Saale-Unstrut, nezaboravan izlet u najsjeverniju vinsku regiju Njemačke

Nemate ideju kamo biste krenule za produženi vikend s prijateljicama, a vino i hrana su glavni motiv putovanja?

Saale-Unstrut, nezaboravan izlet u najsjeverniju vinsku regiju Njemačke

Nemate ideju kamo biste krenule za produženi vikend s prijateljicama? Obišle ste Italiju do Rima, Austrija vam je već dugo premala, Mađarska i Slovenija su preblizu? A vino i hrana su glavni motiv putovanja?

Imamo za vas prijedlog zahvaljujući Njemačkoj turističkoj zajednici koja nas je pozvala u obilazak najsjevernije vinske regije Njemačke, Saale-Unstrut, koja se smjestila u središnjem dijelu zemlje, odnosno Saveznoj državi Saxony-Anhalt.


Image


Saxony-Anhalt, prije svega poznata po Martinu Lutheru koji je prije gotovo 500 godina rođen u Eislebenu, gradiću navedene pokrajine. Iduće godine u toj saveznoj državi pripremaju niz manifestacija povodom 500-te obljetnice Reformacije te očekuju veliki priljev gostiju.


Image


Uz predstojeću obljetnicu o kojoj će biti više riječi u nekoj od idućih reportaža, cilj naše posjete bili su vinski brežuljci regije Saale-Unstrut, ali još više podrumi, odnosno kušaonice poznatih ili manje poznatih lokalnih vinara.

Ishodišna točka izleta koje smo imali u programu bio je gradić Naumburg koji se smjestio 60 km jugozapadno od Leipziga na rijeci Saale. Najjednostavniji način dolaska do ovog grada i regije jest avionom preko Berlina, zatim vlakom do Naumburga ili možda kao etapa dužeg izleta, automobilom preko Nurnberga gdje bi vam Berlin bio krajnji cilj puta, a što bi bila naša preporuka.


Image


Naumburger Dom


Sa svojih 33.000 stanovnika Naumburg je upravo savršen za brzinski obilazak fantastične naumburške katedrale (Naumburger Dom), građene između 13. i 15. stoljeća, kao i stare gradske jezgre sa predivnom arhitekturom. Nauburger Dom nalazi se na listi svjetske baštine kao jedna od poznatijih znamenitosti njemačke kasne romanike, a istraživanje bogate umjetničke kolekcije ćemo vam prepustiti ako je i osobno posjetite.


Image


Naumburger Wine & Sekt Manufaktur


Nakon katedrale odlazimo u Naumburger Wine & Sekt Manufaktur, najstariju vinariju pjenušavih vina u Njemačkoj, osnovanu 1824.godine kako bi prusko plemstvo moglo uživati u domaćim pjenušavim vinima, a ne uvoznim francuskim.  Uz kušanje vina i upoznavanje s metodama proizvodnje, željeli bismo istaknuti pjenušac Cuvee 1824 Premiumsekt – lokalnu perjanicu pjenušaca, kao i Weissburgunder, odnosno bijeli pinot koju su nam se najugodnije sljubili sa nepcem.


Image


Naumburger Wine & Sekt Manufaktur


Inače, u bivšoj Istočnoj Njemačkoj, domaća su vina bila rezervirana za uski krug vodećih ljudi zemlje, a tek nakon ujedinjenja Njemačke, povećanja proizvodnje, ali i podizanja kvalitete i kvantitete postaju dostupna širem krugu kušača i ljubitelja vina. Njemačka danas proizvodi neka od najboljih bijelih vina svijeta i s pravom je svrstana u glavne svjetske vinske destinacije.

Nakon Wine & Sekt Manufakture upoznajemo se sa Marcusom Pawisom, sinom vlasnika iz poznate vinske kuće Bernard Pawis.
Iako smo njihova vina imali već ranije prilike upoznati, potpuno novi dojam ostavila su na nas u pauzama ugodne jednosatne šetnje kroz njihove vinograde.


Image


Vinska kuća Bernard Pawis


Pawis vina, jedna su od poznatijih i kvalitetnijih  vina regije, a cijenovno spadaju među srednji razred, od desetak pa do 40-50 eura za butelju. Nakon šetnje vinogradima, domaćin nam je pokazao svoju vinariju unutar koje se nalaz impresivan bunar dubok devedesetak metara nad kojim je prilično jezovito stajati, no sve je to popravila odlična večera sa lokalnim specijalitetetima, kao i novo upoznavanje s ostalim radostima njihove tekuće ponude. Skrećemo pažnju na nezaobilazan Weiserburgunder koji nam se najviše svidio.
Ako imate priliku posjetiti vinariju, iskoristite mogućnost povoljnije kupnje vina u samoj vinariji.

