Iako priprema nije najljepši dio ličenja zidova, učinite li to pažljivo, možete si znatno olakšati posao. Zapravo je priprema najvažniji dio posla.
Nepravilna ili nepotpuna priprema može otežati posao prije nego uopće počnete ličiti zidove.
Koraci koje dolje navodimo su općenita pravila pripreme. To je standardna procedura kod većine poslova. Prije i nakon pripreme promotrite dobro cijeli prostor, kako bi vidjeli jeste li sve napravili kako treba.
Što će vam trebati:
- rola plastične folije
- soboslikarska traka
- gips smjesa
- zidarska žlica
- lopatica za zid (“špahtla”)
Ispraznite sobu
Prvi korak prema kvalitetnoj pripremi za ličenje je uklanjanje svih predmeta iz sobe. Zakrčena soba će vam samo povećati stres, posao i otežati bojanje zidova.
Počnite tako da skinete sve sa zidova. Ovo uključuje zavjese, pokrove za prekidače za struju ili svjetlo, slike i sl. Označite sve pokrove za struju i svjetlo kako bi ih kasnije mogli vratiti na pravo mjesto. Prateće vijke i ostale dijelove prekidača stavite u vrećice (odlične su one za smrzavanje), označite i pospremite dok ne završite posao.
Maknite sve ostalo iz sobe. Namještaj, tepihe, ukrase i ostalo. Ako ne možete skroz maknuti namještaj iz sobe, pomaknite ga na sredinu sobe i prekrijte plastičnom folijom. Nemojte namještaj ili pod prekrivati plahtama, jer će se boja upiti u tkaninu, a mrlja će vam ostati na predmetu koji ste prekrili plahtom.
Očistite sobu
Temeljito očistite sobu. Usišite tepihe. Operite pod. Vlažnom krpom obrišite prozorske daske i ostalu drvenariju. Očistite paučinu iz svih kuteva.
Jednom kad ste gotovi sa čišćenjem, u cijelosti prekrijte pod plastičnom folijom. Rubove folije pričvrstite ljepljivom trakom.
Operite zidove
Na zidovima (čak i onima koji izgledaju čisto) se sakuplja prašina i čađa od cigareta ili svijeća. Pranje zidova koji će se bojati je kritičan korak u pripremnom postupku. Boja se neće dobro primiti na prljave i masne zidove. Ukoliko ste na zidu imali postavljene tapete, odstranite ih.
Na tržištu postoje brojni proizvodi za čišćenje ovog tipa, no najbolje vam je to napraviti sa običnim deterdžentom za pranje suđa i toplom vodom. Spužvasta krpa za pranje na teleskopskoj dršci je odlična za čišćenje zidova. Njena dugačka drška omogućit će vam jednostavno pranje visokih zidova.
Nakon što završite sa pranjem, isperite zid još jednom krpom i običnom vodom kako bi uklonili višak deterdženta s površine.
Skidanje starih tapeta
Tanke tapete ćete lako skinuti spužvom natopljenom toplom vodom. Napravite probu na jednom komadu tapete: ako se lako skida mokrom spužvom, nemojte se umarati da ih satima stružete lopaticom (“špahtlom”). No najlakše ćete ih skinuti čistačem na paru: vruća para će brzo omekšati tapetu i ona će se sasvim lako odlijepiti.
Debelu, perivu tapetu, otpornu na vodu, najlakše ćete sastrugati metalnom četkom. Pritom nemojte prejako strugati kako ne bi oštetili zid ispod tapete. Kad ste tapetu odlijepili, površinu zida izravnajte finim brusnim papirom, pa usisavačem usišite prašinu. Potom zid isperite vodom i ostavite da se dobro osuši.
Izravnavanje zidova
Glatka površina je bitna za lijep konačni izgled zida. Sve otkrhnute rubove, rupe i ogrebotine zapunite gipsom.
Pripremite gips smjesu prema uputi na pakiranju i zidarskom žlicom nanesite na površinu te zagladite. Ostavite nekoliko sati da se tako nanešena smjesa osuši (prema uputstvu na pakiranju).
Brus papirom pobrusite nakon toga zid te po potrebi još jednom ponovite proces, kako bi površina bila u cijelosti ravna.
Gipsom se krpaju samo manja oštećenja na zidovima poput rupa od čavla i sl. Za sve veće popravke kontaktirajte zidara. Završni radovi na zidovima su delikatni posao, pa bolje da ga prepustite profesionalcima, osim ako ste uvjereni u svoje zidarske sposobnosti.
Lijepljenje
Lijepljenje je još jedno neophodno zlo pripreme ličenja. To je najbolji način da zaštite površine koje ne želite bojati poput drvenarije, prekidača, stropa, susjednog zida i sl.
Najbolje bi bilo da te površine oblijepite soboslikarskom trakom. Možete je nabaviti u svakom dućanu sa bojama. Kod drugih ljepljivih traka postoji opasnost da ćete oštetiti površinu kod skidanja trake. Soboslikarsku traku možete lako ukloniti unutar dva tjedna od lijepljenja.
Lijepljenje može biti mukotrpan posao. Zalijepite je tako da je rub smješten uz rub površine koju želite prebojati, zatim je još pritisnite zidarskom žlicom. Tako vam se boja neće moći prenijeti na zid iza trake.
Jednom kad ste oblijepili sva područja, možete početi sa ličenjem. Duboko udahnite i krenite. Najgori ste dio ionako već napravili.