Mnogi mladi parovi početkom zajedničkog života odlučuju nabaviti kućnog ljubimca, najčešće psa i mačku. On im postaje centar života i svoju ljubav i brigu usmjeravaju na njega.
No, dolaskom bebe u obitelj, vaš, ali i ljubimčev cijeli svijet, se mijenja gotovo preko noći. Nikako se ne možete do kraja pripremiti na takvo nešto, pa se često događa da vaš kućni ljubimac bude zapostavljen, što može dovesti do većih ili manjih problema. Naime, vaš ljubimac razumije život na kakav je naviknut, primjerice na hranjenje u pravilnim intervalima, duge igre i šetnje i općenito – neograničenu pažnju.
Kada stigne beba, logično je da će vam ona biti na prvom mjestu i događat će vam se da ljubimac više ne dobiva hranu u isto vrijeme ili da ga čak zaboravite nahraniti (što je za njega šok), često će biti zapostavljen u igri i propuštat će do nedavno redovite šetnje. Sve što je vaš ljubimac znao i na što je bio naviknut više neće funkcionirati.
Neki psi i mačke se dobro snalaze u novim okolnostima, te će na svoj lukav način ponovno natjerati vodu na svoj mlin. Pokazat će interes za to što se oko njih događa, a čak će strku i brigu oko djeteta iskoristiti kao novu stimulaciju i uživati u nečem novom.
Pojedini ljubimci pronađu i novu zanimaciju u dvorištu u igri s ptičicama ili u stanu s igračkama, te samostalnoj igri.
Na žalost nisu svi ljubimci takvi, te ćete ih zbog toga morati pripremiti, odnosno trenirati, prije nego što se dijete rodi.
Što psi i mačke ne smiju...
Ako ljubimac spava s vama u krevetu, to mu sigurno više nećete moći dopuštati kad stigne beba. Zbog toga već unaprijed morate odrediti granice kretanja. Također, kada će dijete spavati na krevetu, pas ne smije na krevet, jer on vidi visinu kao formu dominacije. Nikada nemojte dopustiti da beba bude u istoj razini kao i pas. Morate ga naučiti da spava pored kreveta ili još bolje u drugoj prostoriji, a za ljetnih mjeseci vani na otvorenom.
Pokušajte mu promijeniti vrijeme hranjenja s vremena na vrijeme i iskušati ga, primjerice, hoće li vas pokušati ugristi ako ga povučete za uho, bocnete u oko, primite za rep ili mu pokušate uzeti hranu kada jede. Započnite polako, ali čim saznate da očekujete bebu.
Sedam zlatnih koraka pripreme
Evo nekoliko koraka koji će vam pomoći što učiniti s ljubimcem:
1. Korak: Uspostavite red u obitelji
Psi se oslanjaju na poredak prema važnosti u obitelji te na taj način i oni znaju gdje spadaju, odnosno ponašaju se prema načelu „alfa mužjaka“. Njima ne znači dominaciju ako najviše provodite vremena s njim ili ako ga šećete ili ste najveća osoba u obitelji. Važnije im je tko ide prvi kroz vrata, tko spava na višem položaju, tko jede prvi. To je način na koji shvaćaju da su vam podređeni.
2. Korak: Identificirajte probleme1. Položaj spavanja
2. Hranjenje
3. Upotreba pokućstva
4. Vrijeme igre
5. Diranje djece
5. Skakanje na ljude
3. Korak: Počnite s treniranjem Psa naučite kako da sjedne, stane, legne i dođe k vama.
To su osnovne komande kako biste psa naučili poslušnosti i imali kontrolu nad njim. Jednostavne naredbe će lakše razumjeti i cijelo vrijeme će obraćati pozornost na vas.
4. Korak: Postavite granice za svaki akcijski planNe počinjite sa svim prilagodbama i treninzima odjednom.
5. Korak: Budite odlučni u svojim pravilima
Primjerice, ako vam mačka voli skakati u dječja kolica, dječje sjedalice, krevetić i slično, riješite to pištoljem na vodu. Kada vam mačka skoči unutra, poprskajte ju s vodom. Također, možete kolica lagano poprskati s sokom od limuna. Kada mačka skuči unutra, miris će joj zasmetati i iskočit će van. Psa pak možete povesti u nekoliko probnih šetnji s praznim kolicima, kako biste vidjeli kako će na njih reagirati i da se privikne na njih. Ono što je najvažnije da nikada ne popuštate.
6. Korak: Na vrijeme počnite s pripremama
Počnite s pripremom najkasnije dva mjeseca prije dolaska bebe. Ako počnete prekasno, mogli biste dovesti bebu kući i još se brinuti za zbunjenu i šokiranu životinju.
7. Korak: Upoznajte ljubimca s ljudima, djecom, neznancima
Nakon rođenja djeteta u kući ćete imati mnogo posjeta, zbog toga ljubimce počnite navikavati na posjetitelje i prije rođenja. Organizirajte zabavu i pripremite poslastice za psa koje će mu dati gosti. Zamolite goste neka vašem ljubimcu tijekom posjete posvete malo pažnje i da ga uz davanje poslastice, malo potapšaju ili se poigraju s njim. Slično je i s mačkom.
Kako vaše treniranje psa napreduje, recite svojim gostima neka lagano povuku psa za rep i daju mu nakon toga poslasticu. Naravno, nije preporučljivo da to radite s psom ili mačkom starijima od 10 godina.
I na kraju, ako imate problema s poslušnosti psa ili primijetite da ima selektivan sluh, potražite pomoć trenera.
(vam)