Image


Vinska kuća Bernard Pawis


Idući dan smo posjetili Rotkäppchen Sektkellerei, najveću vinariju regije koju godišnje posjeti i do 100.000 posjetitelja.  Rotkäppchen Sektkellerei prije svega proizvodi pjenušava vina (njemački Sekt).


Image


Rotkäppchen Sektkellerei


Vinarija na svojih 5 katova ima i dvoranu za organiziranje koncerata, proslava ili njihovog Sektivala. Ovdje se nalazi i odličan muzej gdje možete saznati kako se proizvodi pjenušac te vidjeti i najveću bačvu u Njemačkoj iz koje se može napuniti do 160.000 boca vina. Radi se o impresivnoj vinariji koja se mora posjetiti, ali i u kojoj morate probati njihove pjenušce.


Image


Rotkäppchen Sektkellerei

Image


Rotkäppchen Sektkellerei


I na kraju smo imali priliku posjetiti još jednu vinariju, malo ipak manju od ranije navedenih, no isto tako zanimljivu – Weingut Hoffmann koja se nalazi u mjestu Höhnstedt na putu između Naumburga i Hallea u kojem smo završili naše putovanje. Osim vinarije, posjetili smo i njihove vinograde te završili dan na najbolji mogući način.


Image


Weingut Hoffmann

Image


Weingut Hoffmann


Klasifikacija njemačkih vina:

Njemački zakon klasificira vino u svim aspektima ( poput zrelosti grožđa, sladora...) osim što ne ocjenjuje vinograde prema kvaliteti vina koje proizvode. Kategorija kvalitete bazirana je na količini šećera u grožđanom soku odnosno moštu. S obzirom na klimatski položaj njemačkih vinograda, zrelost grožđa je najvažnija stavka klasifikacije.

Stolna vina i kvalitetna vina

Deutscher Tafelwein – Stolno vino koje dolazi iz 4 četiri glavne vinske regije i 100% je njemačkog podrijetla
Landwein – Identično francuskim Vin de Pays oznakama na koje najčešće možete naići u našim trgovačkim lancima


Image


Stolna vina čine vrlo mali dio njemačke proizvodnje i obično su vrlo povoljna, lagana, jednostavnija vina.

S druge strane, kvalitetna vina (Qualitätswein) su podijeljena u dvije grupacije:

1.  QbA  (Qualitätswein bestimmter Anbaugebiete), kvalitetna vina određene regije

Ova vina nam dolaze iz 13 vinskih regija Njemačke gdje je podrijetlo vina uvijek naznačeno na etiketi. QbA vina variraju od suhih do poluslatkih vina te su uglavnom povoljnija vina za svakodnevno uživanje u vinu.

2. QmP (Qualitätswein mit Prädikat), superior kvalitetno vino



U ovu grupu spadaju najbolja njemačka vina. Prema količini šećera u moštu ih dijelimo na:


Kabinett - doslovno - Kabinet, mala soba za... čuvanje vina posebne kvalitete napravljeno od glavne berbe, obično polu-slatko, no može biti i suho, ovisno kako ga vinar želi napraviti

Spätlese  - (kasna berba) - polusuho vino, obično slađe i voćnije ok Kabinetta. Grožđe se ubire najviše 7 dana nakon uobičajene berbe, a vino može biti gotovo punog tijela (ako ga vinar takvog želi napraviti).
Iako je doslovan prijevod naziva "kasna berba", ova vina nisu slatka poput desertnih vina kasne berbe koja imamo prilike u nas tako zvati.

Auslese - predikatno vino – obično se bere ručno, jako zrelih grozdova, polu-slatka ili slatka vina sa karakterom plemenite plijesni. Auslese može biti isto tako i vrlo kompleksno suho vino. Auslese zapravo "pokriva" najrazličitije vinske stilove, a može biti i desertno vino.

Beerenauslese – birana berba bobica, vino napravljeno od prezrelog grožđa (odabranih grozdova) i često "pogođenog" plemenitom plijesni. Rezultat je bogato slatko desertno vino.

Eiswein – ledeno vino, vino ledene berbe gdje se grožđe smrzava na trsu, a onda tek pobire. Klasično ledeno vino koristi grožđe koje nije zahvatila plemenita plijesan i smatra se predikatnim vinom svoje vrste.

Trockenbeerenauslese – izborna berba suhih bobica. Vino dobiveno od bobica odabranog prezrelog, smežuranog grožđa, često pogođenog plemenitom plijesni. Oznaka "trocken" označava da se grožđe suši na lozi, a vino je suho i vrlo slatko.


Image