Zečić kao kućni ljubimac za djecu - da ili ne?

Zečići (kunići) kao kućni ljubimci postaju posebno popularni na proljeće, odnosno u vrijeme Uskrsa.

4da8451502e02

Prva pomisao na dijete koje u krilu drži malog zeca, preslatka je, i zečići su doista već desetljećima visoko na popisu omiljenih kućnih ljubimaca. Ukoliko i vi razmišljate da pridružite dugouhog ljubitelja mrkvica svojoj obitelji, imajte na umu savjete i činjenice koje vam donosimo u ovome članku.

Prije svega, imajte na umu da zečići nisu dobar izbor za osobe koje su grube, nestrpljive ili pomalo nespretne i agresivne. Ako se ovi opisi uklapaju u karakter ili dobnu zrelost vaših mališana, možda zečić i nije najbolji izbor. Naime, zečići su jako osjetljivi na ponašanje vlasnika koje ih na bilo koji način ugrožava, pa će odmah i iskazati svoje nezadovoljstvo ugrizom, grebanjem ili će u najmanju ruku jednostavno pobjeći i skrivati se.

Prije dolaska bilo kojeg novog kućnog ljubimca, pa tako i zečića, djecu treba naučiti odgovornosti. Treba im ukazati na to da su odgovorni za drugi život te da prema životinjama treba biti nježan, pun ljubavi i razumijevanja za njegove životinjske potrebe. U svakom slučaju, kad su zečevi u pitanju, svakako procijenite je li dijete dovoljno zrelo da brine o ljubimcu i tretira ga s pažnjom. Ipak, roditelji uvijek moraju nadzirati kako se dijete brine o ljubimcu. Zeca će najbolje prihvatiti oni mališani koji su već brinuli o životinjama kao što su hrčak, zamorac ili miš.

Prije kupnje malog zeca svakako provjerite je li dijete alergično na njegovu dlaku.


Ponašanje zečeva

Zečevi najčešće bivaju ozlijeđeni kada djeci padnu iz ruku, kada ih djeca nehotice pogaze ili padnu na njih. Zečevi svoju spolnu zrelost dosežu već u 4. mjesecu starosti, kada započinje i njihovo pomalo destruktivno adolescentsko ponašanje: griženje, štrcanje mokraće, otpor prema čuvanju od strane vlasnika i sl.

Malena djeca ne razumiju promjene koje se događaju sa zečićem kako on doseže svoju zrelost i samo ga žele maziti, čuvati i nositi. No, slika i imidž koji vladaju u javnosti da su zekoslavi idealni za maženje, zapravo i nije baš istinita. Zečevi su neovisna bića i kada postanu odrasli u svojim zečjim godinama, treba ih poštivati kao neovisna, pomalo divlja bića koja su u prirodi na zemlji. Što su stariji, manje će se dati nositi i čuvati.

Nadalje, zečevi su najaktivniji u ranu zoru i u sumrak kada trče i kada se igraju, dok spavati preferiraju tijekom sunčanog dijela dana. Ukoliko ga djeca pokušaju smetati i buditi tijekom dana kada im je san najviše potreban, vjerojatno će dobiti jedan neugodan ugriz.

Zečevi trebaju dnevnu dozu vježbanja, baš kao i svaka druga životinja. Oni su lovci u prirodi, pa najviše uživaju kada imaju prilike skakutati i trčati po stanu, kući ili dvorištu. To znači, da će oni koji žive u stanu trebati osigurati malo više od dva, tri kvadratna metra da se istrče i nadivljaju.

Zečići traže pažnju i nježnost, ali kao i mačke, najviše kada to njima odgovara, a ne vlasnicima. U početku će zeko tražiti manje pažnje, jer će mu trebati neko vrijeme da zadobije vaše povjerenje. No, kao što smo već spomenuli, zeko nikada neće biti raspoložen za pretjerano nošenje u rukama, gnječenje u krilu i slične postupke, pa malu djecu treba nadzirati kada miluju ili se igraju sa zecom.


Kako brinuti o zečiću?

Zečevi trebaju stabilnu i sigurnu okolinu. Treba im malo prostora, pa im neće smetati život u stanu. Obično zahtijevaju svoj kavez, ali imaju i potrebu prošetati i trčkarati po stanu. Na dno kaveza treba im staviti debeli sloj novinskog papira ili slame.

Dobro je to da su zečići tihi, pa nećete imati problema sa susjedima, a nemaju ni nikakav miris ukoliko im se kavez redovito čisti. Redovito znači 1-2 puta dnevno, a ovisno o veličini samog kaveza.

Kada im se posveti dovoljno vremena i strpljenja, zečići mogu biti vrlo privrženi ljubimci i uvijek spremni na igru. Životni vijek im je 5 do 10 godina, a bez hrane i vode mogu samo 24 sata.

Po pitanju hrane, zec obožava zeleno lisnato povrće i korijenje. Pogriješiti nećete ako mu ponudite lišće i korijen komorača, peršina i celera, lišće mrkve, endiviju, matovilac, crveni radić, rikolu, matičnjak, sjeme mlade pšenice. Za poslasticu zečevi će rado prihvatiti mrkvicu, jabuku (bez koštica), pa čak i bananu. Sva hrana može im se davati svježa ili sušena kod kuće.


Kojim su bolestima skloni?

Iako ne spadaju u grupu najosjetljivijih kućnih ljubimaca, zečevi su osjetljivi na neke bolesti. Vlasnici trebaju svako malo provjeriti i potražiti eventualne simptome najčešćih bolesti, a to su:
- dlake koje blokiraju probavni sustav (zeko manje jede, želi samo slatkiše, stolica je čudna ili manja no obično),
- bakterijske infekcije (suzne oči, upaljene oči, mokri nosić koji curi, pretjerano kihanje, otežano disanje),
- mokraćni kamenci (deformacije, krvavi urin, bolno zavijanje)
Ova posljednja bolest je i najozbiljnija i zahtijeva hitnu operaciju.
Praksa je pokazala da kada zečić u potpunosti prestane jesti, da je za njegov život već kasno.


Koliko će me koštati zečić?

Cijena patuljastih kunića je između 100 i 150 kuna, ovisno o dobu godine, dostupnosti i samom prodajnom mjestu. Cijene kaveza su između 250 i 700 kuna (ovisno kakav komfor svojem zekoslavu želite priuštiti), a cijena sijena za pod kaveza je oko 20 kn. Sijeno će vam trajati otprilike dva tjedna. Ukoliko se odlučite na kupovnu hranu, ona će vas stajati između 9 i 35 kuna, ovisno o količini pakiranja. Ukoliko želite, novac možete odvojiti još i za razne dodatke prehrani, igračke, transportne kaveze, posudice i slično.