14. studeni: Svjetski dan šećerne bolesti

Sudjelujte u akciji i izmjerite razinu šećera u krvi

14. studeni: Svjetski dan šećerne bolesti

Zdravlje je najbitnije i svi znamo da je još uvijek bolje spriječiti nego liječiti, ali većina osoba čeka uvijek zadnji trenutak, čak i ako pričamo o rutinskim pregledima. Jedan takav pregled je i regularno mjerenje razine šećera u krvi. Naime, 14. studeni je idealan dan za mjerenje razine šećera u krvi, kada se obilježava Svjetski dan šećerne bolesti, koji će i ove godine biti popraćen hvalevrijednom akcijom.

Povodom obilježavanja Svjetskog dana šećerne bolesti u preko 160 zemalja diljem cijeloga svijeta skreće se pozornost na važnost šećerne bolesti, osvjetljavanjem neke znamenite građevine od strane dijabetičkog dijela stanovništva. HSDU - Hrvatski savez dijabetičkih udruga će znamenitom akcijom pridonijeti Svjetskom danu šećerne bolesti u Hrvatskoj i po uzoru na svjetske kolege plavom će bojom osvijetliti i Medvedgrad. Osvjetljavanje Medvedgrada je samo početni korak u obilježavanju ovog posebnog dana, koji će biti naglašen raznim manifestacijama poput okruglog stola, gdje će se stručnjaci iz zdravstva osvrnuti na temu „Učinkovitost hrvatskog sustava zaštite 300.000 osoba s dijabetesom“, a među sudionicima se očekuje dolazak ministra zdravlja prof. dr. Rajka Ostojića uz još nekoliko stručnih gostiju poput  ravnatelja za zdravstveno osiguranje, prim. dr. Zdravka Varge i Branka Lulića, dopredsjednika Hrvatskog saveza dijabetičkih udruga.

U hotelu Dubrovnik, će također biti predstavljeni nadolazeći projekti HSDU-a, kao i podjele godišnjih zahvala i priznanja. Tijekom manifestacije pripremljeno je i mjerenja šećera, tlaka od strane studenata Medicinskog fakulteta Zagreb.

Javna mjerenja glukoze u krvi, tlaka i savjetovanje stanovništva bit će pripremljeno od strane studenata medicinskih fakulteta kako u Zagrebu tako i u Splitu i Osijeku, gradovima koji su još jednom pokazali koliko su aktivni kada treba sudjelovati u javno zdravstvenim akcijama poput ove. Zahvale svakako idu i tvrtki Medikor koja će omogućiti mjerenje krvnog tlaka Omron digitalnim tlakomjerima koje preporučuje Hrvatsko Društvo za hipertenziju te mjerenje šećera u krvi pomoću glukometara.

Krajnje je vrijeme da izmjerite razinu šećera u krvi i riješite mnoge zdravstvene i prehrambene dileme. Raspitajte se, sudjelujte i aktivirajte se povodom akcije Svjetskog dana šećerne bolesti.



Trčanjem maratona do inzulinskih pumpi za djecu s dijabetesom


Uoči Svjetskog dana šećerne bolesti četvero djece oboljele od dijabetesa tipa 1, liječenih u Kliničkom bolničkom centru Zagreb, dobit će inzulinske pumpe osigurane sredstvima prikupljenima humanitarnom akcijom maratonca Vedrana Krčadinca u suradnji s Društvom Veliki za male sa šećernom bolešću.

