Koje knjige ponijeti na godišnji odmor (2)

Savršene knjige za vruće ljetne dane

Koje knjige ponijeti na godišnji odmor (2)

Nema ničeg ljepšeg od godišnjeg odmora uz dobru knjigu i vjerujem da govorim u ime brojnih žena koje na godišnji odmor nose gotovo istu količinu knjiga, koliko i odjeće. Bilo gdje ljenčarile, na moru, planinama, jezeru, vlastitoj terasi ili na kauču u stanu knjiga je nešto što će vas opustiti, animirati, nasmijati i obogatiti život. No, ono što je možda najteži dio je kako odabrati pravu knjigu u kojoj ćete uživati od korica do korica. Zbog toga smo za vas sastavili popis knjiga koje su vam druge žene (moje prijateljice) preporučile.


Image


Tracy Chevalier: Djevojka s bisernom naušnicom

Najpoznatija Vermeerova slika nadahnula je američko-britansku spisateljicu Tracy Chevalier da napiše istoimeni roman koji je odmah po objavljivanju (1999) postao svjetskim bestselerom. Priča je to o intrigantnom odnosu slikara i njegova modela, o ljubavi i umjetnosti kao vječnim “suparnicama“ društvenih konvencija i pravila “pristojnog“ ponašanja...






Image


Robert James Waller: Mostovi u okrugu Madison

“U sve bešćutnijem svijetu svi mi živimo u vlastitim oklopima od zakraštenih osjećaja. Ne znamo gdje prestaje velika strast, a počinje zasićenost. Ali naša sklonost da se podsmjehujemo već samoj mogućnosti da takva strast postoji i da iskrene i duboke osjećaje ocijenimo kao plačljivu sentimentalnost – otežava nam da uđemo u carstvo nježnosti koje je potrebno da bismo razumjeli priču o Franceski Johnson i Robertu Kincaidu. Za sebe znam da sam morao prevladati tu sklonost prije negoli sam mogao započeti samo pisanje.”





Image

Stephenie Meyer: Sumrak

Srednjoškolka Bella Swan pomirila se s neizbježnim. Mora napustiti sunčani Phoenix u Arizoni i otići živjeti s ocem u Forks, kišovito mjestašce na pacifičkoj obali poznato kao najoblačnije u cijelim Sjedinjenim Državama. Što je još gore, u malome mjestu svatko svakoga poznaje, pa Bella, koja nikad nije imala mnogo prijatelja i uvijek je cijenila samoću, sad pred svima mora pokazivati koliko je nespretna na tjelesnom i sramotiti se nesvjesticama kad vidi i najmanju kap krvi. Samo, čini se da najljepšem učeniku gimnazije u Forksu - Edwardu Cullenu, jednom od četvoro braće i sestara iz samotnjačke obitelji o kojoj se malo zna, a o kojoj kruže mnoge jezovite priče njezina nespretnost nimalo ne smeta. Iako su joj njegove nagle promjene raspoloženja isprva posve neobjašnjive, Bella polako počinje sumnjati da rješenje Edwardove zagonetke leži upravo u krvi. Ljudskoj krvi, njezinoj krvi, krvi zbog koje su Cullenovi grozomorno različiti od svih ostalih žitelja Forksa... Književni debi Stephenie Meyer Sumrak ubrzo po objavljivanju stekao je kultni status među mladim čitateljima Amerike. (Sumrak saga: Sumrak, Mladi mjesec, Pomrčina, Praskozorje)


Image


Jane Austin: Emma

Roman “Emma“ mnogi smatraju njezinim remek-djelom posebice zbog virtuozne pripovjedačke forme. Emma Woodhouse dokona je, dobro situirana djevojka koja si dalje u zadatak ljubavno posredništvo, stvarajući scenarije ljubavnih priča, kombinirajući po vlastitom osjećaju idealne partnere, svoje susjede i prijatelje. Budući da pri tome kreće od krivih pretpostavki, njezine se iluzije postupno raspršuju.






