Zlostavljanje u djetinjstvu stvara psihotične tinejdžere

Djeca koja su bila zlostavljana i zadirkivana od strane vršnjaka kao maleni, imaju dva puta više šanse u predtinejdžerskoj dobi patiti od psihotičnih simptoma kao što su halucinacije i priviđenja

4a0014d2da844

.

Britanski istraživači kažu da zlostavljanje, osobito kada je ono teško i dugotrajno, može imati ozbiljne posljedice kod neke djece, a može biti i okidač za shizofreniju kod onih koji su genetski predispozirani za tu bolest.
"Kronična i posebno teška viktimizacija od strane vršnjaka ima važne, negativne i dugotrajne posljedice", napisala je voditeljica istraživanja Andrea Shreier sa Sveučilišta u Coventryju u časopisu Archives of General Psychiatry.

Nekoliko je studija pokazalo da su traumatični događaj u djetinjstvu, kao što je fizičko ili seksualno zlostavljanje povezani sa razvojem psihoza u odrasloj dobi. Ljudi koji pokazuju psihotične simptome u djetinjstvu, imaju više šanse razviti šizofreniju kao odrasli ljudi.

Schreier i njezini kolege željeli su vidjeti izaziva li zlostavljanje u djetinjstvu neke od tih simptoma u (pred)tinejdžerskoj dobi. Promatrali su 6.437 12-godišnjaka koji su od svoje 7. godine bili podvrgnuti nizu fizičkih i psiholoških vrednovanja, a čiji su roditelji također redovito ispunjavali zadatke i ankete istraživanja.

Prilikom svakog posjeta, školovani anketari ocjenjivali su djecu na temelju toga jesu li pokazivali psihotične simptome kao što su halucinacije, priviđenja ili smetnje misli u posljednjih 6 mjeseci. Učitelji, roditelji i sama djeca pak su prijavljivali svaki slučaj verbalnog, fizičkog ili nekog drugog oblika zlostavljanja. Prilikom toga je definicija zlostavljanja postavljena kao - negativni postupci jednog ili više učenika s ciljem da se nekoga povrijedi.

Čak 46,2 posto od ispitane djece smatra se žrtvama zlostavljanja vršnjaka, a ono se najčešće događalo od njihove 8 do 10 godine. Kod te su djece psihotični simptomi bili dva puta češći bez obzira jesu li imali dijagnosticiranu neku psihološku bolest, bez obzira na probleme kod kuće u obitelji i kvocijent njihove inteligencije. Najviše simptoma pokazivala su djeca koja su bila izložena najgorem i najozbiljnijem zlostavljanju.

Još uvijek nije potpuno jasno na koji način stres izazvan zlostavljanjem izaziva psihozu, čemu će se nadalje posvetiti znanstvenici sa Sveučilišta, a do tada preporučaju još strože i ozbiljnije programe sprječavanja zlostavljanja među vršnjacima.
(JK, Izvor: Reuters)