Inzulinska pumpa je medicinski proizvod namijenjen stalnoj, kontinuiranoj isporuci inzulina, u različitim i promjenjivim dozama, u svih osoba koje boluju od šećerne bolesti, a ovisne su o inzulinu. Iako se inzulinska pumpa pokazala kao medicinski proizvod koji bitno poboljšava kvalitetu života oboljelih od dijabetesa tipa 1, naročito u dojenčadi i male djece kojima je teško postići dobru regulaciju i kod kojih postoji velika opasnost od hipoglikemija, primjena inzulinskih pumpi u Hrvatskoj je za sada još uvijek nedostatna pa se od oko 11 200 bolesnika oboljelih od dijabetesa tipa 1, samo 4 posto liječi inzulinskom pumpom. Razlog tome je prvenstveno nedostatak financijskih sredstava. Naime, inzulinska pumpa još nije uvedena na popis ortopedskih i drugih pomagala Hrvatskog zavoda za zdravstveno osiguranje, tako da se nabavka financira iz bolničkih sredstava ili je financiraju sami pacijenti.


Image


Prof.dr.sc. Vedran Krčadinac, prof.dr.sc. Miroslav Dumić i Branka Bubas


Upravo je nedostatak inzulinskih pumpi za najmlađe pacijente čijim je pumpama rok trajanja istekao, a koji nemaju mogućnosti nabavke novog uređaja, potaknuo profesora Matematičkog odsjeka PMF-a u Zagrebu, Vedrana Krčadinca na pokretanje humanitarne akcije. Profesor Krčadinac je i sam dijabetičar koji svojim primjerom pokazuje kako se s ovom kroničnom bolešću može živjeti zdravo i uspješno. Naime, kada je u svibnju ove godine započinjao pripreme za 21. Zagrebački maraton, odlučio je sportskim naporima, po uzoru na maraton u New Yorku i druge poznate svjetske maratone, dodati i humanitarni predznak. „Trčanje mi znatno pomaže u održavanju stabilnih glikemija, tako da sam upravo trčanjem maratona želio pomoći prikupljanju sredstava za nabavku inzulinskih pumpi namijenjenih djeci kojoj su najpotrebnije. Također, želio sam pokazati primjerom da se uz odgovarajuću skrb s dijabetesom može voditi normalan i aktivan život te i tako ohrabriti djecu oboljelu od dijabetesa i njihove roditelje. Podrška koju sam dobio od društva Veliki za male sa šećernom bolešću pokazala se ključnom za uspjeh akcije“, objašnjava prof.dr.sc. Vedran Krčadinac, koji je 7. listopada ove godine istrčao Zagrebački maraton i pritom postigao odličnu 40. poziciju u ukupnom poretku.

Na njegov poziv za donacije javilo se nekoliko kompanija koje su osigurale četiri inzulinske pumpe za pacijente Kliničkog bolničkog centra Zagreb. Koliki je značaj ove donacije pokazuje podatak o kontinuirano rastućoj učestalosti oboljelih od dijabetesa tipa 1 pa se tako prije 20 godina otkrivalo oko 70 novih bolesnika mlađih od 14 godina godišnje, dok se ta brojka zadnjih godina u Hrvatskoj povećala na oko 110. U Hrvatskoj danas ima oko 900 djece s dijabetesom tipa 1 mlađih od 14 godina.

„Dijabetes kao kronična bolest svojom pojavom u bilo kojoj dobi zahtjeva promjenu načina života i mnogo samodiscipline. Posebno su pogođena djeca, kojima se za održavanje stabilne razine šećera u krvi brinu roditelji, što iziskuje iznimne napore obitelji i okoline sve dok dijete ne postane samostalno“, ističe prof.dr.sc. Miroslav Dumić, predsjednik društva Veliki za male sa šećernom bolešću.

„Trošak dijabetesa u Hrvatskoj iznosi 10 posto zdravstvenog proračuna, odnosno 2,5 milijarde kuna godišnje. Svaka kontrola i bolja regulacija stabilne razine šećera u krvi kratkoročno i dugoročno donosi uštedu u smanjenju komplikacija dijabetesa. Nadamo se da će se s vremenom i u Hrvatskoj osigurati dodatna sredstva za inzulinske pumpe koje značajno poboljšavaju kvalitetu života najmlađih pacijenata s dijabetesom tipa 1“, zaključuje prof.dr.sc. Dumić.