Već više od godinu dana član naše redakcije je i jedna mačka. Našli smo je malecnu i napuštenu ispred ulaza, i nakon lijepljenja plakata s njenom slikom i oglasom da je pronađena mačka, i nikakvih odaziva na to - ona je postala stalan dio našeg tima.
E sad, do tog perioda nitko od nas nije imao mačku (neki su imali pse i smatrali su se ljubiteljima pasa), što znači da nam je ovo malo umiljato stvorenje (prije nego se pretvorilo u pravu samostalnu, gazdaricu kuće) bilo prvi bliskiji susret s ovom svakako zanimljivom životinjom. Neke smo stvari naučili, a neke tek učimo. Pa sam tako, pokušavajući shvatiti neke njene "finte" nabasala i na vrlo zanimljiv članak o "mačjim poljupcima". S obzirom da smo ovo isprobali i da stvarno pali u zbližavanju s našom mačkom, onda će vjerojatno upaliti i drugima.
Tko je ovakvu slatku ne bi udomio?
Dakle na web stranici wayofcats.com piše da se mačke, kada imaju poluzatvorene oči, osjećaju sretnima. Na ovoj slici dolje njihova mačka Cookie (u sl. pr. Keksić) pokazuje kako izgleda "pogled ljubavi" teških kapaka, koji dobro upućeni vlasnici mačaka vole vidjeti kod svojih mačaka. No mnogi ljudi ne znaju da mogu odgovoriti svojoj mački i to na njihovom jeziku.
Mačke imaju mnogo pokreta tijela kojima komuniciraju s drugim mačkama. Mnogi od njih nama su nedostupni (iz mačkine perspektive) jer nama fale pokretljive uši, hodamo uspravno i nemamo rep.
Međutim, mačke su specijalisti u čitanju izraza lica i to je razlog zbog kojeg one često proučavaju naše lice, te time saznaju naše namjere. Koristeći izraze lice, pokušajmo onda progovoriti s mačkama.
Kada se susretnete s pogledom svoj mačke pokušajte polako zatvoriti i otvoriti oči. Što sporije to napravite, to ćete bolje prenijeti svoje osjećaje privrženosti. A kada vam mačka to isto uzvrati, budite sretni – jer ste upravo s njom razmijenili mačji poljubac.
Ovo je instinktivno ponašanje koje čak i maleni mačići imaju. Vidimo ga i kada mačka vidi nešto što joj se sviđa, kada joj je udobno i osjeća se sretnom, kao i kada želi pokazati svoje prijateljstvo drugoj mački. Nemojte ovo ponašanje zamijeniti za "suženi" pogled
koji znači da se mačka osjeća ugroženo. Ovaj pogled u pravilu prate i uši sljubljene uz glavu i možda čak i malo pokazuje zube.
Kada vam daju poljupce, lice mačke je opušteno, uši su im uspravne ili opušteno vise. Moguće je i da vidite "sretne uši", kao na ovoj idućoj slici, gdje su uši okrenute u lijevo i desno, a gdje mačka ima zatvorene oči jer se smiješi.
Ako mačka izbjegava naš pogled to znači da još radi na izgradnji povjerenja s nama. U tom bi slučaju bilo dobro, kada ipak dođe do kontakta, da pokušate ubaciti i jedan mačji poljubac.
Mačji poljubac je najbolji način na koji možete prenijeti svoje dobre namjere bez da podignete ruku da je podragate (to u njenim očima može biti i napad, a i mačke vole da ih se draga samo kada to one žele) ili da je pokušate podignuti i zagrliti, u čemu odrasle mačke ne uživaju baš često. Mačji poljubac može biti i dobar prvi korak u uspostavljanju povjerenja s traumatiziranom mačkom.
Strpljivošću i voljom za komunikacijom, i vi možete svoju mačku naučiti komunikaciji. A mačji su poljupci i odličan način da se pozdravite kada ste zaposleni i nemate vremena više se posvetiti mački.
Možda vam i namigne
Svaki puta kad vidim našu Kitty (tako se zove naša gazdarica kuće. "Originalno", jel da?) da se skriva u svojim omiljenim kutovima (u košari u uglu, na radnom stolu, na laptopu, na printeru) pošaljem joj mačji poljubac da joj dam do znanja da sam sretna što je ovdje i ona uvijek odgovori.
Prava članica redakcije - zagrijava tastaturu, vodi računa da su uredske potrepštine na broju, provjerava radi li printer ispravno...
Čak i mala djeca znaju slati poljupce drugim ljudima. A postoji i način da istu ljubav pokažete svojoj mački. Probajte!