Mozaik knjiga i Žena.hr poklanjaju knjigu
Nema ničeg ljepšeg od godišnjeg odmora uz dobru knjigu i vjerujem da govorim u ime brojnih žena koje na godišnji odmor nose gotovo istu količinu knjiga, koliko i odjeće. Bilo gdje ljenčarile, na moru, planinama, jezeru, vlastitoj terasi ili na kauču u stanu knjiga je nešto što će vas opustiti, animirati, nasmijati, obogatiti i vaš život.
No, ono što je možda najteži dio je kako odabrati pravu knjigu u kojoj ćete uživati od korica do korica. Zbog toga smo za vas sastavili popis knjiga koje su vam druge žene (moje prijateljice) preporučile. Odlučile smo odabrati laka štiva savršena za godišnji odmor, a opet uzeti u obzir različite ukuse. Pa, evo što smo odabrali.
Fantazija
Guy Gavriel Kay: Lavovi Al Rassana
Kada je jednog sunčanog dana netom što je oglašeno podne golobradi mladić Ammar ibn Khairan ušao u palaču Al-Fontina, u gradu Silvenesu, da ubije posljednjeg kalifa Al-Rassana, počelo je razdoblje previranja na podijeljenom poluotoku. Sada, petnaest godina kasnije, poslije smrti kalifa, zemlja koja se nekoć zvala Espera-a podijeljena je na pet kraljevstava gdje u nesigurnom miru žive tri vjerske zajednice: na jugu potomci pustinjskih osvajača Ašeriti, na sjeveru prognani starosjedioci Jaditi i među njima lutajući narod bez domovine Kindathi. Igrom sudbine u bogatoj Ragosi, u predivnom gradu u kojem cvjeta kultura, znanost i trgovina, naći će se mlada liječnica Jehana bet Ishak, Rodrigo Belmonte, najbolji mačevalac Espera-e s odredom plaćenika i Ammar ibn Khairan, pjesnik, diplomat, ratnik i plaćeni ubojica svi troje u službi Badira, kralja Ragose. Troje ljudi različitih vjera i osobnih ambicija zbližit će zajednički san o svijetu bez mržnje i nasilja, gdje bi tri tako različite kulture u suživotu mogle od njihove zajedničke domovine stvoriti novi, drugačiji svijet. No sudbina koja ih je spojila zaplest će njihove putove, poigrat se s njihovim nadama, osjećajima, a na kraju i životima na potpuno neočekivan način, stavit će na kušnju njihove najdublje moralne zasade i budućnost Espera-e položiti u njihove ruke.
Povijesni roman
Carolly
Erikson: Tajni dnevnik Marije Antoanete
Pariz, 16.
listopada 1793. U noći u kojoj je zatvorenica broj 280 odvedena na
stratište i pogubljena giljotinom, iza nje ostaje dnevnik... Zatvorenica
280 dojučerašnja je francuska kraljica Marija Antoaneta. Rođena je kao
najmlađa kći u vladarskoj obitelji Habsburgovaca, jednostavno odgojena i
s četrnaest godina, iz političkih razloga, prepuštena braku s
francuskim prestolonasljednikom. U braku ne nalazi sigurnost: mladi je
kralj čudak koji nikako da odraste i brak neće biti konzumiran čak sedam
godina. Krhka bračna fasada natjerat će kraljicu da utočište potraži u
skupim zabavama, modi i tajnoj ljubavnoj vezi sa švedskim diplomatom
Fersenom. No kad kotač povijesti krene nizbrdo, kraljevski će par
doživjeti tragičnu sudbinu. U romanu Tajni dnevnik Marije Antoanete
Carolly Erickson dočarava sudbinu Marije Antoanete i otkriva nam svaku
pojedinost kraljičina izuzetnog života, bremenitog događajima od
njezinih mladenačkih godina, kad je počela voditi dnevnik, do
posljednjih dana, dok je čekala krvavi susret sa smrću pred bučnom
svjetinom. Ovaj roman omogućava čitatelju da proživi život Marije
Antoanete, mlade kraljice na raskošnom dvoru Luja XVI.
Lisa See: Sniježnica i tajna lepeza
Kroz prikaz ženskih obreda i
dužnosti u ruralnoj kineskoj provinciji autorica donosi fascinantna
otkrića o dogovorenim brakovima, inferiornom položaju žena i u rodnom i u
muževljevom domu, o Konfucijevim izrekama i bezbrojnim tradicionalnim
vjerovanjima koja su prožimala svakodnevni život. Roman počinje
podrobnim potresnim opisom povezivanja stopala, bolnog i mučnog obreda
kroz koji su Ljiljan i njezine sestre prošle u dječjoj dobi,
pretvarajući se potom u živopisan prikaz obiteljskog i seoskog života u
zabačenoj kineskoj pokrajini. Najdomljiviji je ipak opisa komuniciranja
žena uz pomoć nu shua, tajnog “ženskog pisma” – kojim se u romanu
dopisuju Ljiljan i njezina srodna duša Sniježnica – a koje u
jugozapadnoj kineskoj pokrajini Hunan ima tradiciju dugu 1000 godina.