Image

Rajaa Alsanea: Djevojke iz Riyada

U svom hrabrom prvijencu, Rajaa Alsanea otkriva društvene i ljubavne probleme četiriju djevojaka iz društvene elite u saudijskom gradu Riyadu. Svaki petak nakon molitava, anonimna mlada žena šalje e-mailove čitateljima koji su se prijavili na listu primatelja. U pedeset e-mailova tijekom više od godinu dana, pripovjedačica poput Šeherezade malo-pomalo raskriva tragikomičnu realnost malene grupe prijateljica - Kamre, Michelle, Sadime i Lamis - koje raspravljaju o svojim ljubavnim životima, profesionalnim uspjesima i malim i velikim pobunama protiv kulturne tradicije kojoj pripadaju.
Religiozni ekstremisti ovaj su roman proglasili blasfemičnim te pozvali da se zabrani njegovo objavljivanje. No većina arapske publike ipak ga je prihvatila kao vjerodostojan prikaz zbivanja u društvu koje se zasniva na poštivanju stoljetne tradicije i čija je pravila teško povezati sa suvremenim zapadnim svijetom.


Image

Indu Sundaresan: Sjaj tišine

Radnja romana Sjaj tišine zbiva se u Indiji tijekom četiri dana svibnja 1942. i do sada je najdojmljivije ostvarenje popularne spisateljice Indu Sundaresan. Vlastito indijsko i američko naslijeđe autorica je u ovom romanu spojila u potresnu priču o ljubavi i sudaru kultura u ratnim vremenima. Mladi natporučnik američke vojske, Sam Hawthorne, još neoporavljen od ratnih okršaja u Burmi, dolazi u prinčevsku državu Rudrakot u potrazi za nestalim bratom. Samovu misiju ubrzo će ugroziti posve neočekivana i beznadna ljubav prema kćeri mjesnog političkog zastupnika. Ona – djevojka Mila – suočit će se s osjećajem rastrganosti između odanosti obitelji i ljubavi prema mladom strancu. Priča romana Sjaj tišine zapravo počinje dvadeset godina kasnije – godine 1963. – kada Olivia, Samova i Milina kći, iz Indije zaprimi kovčeg s dragocjenostima i pismo nepoznatog pošiljatelja. Tako će napokon saznati priču o strastvenoj i trajnoj ljubavi njezinih roditelja u raljama rasnih predrasuda, nacionalističkih intriga i eksplozivnih političkih odnosa ocvalog društva.


Image

Audrey Niffenegger: Žena vremenskog putnika

Kada Henry upoznaje Gare, njemu je 28, a njoj 20 godina. On je zaneseni knjižničar, a ona prelijepa studentica likovne akademije. Činilo mu se da se tada prvi put susreću i upoznaju, no on se pojavljuje u njezinu životu od njezine šeste godine... Ljubavna priča o Henryju i Clare traži odgovor na pitanje može li ljubav biti bezvremenska. Jer Henry putuje kroz vrijeme, a Clare ne. Henry se zato, kao zarobljenik vremena, iznenada pojavljuje u Clarinu životu i isto tako iznenada nestaje, uvijek u odgovarajućoj životnoj dobi, ali nesvjestan onoga što se događalo u prijašnjim susretima i životnim epizodama. Clare pak živi u jednosmjernom vremenu i čeka ga, svjesna da se on može pojaviti u bilo kojem trenutku njezina života.



Image

George R. R. Martin: Igra prijestolja

Eddard Stark danas je Knez Sjevera i vladar Oštrozimlja, no prije petnaest godina kao mladić svoj je mač stavio u službu Roberta Baratheona, brata po oružju i nesuđenog muža njegove mlađe sestre Lvanne. Kada su Lvanna i Eddardov stariji brat Brandon pogubljeni po naredbi Ludog Kralja Aervsa II, dvojica tek stasalih mladih plemića podigli su ustanak koji je prerastao u najkrvaviji građanski rat koji je Sedam kraljevina ikada vidjelo. Robert Baratheon sada sjedi kao kralj na samotnom Željeznom prijestolju, okružen ljudima kojima ne može vjerovati, njegova jedina prilika da nastavi sa svojim bezbrižnim životom suverena je da nagovori Eddarda da napusti svoj zamak Oštrozimlje i krene s njim na dvor u Kraljev grudobran kao Namjesnik, njegova desna ruka i upravitelj Sedam kraljevina. Rastrgan između obveze prema starom suborcu, prijatelju, kralju i ljubavi spram svoje brojne obitelji, Eddard će, kao uvijek kad je u pitanju dužnost i čast imena Stark, izabrati opasniji put...
Već s prvom knjigom iz ciklusa Pjesma Leda i Vatre pod nazivom Igra prijestolja američki pisac George R. R. Martin uspio je na poharanom polju suvremene fantastike uzgojiti potpuno drugačiju sortu romana. Kompleksna, monumentalna, zastrašujuća priča odvija se silinom paralelnih sudbina glavnih likova kojih u ovoj knjizi ima više no što većina drugih ima sporednih. Prva knjiga iz ciklusa Pjesma leda i vatre.


