Ime je dobila po rijeci Vipava, a okružena je visokim platoima - Trnovska šuma i Nanos na sjeveru i vipavska brdašca koja se na jugu spajaju sa Krasom.
Dvorci, brojne crkve, sela sa uskim ulicama i kamenim kućama su znakovi koji predstavljaju kako se u Vipavskoj dolini živjelo nekada.
Vipava je mjesto brojnih izvora istoimene rijeke Vipava. Budući da je premrežena sa daskama, mostovima i divnim deltoidnim izvorom rijeke Vipave, koja se širi iza veličanstvenog Lanthieri Dvorca, mjesto je također poznato kao "slovenska Venecija".
Lanthieri Dvorac koji se nalazi u samom centru grada je barokni biser arhitekture izgrađen u 17. stoljeću od strane Antona V. Lanthierija. Dvorac je tipičan primjer venecijanske arhitekture. Jednom kuća obitelji Lanthieri, dvorac je sada rezidencija Fakulteta za vinarstvo i vinogradarstvo.
Jedno od brdašca sa vinogradima je u blizini Vipave i ima dobro očuvan dvorac Zemono iz 17. stoljeća, koji danas predstavlja popularno mjesto za vjenčanja i odredište koje često posjećuju ljubitelji dobre hrane. U dvorcu se danas naime nalazi restoran „Pri Lojzetu“ koji vodi kod nas vrlo poznati Chef Tomaž Kavčič. Chef Tomaž Kavčič je četvrta generacija vlasnika gostione „Pri Lojzetu“ koja se preselila u Zemono dvorac 1997. godine.
Tomaž Kavčič je trenutno jedini slovenski pobjednik prestižne talijanske nagrade Zlatni kuhar (Cuoco d'oro) te dobitnik nagrade Sv. Fortunata. Restoran je dobitnik nagrade za najbolji restoran u istočnoj i srednjoj Europi, a više puta je proglašen i kao najbolji u Sloveniji.
Najzelenija vinogradarska regija
Vinova loza uspijeva na ovim prostorima stoljećima - priroda je velikodušno dala sve što lozi treba. Vinovu lozu u ovu regiju donijeli su Rimljani, koji su ostavili značajan utjecaj.
U Vipavskoj dolini vlada blaga mediteranska klima s puno sunca i malo padavina. Uspješno prkosi buri koja, s vremena na vrijeme, pokazuje oštru narav, a koja je i razlog zašto su svi krovovi u Vipavskoj dolini pokriveni na stari način. Osim vinove loze, tu je i voće: breskve, trešnje, smokve, kaki i marelice. Slikoviti krajolik i obradive površine u dolini obogaćene su atraktivnim selima na rubu doline i pomno uređenim malim terasastim vinogradima.
Vinova loza i vina
Vipavska dolina poziva posjetitelje na vinske ceste, na kojima će posjetitelje gostoljubivo dočekati - kao i na farmama i u vinskim podrumima. Vina iz Vipavske doline su elegantna, harmonična, svježa, pitka, te s bogatim buketom. Ova regija je idealna za rast grožđa sorti kao što su Ribolla, Chardonnay, Sauvignon, Bijeli Pinot te Pinot Gris. U Vipavskoj dolini također možete naći autohtona bijela vina poput Pinele i Zelena na čijoj je promociji posljednjih nekoliko godina zaslužan vrlo aktivan Zelen Consortium. Poznavatelji će zasigurno biti zainteresirani za vina poput Klarnica i Vitovska Grganja. Od crnih vina posjetitelji će moći uživati ??u Cabernet Sauvignonu, Pinot Noir-u i Barberi, a najveće iznenađenje može predstavljati Merlot koji se u nekim zemljopisnim lokacijama Vipavske doline pretvara u stvarno jedinstveno vino.
Posjetitelji mogu kušati vina u jednom od najvećih i najstarijih vinskih podruma u Sloveniji - Vipava 1894 vinski podrum, ili mogu posjetiti vipavske vinare, ili vinoteku koja se nalazi u informacijskom centru Vipava. Ovdje možete odabrati između 150 sorti vina, proizvedenih od 45 vinara u Vipavskoj regiji.
Od vinara ističemo Tilia ESTATE, privatni vinski podrum obitelji Melite i Matjaža Lemut, koji su svoj vinarski put započeli 1992.g. kupnjom farme. Melita i Matjaž su sveučilišni obrazovani (agronom i enologinja), s međunarodnim iskustvom posebice u Švicarskoj i Kaliforniji. Imanje se nalazi u gornoj Vipavskoj dolini. Marka Tilia (latinski naziv roda usne) na tržištu se prvi put pojavljuje 1997. godine. Godišnja proizvodnja je 45.000 boca.
Također preporučujemo Vina Guerila koja su osmišljena posebno za mlade ljude. Ne toliko zbog godina koliko zbog načina života. Osobito su ponosni na vina Zelen i Pinel, blaga, nježna i zavodljiva vina, za one koji točno znaju što žele od svakog gutljaja. Rose je ekscentrični s bogatom aromom maline, koja ga izrazito punim okusom razlikuje od svih ostalih rosea. Roma, Kuba i Tabu su malo jača, ali šarmantna vina - mjeseci odležavanja u bačvama osvajaju već na prvom spoju. Za dobar uvod u večernje sate predlaže se mekan i svjež pjenušac Castro ili Castro Rose.
Kuhinja
Kuhinja Vipavske doline je plemenito jednostavna, ali još uvijek raznolika i autohtona, jedinstvena, puna zdrave kulinarske baštine i usko povezana sa godišnjim dobima. Mediteranski proizvodi od kojih su izrađena tipična jela su sočni, ukusni i zdravi, a okus još bolji u pratnji vrhunskih vina iz Vipave. Prava kuhinja ne može proći bez vipavskog pršuta i premium sireva, a posebno Nanos sira koji se proizvodi u određenim regijama. Ostala jela kao što su celer juha, biljni omlet, ječmeni griz i Vipava "jota" također su ukusni. Zapravo ne bi bilo Vipavske kuhinje bez "jote" - maneštre izrađena od kupusa ili repe zakiseljene na koži grožđa, grahu i, ako je moguće, komadu svinjetine. Tu su i štrudle - punjene orasima i grožđicama ili sa skutom i ljekovitim biljem.
Više o destinaciji