Povijesno-putopisni roman
Noah Gordon: Iscjelitelj
Devetogodišnji Robert Jeremy Cole moći će, kad odraste, za sebe reći da je imao sreće u nesreći. Kad su mu 1021. godine umrli roditelji a braća i sestra razdijeljeni drugim obiteljima i skrbnicima, on je uspio izbjeći sudbinu da bude prodan u roblje i otisnuo se u svijet. Henry Croft bio je čovjek koji se bavio liječenjem najsiromašnijih i onih koji je svojim sitnim prevarama pokušavao preživjeti. Kad primi Roba u svoje društvo počet će ga podučavati najprimitivnijim medicinskim metodama toga vremena i tako zainteresirati za liječenje bolesnika... Njegov pravi životni put počinje kada odluči otputovati na istok, kako bi postao pravi liječnik...
Kriminalistički roman
Stieg Larsson: Muškarci koji mrze žene (prvi dio Milenijske trilogije)
Novinar Mikael Blomkvist, ujedno i suvlasnik novina Millennium, koji je uvjeren da je njegova dužnost boriti se protiv kriminala velikih korporacija i drugih zala suvremenog društva, te mlada Lisbeth Salander (24), mršava hakerica fotografske memorije i traumatične prošlosti s instinktom za preživljavanje koji preplaši svakoga tko joj stane na put dvoje su glavnih junaka hita Muškaraci koji mrze žene i s kojima je Stieg Larsson donio junake za dvadeset i prvo stoljeće. Roman 'Muškarci koji mrze žene' epska je priča koja se odvija na nekoliko kontinenata, zamišljen je i kao homage velikim piscima žanra. Ovo je inteligentan i dobro napisani roman koji je istodobno saga o serijskim ubojicama, potraga za nestalima i informirani uvid u svjetove velikog kapitala i novinarstva. Pročitajte i nastavke: Djevojka koja se igrala s vatrom i Kule u zraku
Alan Bradley: Slast na dnu pite
Početak je 1950-ih, a na engleskom ladanju, u selu Bishop’s Lacey gdje živi glavna junakinja ovog detektivskog romana Flavida de Luce, ljeto protječe dokono i bez zbivanja sve dok jednog jutra u gredici krastavaca pod prozorom spavaće sobe Flavia ne pronađe neznanca koji umire pred njezinim očima. To uzbudljivo iskustvo u Flavijin život unosi novi smisao. (“Voljela bih reći da sam se bojala, ali nisam. Upravo suprotno. Bila je to neusporedivo najzanimljivija stvar koja mi se ikad dogodila u cijelome mojem životu.”) Jedanaestogodišnje čudo od djeteta, djevojčica kojoj su glavna strast kemijski eksperimenti i proučavanje otrova, odluči ostaviti po strani svoje epruvete i Bunsenove plamenike i sama se upustiti u rješavanje zločina.
Ljubavni roman
Julie Garwood: Trofej
U ozračju londonskog dvora prelijepa saksonska zarobljenica Nichola prisiljena je odabrati supruga među romnaskim plemićima. Odlučila se za baruna baruna Roycea, hrabrog i odlučnog ratnika pod čijom grubom površinom otkriva nježno i plemenito srce. Ona ga namjerava podrediti svojoj volji, no navala osjećaja prijeti propašću njezina nauma. Royce je jednako iznenađen otkrićem svojih osjećaja i strašću predivne supruge. Otkrivaju dragocjenost ljubavi i razumijevanja, no tek kad se suoče s preprekama poput mržnje, rodoljublja i rodbinskih veza.
Chic-lit
Cecilia Ahern: Hvala ti na uspomenama
Kako možete poznavati nekog koga niste nikad upoznali? Joyce Conway sjeća se stvari kojih se ne bi trebala sjećati. Poznaje male popločane ulice u Parizu koje nikad nije posjetila. I svake noći sanja nepoznatu djevojčicu plave kose.
Justin Hitchcock razveden je, usamljen i nemiran. Stiže u Dublin održati predavanje o umjetnosti i nagovore ga da daruje krv. Nakon mnogo vremena, to je prvo što stiže iz njegova srca. Kad Joyce izađe iz bolnice nakon strašne nesreće, dok joj se život i brak raspadaju, useljava u kuću svojeg ostarjelog oca. Stalno ju obuzima osjećaj već viđenog, a ne shvaća zašto...