Image

Peter Prange: Posljednji harem

Carigrad 1909: U skrivenom svijetu harema dvije prijateljice, Fatima i Elisa, sanjaju o svojoj budućnosti. Dok jedna čini sve kako bi postala Sultanovom miljenicom, druga čezne za svijetom onkraj zidina palače, za ljubavlju i slobodom. A tada se raspada Osmansko Carstvo, raspušta se harem, i dvije mlade žene dolaze u svijet u kojem se njihovi snovi pretvaraju u noćne more. Zemlja se nalazi usred revolucije i rata, Sultan je prisiljen napustiti zemlju i raspustiti svoj harem. Stotine žena, uključujući i Fatimu i Elizu, ostaju same u napuštenoj palači. Prepuštene samima sebi, moraju iznaći vlastite putove. Uskoro, dvije djevojke upoznaju zanimljive muškarce, Felixa, liječnika iz daleke Njemačke, i Taifuna, službenika koji radi za novu vladu. Rađaju se ljubavi koje se moraju susresti s jazom između Istoka i Zapada, između prošlosti i sadašnjosti. Prijateljice, uhvaćene u vrtloge strasti, nađu se na rubu da ugroze jedinu stvar koja ih obje veže uz njihovu prošlost: njihovo uzajamno prijateljstvo.


Image

Laura Esquivel: Kao voda za čokoladu

Tko jednom zađe u magični svijet stare meksičke kuhinje ostat će tamo zauvijek opčinjen čarolijom mirisa i okusa koja muti razum, mami suze, pobuđuje ljubav, zaziva melankoliju i miješa maštu i zbilju rukom nadarene kuharice-čarobnice.
A ovo je upravo priča o jednoj takvoj, o Titi, najmlađoj kćeri u obitelji De la Garza kojoj je okrutnom obiteljskom tradicijom uskraćena ljubav njena života. Umjesto udaje za Pedra, nju će zapasti dužnost da se brine o svojoj majci do njene smrti. Kada se Pedro, u želji da bude što bliže svojoj voljenoj Titi, oženi njenom sestrom Rosaurom, strasti na imanju De la Garza proključat će kao voda za čokoladu. Prvi roman meksičke spisateljice Laure Esquivel Kao voda za čokoladu zasigurno je najuspješnije djelo hispanske književnosti devedesetih. Dvije godine bio je najprodavaniji roman u Meksiku, da bi zatim, preveden na dvadesetak jezika, naprečac osvojio cijeli svijet. Godinu i pol proveo je na američkoj listi najprodavanijih knjiga, a zatim je po njemu snimljen najkomercijalniji film na španjolskom svih vremena.


Image

Stephen King: Rose Madder

Kapljica krvi na plahti njezina bračnog kreveta probudit će Rosie Daniels iz četrnaestogodišnje noćne more. Njezin suprug Norman – odjednom je postala sasvim sigurna u to – jednog će je dana ubiti. Ili, što je još gore, možda i neće. Rosie će pokupiti Normanovu kreditnu karticu i bez ikakvih drugih priprema pobjeći u novi život, što dalje od svog brutalnog muža. U novoj sredini Rosie će sresti nove prijatelje, naći novi posao, pa čak i mali stan, ali jedna neobična slika na zidu staretinarnice zaokupit će njezinu pažnju više od svega ostalog. Slika na čijoj poleđini piše “Rose Madder” sigurno je sudbinski namijenjena njoj i možda je u stanju promijeniti tijek njezina života na najneobičniji način, ako se samo na trenutak ohrabri i prestane drhtati od straha kako joj je njezin muž na tragu. Rose Madder je mračna pripovijest o sudbini žene u braku sa surovim, lukavim i pokvarenim policajcem i njezinoj borbi za dostojniji život, ispletena od napetih niti trilera i protkana biserjem predivne ljubavne priče.


