Cukarini su odavno stekli kultni status među proizvodima kojima se može pohvaliti jedan od naših najljepših otoka i najpoželjnih turističkih destinacija, Korčula. Taj poseban kolač ujedno je i prepoznatljiv gastro suvenir Korčule, koji goste, domaće i strane, svaki put iznova oduševi svojim jedinstvenom okusom. Tradicija prenošenja starih korčulanskih recepata zadržala se do današnjih dana, zahvaljujući tome fini suhi kolačići cukarini postali su poznati diljem svijeta. Izrađuju se od prhkoga tijesta, na Korčuli su se uvriježili kao svečani kolači za crkvene blagdane ili važna obiteljska slavlja, poput zaruka, vjenčanja ili krštenja. Osim uibičajenih sastojaka u korčulanske slastice ide umjesto praška za pecivo, amonijev hidrogenkarbonat, koji se može nabaviti samo u ljekarnama. Kad se aktivira u toplom mlijeku, ispušta neugodan miris koji tijekom pečenja nestaje.
Ne zaboravi me
Poseban okus ima pak lumblija, starinski kolač nastao u Blatu na otoku Korčuli. Priprema se već skoro 200 godina Lumblija je zapravo slatki kruh pun začina i suhog voća. U njega idu cimet, anis, papar, muškatni oraščić, klinčić, limunova i narančina korica. U Blatu i Veloj Luci može se kupiti i posebna mješavina ekstrakta začina koja lumbliju čini još mirisnijom. Nije poznato porijeklo lumblije, ali neki govore da su kolač donijeli Napoleonovi vojnici početkom 19. stoljeća i da ime dolazi od iskrivljenog izgovora francuskog “n’oublie pas“ što znači ne zaboravi.
Foto: © grinder82 - fotolia
tz-lumbarda.hr
tzo-blato.hr
Cukarini
Sastojci:
1 kg brašna
8 jaja
250 g šećera
250 g maslaca
naribana limunova korica
nekoliko kapi ekstrakta od ruže
čašica maraskina
10 g amonijakalne soli
2-3 žlice mlijeka
kora od cimeta
šećer u prahu
Priprema:
Na dasci prosijati 1 kg brašna. Posebno u zdjeli izmiješati 8 žumanjaka sa 250 g šećera, 250 g maslaca, nastrugane limunove kore, par kapi ekstrakta od ruža i 1 čašicu maraskina. Usuti brašno i sve zamiješati. Razmutiti 10 g amonijakalne soli sa 2-3 žlice vrućeg mlijeka i odmah nasputi na brašno. Dodati tvrdi snijeg od 8 bjelanjaka. Tijesto se razvija i reže na komadiće duge 10-15 cm, a široke 2 prsta. Malo se dlanom pritisnuti da se prošire pa treba spojiti dva kraja. Ljepši su kad su manji. Poredati u namazanu tepsiju, udaljene jednog od drugog, jer prilično narastu i peči na umjerenoj vatri. Kod pečenja valja osobito paziti da dobiju lijepu boju. U međuvremenu skuhati koru od cimeta i malo vode i pustiti da se ohladi. Kad su cukarini pečeni, premažu se odozgo vodom od cimeta, pospu dobro sitnim šećerom u prahu i stave par trenutaka u pećnicu da se šećer slijepi.
Lumblija
Sastojci:
1000-1500 g brašna
2 kockice kvasca
1,5 dl mlijeka
300 g šećera
2-3 vrećice vanilin šećera
250 g otopljenoga maslaca ili margarina
1 dl maslinova ili miješanoga ili suncokretova ulja
100 g sjeckanih prženih badema
100 g sjeckanih oraha
100 g grožđica namočenih u vareniku, prošek, lozovaču ili rum
mljeveni muškatni oraščić
mljeveni klinčić
mljeveni cimet
anis ili koromač
ribana limunova korica
ribana narančina korica
malo soli
Priprema:
Zamijesite kvasac u mlakome mlijeku s malo šećera i brašna. S ostatkom brašna na suho pomiješajte ostatak šećera, začina, sjeckane bademe i ocijeđene grožđice. Dodajte dignuti kvasac i umijesite tijesto. Kada tijesto uzraste, podijelite ga na četiri-pet okruglih kruščića i posložite u namašćeni lim za pečenje. Pecite ih na 150-180 °C, ovisno o temperaturi, 40-60 minuta. Pečene lumblije prije nego se potpuno ohlade premažite varenikom, prošekom, lozovačom ili rumom i pospite šećerom. Lumbliju se preporučuje poslužiti kada odstoji najmanje dan. Varenik je sirup od mošta nekoga od sjajnih korčulanskih vina, koji se nekoliko sati lagano kuha da ne zakipi kako bi se reducirao u taman, slatki sirup naročitoga okusa. Tijekom cijele zime Korčulanke su ga nekad dodavale u kolače, meso i druga jela. I u lumbliju za koju tvrde da upravo tom sirupu ima zahvaliti svoju tamnu boju i osobit okus. Ako nemate varenika, možete ga zamijeniti razvodnjenim medom.