Lauren Weisberger: U lovu na Harryja Winstona
Emmy je novopečena singl cura, iako ne vlastitim izborom. Gotovo se dočepala prstena koji toliko priželjkuje i već je mogla čuti dječji plač kad ju je dečko ostavio zbog dvadesetogodišnje osobne trenerice fitnesa koju mu je sama Emmy unajmila. Kako su joj svi snovi o idealnom vjenčanju naglo iščezli, Emmy ponovno živi sama i naručuje hranu za jednu osobu, a njezine prijateljice čvrsto su uvjerene da bi je neobavezne seksualne avanture s potpunim strancima brzinski izliječile od post-prekidne depresije. Iako se definira kao serijska monogamistica, Emmy će se ipak zapitati: je li moguće da su u pravu? Leigh je nova zvijezda na izdavačkom nebu New Yorka i gotovo se domogla dugo snivanog mjesta najmlađe urednice u prestižnoj izdavačkoj kući. U vezi je s prezgodnim, perspektivnim sportskim voditeljem za kojim uzdišu mnoge njujorške udavače, a nedavno je postala i ponosnom vlasnicom ekskluzivnog stana koji je kupila vlastitim sredstvima. Ali kada je dopadne posao urednice na romanu šarmantnog i karizmatičnog pisca Jesseja Chapmana, pukotine u njezinu savršenom životu postajat će sve vidljivije. Adriana je prelijepa kći bivše superuspješne manekenke i bogatog biznismena, a njezinim venama teče vruća brazilska krv. Adriana posjeduje onu specifičnu vrstu ženstvenosti koju samo južnoamerikanke imaju i ni u jednoj prilici ne ustručava je se upotrijebiti. Iako, kako joj majka ni jednom ne propušta napomenuti, bliži se tridesetoj i vrijeme osvajanja muških srca bliži se kraju, jer iza ugla uvijek postoji neka ljepša, mlađa i atraktivnija. Iako prezadovoljne onim što su postigle u prošlosti, tri najbolje prijateljice nisu baš sigurne da im se sviđa ono što donosi budućnost, pa će jedne večeri pasti jedna posve neobična oklada.
Horor-misterij
Charlaine Harrys: Mrtvi do mraka
Sookie Stackhouse cijeli je život čekala da upozna nekog vampira. Svijet se promijenio u dvije godine otkako su vampiri iskoračili iz lijesa, kako to oni u šali kažu. Stvorovi koji su dotad pripadali praznovjericama i stravičnim pričama postali su žitelji stvarnog svijeta. Velikog svijeta, onog iz novina i s televizije, svijeta u kojem su zatražili građansku ravnopravnost, premda ne dišu, premda žive od krvi – prave krvi, kao i one sintetičke, one zbog koje su se i odlučili izaći na vidjelo. Sookie je živjela u mnogo manjem svijetu: sastojao se od Merlotteova bara, gdje je radila kao konobarica, od bakine kuće, gdje je živjela nakon pogibije svojih roditelja i, između njih, mjestašca Bon Temps u Louisiani, gdje je svatko svakoga znao i gdje je bilo nemoguće sačuvati tajnu. Sookie je davala sve od sebe da ne saznaje tuđe tajne. Nije to bilo lako, kad su joj misli drugih ljudi nepozvane ulazile u svijest. Bilo je već sasvim teško nastojati ne slušati razmišljanja gostiju u baru. Bilo je posve nepodnošljivo nastojati ne čuti sve što pada na pamet dečkima s kojima se – nekoć – usuđivala izaći na spoj. Mlada, plavokosa i zgodna, Sookie je zbog tog svog hendikepa bila posve sama kad je jedan vampir ušetao u bar. Sookie mu je osluhnula misli, i otkrila da ih ne može čuti.
Misterij
Dan Brown: Izgubljeni simbol
U novom djelu, nazvanom Izgubljeni simbol, Brown je isprobao već iskušan recept – tajne, zavjere i nadnaravne moći skrivene iza teško razumljivih simbola, gotovo svima, ali ne i stručnjaku za simbole, sjedokosom harvardskom profesoru Robertu Langdonu. Za razliku od prijašnja dva djela, ovaj put nema spomena o Katoličkoj crkvi. U igri su masoni - moćnici koji drmaju sudbinom svijeta i koji u rukama drže izvor nadnaravne moći. Ne treba podsjećati da djelo vrvi tajnovitošću, kako unutar korica, tako i izvan njih. Novi misterij odvija se u Washingtonu. Profesor Langdon odlazi u glavni grad kako bi ušao u trag nestalom prijatelju Peteru Solomonu, inače masonu. Solomonu je nestao svaki trag nakon što se bacio u potragu za masonskom piramidom koja je izvor mistične mudrosti i nadnaravne moći i koja čovjeka navodno pretvara u boga.Takvog blaga rado bi se dokopao i Mal'akh, dežurni negativac istetoviranog tijela. U slaganju zagonetke profesoru Langdonu pomaže dubokoumna znanstvenica i kćer nestalog masona, Katherine Solomon. No, kakvu će tajnu otkriti detektiv za simbole - to ipak prepuštamo čitateljima.