Image

Stephen Glass: Fabulist

Nastojeći izbjeći posljedice skandala koji je izazvao kao novinski izvjestitelj, a izmislio je gotovo sve što je objavio, Glass nam prenosi doživljaje još neobičnije od svojih lagarija, a likovi na koje nailazimo kao da su ispali iz komedije situacija. Dok bježi od drugih novinara koji ga progone kako bi još bolje olajali kolegu-lažljivca, Stephen Glass pokušava shvatiti samoga sebe i svoje postupke, hvata se za svaku slamku i, za divno čudo, ponekad uspijeva i isplivati. I što smo na kraju dobili? Roman-svjedočanstvo koji nam može mnogo reći ne samo o novinarstvu nego i o obitelji, prijateljstvu, ljubavi, o nemogućem koje se na kraju ostvari, o stvarnosti i mašti – doista provokativna kombinacija. Toliko provokativna da je poslužila i kao predložak za filmsku verziju pod naslovom Lažljivi Glass.


Image

Robin Maxwell: Tajni dnevnik Anne Boleyn   

Kad u ruke mlade engleske kraljice Elizabete I. dođe tajni dnevnik Anne Boleyn, druge od šest supruga njezina oca Henrika VIII., ona otkriva mnogo toga o silno oklevetanoj majci koju nikad nije upoznala. A saznavši pritom istinu o svom razbludnom, despotskom ocu Henriku VIII., zaklinje se da se nikad neće prepustiti nijednom muškarcu. No taj zavjet ne sprječava Elizabetu da održava vatrenu ljubavnu vezu s učiteljem jahanja Robinom Dudleyjem – opisanu s gotovo šokantnom iskrenošću – jednako kao i Anneini tajni sastanci s veoma upornim i pohotnim Henrikom. Spajajući pozornost točnosti podataka jedne povjesničarke s vještim pripovijedanjem jedne spisateljice, Robin Maxwell uvjerljivo isprepleće opise života na dvoru i portrete stvarnih ljudi u žestoku i uzbudljivu priču. Rezultat je remek-djelo povijesne fikcije, toliko proročki glede našeg vremena da se čini da ga je Maxwellova istrgnula iz naslova današnjih novina. U ovoj napetoj rekonstrukciji tragičnog života i smrti Anne Boleyn, Robin Maxwell nudi savršenu inačicu raskalašenog i razigranog vremena prepunog požude, izdaje, ljubavi i umorstava.


Image

Aprylinne Pike: Krila

Krila su debitantski roman za mlade autorice Aprilynne Pike koji otvara urbanu fantaziju u seriji od 4 knjige. Krila govore o petnaestogodišnjoj Laurel koja živi sa svojom hipi obitelji u Kaliforniji. Nakon što počne pohađati javnu školu, upoznaje Davida, zgodnog i slatkog dečka koji ju razumije. Jednoga dana Laurel na leđima izraste neobičan cvijet koji nalikuje na vilinska krila. Tada započinje potraga za njezinim pravim identitetom: onim vilinskim. Laurel otkriva da je vila i da je poslana među ljudska bića s misijom. Događaji se počinju odvijati nevjerojatnom brzinom. Laurel upoznaje Tamanija, prvo biće koje joj može reći što je ona uistinu. Zbunjujući osjećaji prema Tamaniju i nedvojbena naklonost spram Davida ne olakšavaju Laurel potragu za mjestom kojemu doista pripada. Njezina je zadaća pronaći i očuvati ravnotežu između dva potpuno različita svijeta: svijeta ljudi u kojem živi i vilinskog kraljevstva.


