Priprema najpoznatijih kineskih jela

Kineska kuhinja jednako je bogata raskošnom poviješću i tradicijom, a predstavlja neodvojiv dio čitave kulture najmnogoljudnije zemlje na svijetu. Odlike kineskih jela oduvijek su fascinirale rapsodijom najzanimljivijih ukusa koje stvaraju u ustima, a dugo nakon jela i ostaju na nepcima.

Priprema najpoznatijih kineskih jela

Kineska hrana je danas rasprostranjena cijelim svijetom, pa su širom planete otvoreni kineski restorani, a kineska kuhinja predstavlja jednu od globalno najpopularnijih i najrasprostranjenijih. Kineska jela u kojima uživaju ljudi najrazličitijih nacionalnosti i ukusa, sve se češće prave i kod kuće, a recepti za njih pronalaze se na najrazličitije načine.

Ipak, kineski restorani ostaju omiljena destinacija ljubiteljima kineske kuhinje, zbog kuhara koji uglavnom dolaze iz ove zemlje, te maestralno pripremaju svoja nacionalna jela i tako ih nam predstavljaju na nevjerojatan način. Tko je imao sreće da Kinu i posjeti – sigurno je probao i najbolja kineska jela.

Kina je domaćim turistima oduvijek bila privlačna, ali zbog svoje geografske daljine, ne i lako dostižna. Svako tko ju je posjetio, ili barem čitao o njoj, zna koliko je Kina kulturološki bogata, protkana dugom povijesti, ritualima i tradicijom. 

Ali to je samo dio fascinantne kineske priče.
Kineska kuhinja jednako je bogata raskošnom poviješću i tradicijom, a predstavlja neodvojiv dio čitave kulture najmnogoljudnije zemlje na svijetu. Odlike kineskih jela oduvijek su fascinirale rapsodijom najzanimljivijih ukusa koje stvaraju u ustima, a dugo nakon jela i ostaju na nepcima. 
Fascinantno, zar ne?

Wok
Za početak trebate nabaviti kvalitetan wok. Za uspjeh kineskih jela izuzetno je važno imati pravu wok posudu. Bez kvalitetnog woka i jake vatre nećete moći pripremiti kineska jela. Način pripreme jela na kakav ste naviknuli na ovim prostorima možete zaboraviti. U kineskim jelima nema dinstanja, nakuhavanja i slično... Sve se odvija naglo, kratko i brzo.
Za pečenje u woku koristite kikiriki ulje ili sojino. Ova ulja bolje podnose velika zagrijavanja u odnosu na suncokretovo.

Priprema mesa
Iako je sam postupak termičke obrade jako kratak, postupak pripreme samih namirnica je vrlo dug. Pogotovo je dugotrajna priprema mesa. Meso koje koristite u kineskim jelima su sasvim čiste pozicije, bez masnoća i žilica. Obično dolaze u obzir meso buta i ramsteka. Svaku masnoću ili vezivno tkivo treba odstraniti prije rezanja. Tek kada imate sasvim čisti komad mesa, možete početi s rezanjem. Režete najprije tanke šnite, a potom te šnite na manje trake. Važno je da prilikom rezanja uočite smjer mesnih vlakana i da rez bude poprečno na smjer mesnih vlakana. Takvim rezanjem meso će biti mekše.

Umaci i začini
Kada se odlučite za kineska jela, onda morate nabaviti i određene umake. Najvažnije je da nabavite mješavinu čilija i češnjaka, soja umak, gustin. To su osnovne namirnice bez kojih ne možete raditi kineska jela. Ostale stvari koje možete nabaviti su: umak od kamenica, sezamovo ulje, kikiriki ulje, biljni začini za wok...

Kineska kuhinja je ustvari "siromašna kuhinja". Kao da je cijelo vrijeme prisutna težnja da se "iz malo namirnica napravi puno". Posvećuje se velika pažnja balansu između mesa i povrća. Upravo taj balans je izuzetno zdrav za ljudski organizam. Meso se priređuje s velikom pažnjom: čišćenje, mariniranje, precizno rezanje. Vrlo je malo kuhinja koje toliko poštuju hranu i imaju tako razrađen pristup namirnicama. Kineska kuhinja dopušta varijacije na svoje recepte. Izbor povrća nije striktan i kako je to "siromašna kuhinja", dopušteno je dodavati povrće po ukusu i mogućnosti. Reklo bi se: "stavite povrće koje imate".  Pazite jedino na omjer između mesa i povrća koji je otprilike 50%. Da bi jela ispala uspješna i ukusna, trebate slijediti nekoliko glavnih odrednica i pravila kineske kuhinje.