Socijalno–političko-povijesni roman
Bernhard Schlink: Žena kojoj sam čitao
Tihim suzdržanim glasom pripovjedača Michael Berg opisuje povijest svoje zabranjene i tajne ljubavne veze koju je kao petnaestogodišnjak imao s tridesetpetogodišnjom ženom. Hanna je tajanstvena, emocionalno zatvorena osoba koja će svoju fascinaciju knjigama poistovjetiti s tjelesnom ljubavlju. Mladi Michael, smeten svojom dječačkom zaljubljenošću, provodi sate i sate čitajući Hanni poznata djela svjetske književnosti - svoju školsku lektiru. A onda, jednoga dana, Hanna će nestati bez traga i glasa. I tu bi mogao biti kraj ove romantične i pomalo nostalgične pripovijesti, ali ona će se, na užas glavnog junaka, prometnuti u noćnu moru zastrašujućih moralnih dvojbi, generacijskog sraza krivnje i nevinosti, zločina i oprosta. Michael će kao student pravnog fakulteta kasnije ponovno pronaći svoju Hannu, ali ovoga puta na optuženičkoj klupi s listom nezamislivih zločina koji joj se pripisuju kao bivšoj nadzornici konc-logora!
Kiran Desai: Nasljeđe gubitka
Od prve rečenice romana 'Nasljeđe gubitka' Kiran Desai uvodi nas u svijet zabačenog prostora obavijena maglom, u zapuštenu i vlažnu kuću staroga suca Jemubhaia, smještenu u sjeveroistočnom podnožju planine Kanchenjunga. Iako na početku djeluje kao mjesto utočišta i sigurnosti koje bi tako izolirano moglo biti bilo gdje na svijetu, tijekom romana postaje mjesto nesigurnosti, straha i nasumičnog nasilja. Sučeva kuća i oni koji u njoj žive (sudac, njegova unuka Sai, kuhar i kuja Mutt) izgubit će povlasticu života izvan vremena i povijesti: i u taj prostor koji je i dalje “bogu iza nogu”, zaboravljen od sviju, ulazi suvremenost sa svojim događajima. A suvremenost u ovom slučaju znači ustanak, rat, razbojstva i ubojstva, prekinute komunikacije i opskrba, razrušene ceste i mostovi. Iako je radnja romana smještena u polovicu osamdesetih godina prošlog stoljeća i tim se historijskim dijelom oslanja na nepalsku borbu za samostalnost, u 'Nasljeđu gubitka' prepoznaje se neumitan slijed povijesti koja neprestano ponavlja istu matricu sukoba i mržnji: ne kao logičan slijed uzroka i posljedica, s jasnim motivima i svrhom, već kao slučajan niz katastrofičnih događaja koji izranjaju na pozadini starih sukoba i mržnji.
Mozaik knjiga poklanja povijesni roman Carolly Erikson: Tajni dnevnik Marije Antoanete čitateljici koja najoriginalnije napiše zbog čega voli čitati knjige.
Odgovore zajedno sa svojim podacima
(ime, prezime, nick na portalu, adresa i kontakt telefon) šaljite na mail info@zena.hr s
naznakom "Knjiga za ljeto" i to do ponedjeljka 19.7. u 10 sati.
Najbolji odgovor je poslala Kosjenka Capuder. Sretnoj dobitnici čestitamo, ostalima želimo više sreće drugi put.
Zašto volim čitati knjige?
Ponekad me stisnu sa svih strana
Ma ne ponekad, gotovo svakog dana
I ako samo ulovim trenutak bijega
sat-dva samo za mene i njega
moj novi roman i ja pobjeći ćemo daleko
oploviti mora ili čak preplivati preko
nestati kroz vrijeme ili spasiti dan
rješiti ubojstvo ili ispuniti san
zaneseno plesati dok muzika svira
tko zna, možda se čak zaljubiti u vampira
i dok sam skrivena između njegovih stranica
živim u svijetu u kojem nema granica
svaki novi roman je umjetnik bez kista
I nakon čitanja kao da više nikad nisam ista
on u meni slika san, a ja biram kad ću se probuditi
i kad poželim mogu njegov svijet ponovo posuditi.