Image


Tina Šut: Koprena

Tea i Filip, mladi bračni par upao u rutinu svakodnevice, očekuju dolazak gostiju na proslavu prvog rođendana njihove kćeri Eme. Obavljajući već ustaljene poslove, Tei se vraćaju sjećanja na događaje koji su se odigravali prije gotovo dvije godine, u vrijeme kada je Filip doživio prometnu nesreću nakon koje se njegovo ponašanje počelo drastično mijenjati. Pokušavajući saznati zašto je došlo do promjene, Tea će otkriti da je Filip zapravo umro na operacijskom stolu, a njegovo tijelo preuzelo je biće za koje ona do tada nije vjerovala da postoji. Uhvaćena u klopku vlastitih sumnji i nevjerice, Tea će biti uvučena u jedan sasvim drukčiji, magični svijet u kojem postoje sile dobra i zla, a njezin će život odjednom dobiti sasvim novi značaj i težinu. Boreći se sa svojim osjećajima koji će postepeno početi dobivati novu dimenziju, zaljubljujući se u biće koje je preuzelo tijelo njezina supruga i prateći sve veće psihičke i fizičke promjene koje će mu se događati, Tea će doživjeti najljepše trenutke svoga života, otkrivajući kako je svijet koji nas okružuje samo koprena preko naših očiju, dok ispod njega postoji jedan daleko živopisniji, ali i znatno opasniji svijet.


Image

Anoniman: Knjiga bez imena

Što god činio, ne čitaj Knjigu bez imena! „Mjesečevo oko“ – misteriozni plavi kamen – je nestalo. A u Santa Mondegi pakao će izmaknuti kontroli. Doslovno. Barmen Sanchez, zločinački šef El Santino, nekoliko lovaca na ucjene i plaćeni ubojica odjeven kao Elvis, dva nemilosrdna redovnika, detektiv iz Odjela za istraživanje nadnaravnog, umirovljeni policajac koji ne odustaje, borac golim šakama na preuređenom Harleyu te cijela hrpa polusvijeta susrest će se na divljim ulicama Santa Mondege. Potpuna pomrčina uskoro će zaviti grad u tminu, proliti će se mnogo krvi. Jer, ne zaboravimo na Bourbon Kida… Tarantino se miješa s Da Vincijevim kodom u ovoj prvotno samostalno objavljenoj internetskoj senzaciji. Ne zaboravite: svatko tko pročita Knjigu bez imena biva ubijen. Jedini način da ustanovite zašto, jest da je i sami pročitate…

Mozaik knjiga poklanja dvije knijge Krila autorice Aprylinne Pike i Tajni dnevnik Anne Boleyn koju je napisala Robin Maxwell čitateljicama koje daju svoje preporuke za ljetno štivo, dakle:

Koju biste vi knjigu preporučili za ljeto i zašto?

Odgovore zajedno sa svojim podacima (ime, prezime, nick na portalu, adresa i kontakt telefon) šaljite na mail info@zena.hr s naznakom "Knjiga za ljeto2" i todo ponedjeljka 26.7. u 10 sati.

Hvala svim čitateljicama koje su sudjelovale i slale svoje preporuke. Dobili smo mnogo izvrsnih preporuka, a evo onih koje smo izabrali kao najbolje:

Marija Žeravica
Antonija Capan

njihove preporuke za knjigu za  more su :

Na kraju duge spisateljice Cecilie Ahern
"...Meni je žao što vam ne mogu dočarati koliko je ova knjiga odlična. Pisana je jednostavnim jezikom, humoristična a opet tužna zbog svih situacija koje glavni likovi prolaze. Možemo se poistovjetiti sa svakim likom u knjizi. To su obični ljudi kojima se sudbina poigrala na čudan način.
Knjiga govori o velikoj majčinskoj ljubavi, o velikom prijateljstvu koje preraste u ljubav i o neizmjernoj upornosti glavnih likova da bez obzira na sve budu jedan uz drugoga.
Puna je zapleta i preokreta i kada mislimo da se sve riješilo, spisateljica nam servira novu dozu neizvjesnosti.
Svakako preporučam ovu knjigu jer je jedan od najdivnijih koje sam pročitala u životu." (Antonija Capan)

Ljubav u doba kolere od G.G. Marqueza
Zato što mislim  da je ovaj roman idealan za čitanje na balkonu nekog našeg grada na obali.... Marquez opisuje stari grad, njegove ulice, kafiće, bučne trgove, tropsko okruženje... S obzirom da si trenutno ne mogu priuštiti trope, ljetovanje na našoj obali je najbliže da oživim svu čaroliju ovog romana. Uzmite čašicu vina, potpuno se predajte trenutku, polagano pijuckajte i čitajte, uživajući u eventualnom lahoru, gledajući ljude ispod sebe nadajući se da je tu negdje onaj pravi za vas... :-)  (Marija Žeravica)