmetičkim pripravcima za njegu kože, a kao najznačajniji  dokazani učinak  je snažna antioksidativnost. Iskorištava se u kremama protiv bora i u kremama koje regeneriraju kožu. Anti-age učinak smilja pripisuje se poticanju mikrocirkulacije u površinskim slojevima kože i neutralizaciji slobodnih radikala koji su važan čimbenik u procesu starenja kože. Vrlo mala količina eteričnog ulja ima dokazanu aktivnost, a ulje stajanjem ne gubi na vrijednosti, nego samo mijenja mirisne note. U kozmetici smilje se još koristi i za liječenje ožiljaka ili strija, a formulacije koje sadrže više masne faze učinkovitije su od hidratantnih. Poznato je da se ulje smilja u narodnoj medicini koristi i u  pripravcima za liječenje hematoma, oteklina i čireva.

Kako se priprema kao sirovina?
Danas se smilje uzgaja plantažno, a ubire se samo cvijet i nekoliko centimetara stapke. Biljka se mora destilirati u posve svježem stanju, a za proizvodnju samo jednog kilograma eteričnog ulja potrebna je tona svježe biljke, pa je stoga i cijena ulja vrlo visoka. Poznato je da su zadnjih nekoliko godina naši otoci gotovo opustošeni zbog tako visoke otkupne cijene i nekontroliranog branja biljke, no nadam se da će ta pošast nestati jer pojedini uzgajivači postižu vrlo dobre rezultate plantažnim uzgojem. Mi, u Olivalu surađujemo na EU projektu, koji se bavi osmišljavanjem pravilnog uzgoja Primorskog smilja plantažnim uzgojem i nadamo se uskoro i vlastitoj produkciji eteričnog ulja.

Gdje nabavljate smilje za svoje proizvode?
Svaka  sastavnica kozmetičkog proizvoda mora biti poznatog porijekla, standardizirana i popraćena certifikatom kvalitete, stoga eterično ulje smilja nabavljamo od domaćeg renomiranog proizvođača, koji nam garantira kontinuiranu kvalitetu i sve tražene standarde.

Što vam je bitno prilikom odabira sirovina za kozmetiku?
Kod odabira sirovina  za kozmetičke proizvode, pogotovo za kreme, važno mi je da su prirodnog porijekla, da imaju dokazanu učinkovitost, da ne sadrže alergene, da imaju ugodan miris i teksturu prilagođenu koži. Nastojim ih odabrati u domaćem okruženju ali naravno da jedan dio moramo uvoziti, pogotovo kada se radi o finim uljima kao što su to npr. ulja jojobe, avokada ili makadamije. No, neke ekstrakte radimo i sami, npr. ekstrakt nevena, čička ili oraha. Iz godine u godinu pratimo sve specijalizirane svjetske sajmove koji se bave sastavnicama za kozmetiku i trendovima u kozmetičkoj industriji. Mogu vam reći da se Olival tu vrlo dobro drži, a nedavno smo čak bili  pozvani na radionicu u Pariz, organiziranu od strane poznatog proizvođača sirovina.

Image


Možete nam reći nešto više o Olivalovoj liniji proizvoda sa smiljem? Kome je namijenjena? Kako se koristi?   
Linija proizvoda na bazi smilja sadrži 11 proizvoda, od toga većina ima Natrue certifikat , što ovu liniju uvrštava u prirodnu kozmetiku potvrđene i kontrolirane kvalitete. Baza su tri visokokvalitetne kreme za njegu tri različita tipa kože, zatim: suho ulje,  tonik , mlijeko, maska, piling, micelarna otopina te dvije nijansirane kreme za korekciju nepravilnosti. Svim ovim proizvodima zajedničko je eterično ulje smilja koje koristimo u potrebnim, različitim koncentracijama i u vrlo različitim podlogama. Linija na bazi smilja namijenjena je jednako mladim osobama koje tek  počinju s njegom kože do zrele i starije dobi. Najbolja učinkovitost krema na bazi smilja postiže se redovitom upotrebom, pogotovo je dobro kombinirati dnevnu hidratantnu i bogatu noćnu kremu. Nakon nekog vremena koža postaje glatka, zategnutija, rjeđe dolazi do nepravilnosti u vidu proširenih pora ili crvenila. Kod prirodne kozmetike slično je  kao i kod zdrave prehrane – rezultati su sigurni , samo je potreban određeni vremenski period za vidljivu učinkovitost.

Koji su sastojci u proizvodima i kako djeluju na kožu?
Hidratantna krema na bazi smilja, emulzija je ulja jojobe i pšeničnih klica u vodi, a karakteristika joj je da hrani i vlaži kožu bez osjećaja suvišne masnoće, pa ju stoga preporučujem za normalnu, suhu i osjetljivu kožu. Ulje jojobe slično je tekućem vosku pa stoga štiti i smanjuje isušivanje kože, a ulje pšeničnih klica bogato je vitaminima i mineralima te hrani kožu. Kod masne i mješovite kože moja je preporuka : Regenerativna krema na bazi smilja, koja za bazu ima ulje makadamije i vrlo je korisna kod problematične kože. U bogatoj noćnoj kremi glavni sastojak je ulje sjemenki marelice koje je za mene pravo otkriće! Ovo ulje vrlo je dobar antioksidans, ugodno za kožu, pogodno  za zreliju, suhu i osjetljivu kožu.

Po čemu je vaša linija proizvoda posebna u odnosu na slične proizvode na tržištu?
Olival linija na bazi smilja jedina je na ovim prostorima certificirana prirodna kozmetika, potvrđena internacionalnim Natrue certifikatom, te po kvaliteti može stati uz bok najjačim svjetskim brendovima koji proizvode prirodnu kozmetiku. Kao osnovne  sirovine u liniji koristimo biljke iz svog okoliša kao što su ekstrakti: kamilice, nevena, matičnjaka i mrkve, te nastojimo njegovati tradiciju i zaboravljene ljekovite biljke ponovo vratiti u naše formulacije. Posebnost naše linije je i velika raznolikost i širok asortiman proizvoda. Za kraj bih spomenula Zlatno ulje smilja, inovativan proizvod na bazi smilja, suho ulje čija je prednost da malom količinom aktivnog sastojka kvalitetno hranimo i njegujemo kožu.

Foto: © Scisetti Alfio - fotolia