
Zašto posramljivanje djece nije dobro za njih i koje rečenice nikad ne izreći

Vjerojatno smo svi vidjeli neke primjere kako roditelji u javnosti posramljuju djecu, a sada se to može vidjeti čak i na društvenim mrežama. Ovakvi postupci ponekad mogu izgledati kao da su učinkoviti i da će dijete u određenom trenutku poslušati. To mu sigurno u tom trenutku privlači pažnju. Ali problem s ovim načinom rješavanja problema je što dugoročno može oblikovati djetetovo ponašanje.
Sigurno se pitaš kako se točno kod djeteta može izazvati osjećaj srama? Evo nekoliko primjera:
Pričanje neugodnih priča kako bi se manipuliralo djetetovim stavom ili ponašanjem.
Dijeljenje privatnih situacija vezanih za ponašanje i posljedice s prijateljima, obitelji ili putem društvenih mreža.
Činiti da se dijete osjeća loše zbog sebe, kao osobe, umjesto da se roditelj usredotoči na stvarno ponašanje koje želi da dijete promijeni.
Nažalost, ove tehnike u početku djeluju i roditelji ih nastavljaju raditi, ali posramljivanje djeteta brzo se vrati na negativan način, dalje objašnjava Wolf. Posramljivanje djeteta u javnosti ruši njegovo povjerenje i samopoštovanje. Istodobno, to uništava djetetovu motivaciju da aktivira ponašanja koja želiš potaknuti.
Roditelji su ponekad zbunjeni jer njihovo ponašanje i osjećaji jako utječu na dijete. Na primjer, ako si vikala na svoju djecu i imala osjećaj krivnje ili žaljenja, ti bi osjećaji trebali biti dovoljni da promijeniš svoje ponašanje. Ali postoji razlika između krivnje i srama. Brené Brown, profesorica sa Sveučilišta u Houstonu i autorica vrlo popularne knjige "Daring Greatly", objašnjava razliku između krivnje i srama.
Možda ovo čitaš i misliš kako si to već učinila, a sada je prilika da se ispričaš djetetu. Djeca moraju znati da su njihovi roditelji ljudi i da su spremni prihvatiti svoje pogreške. Čak i ako ti je teško započeti taj razgovor s isprikom, učini to.
Posramljivati djecu također je opasno jer je sram obično osjećaj koji se zadržava i često traje dulje nego što misliš ili želiš. Pa iako se na površini može činiti da roditelji koji ovako discipliniraju svoju djecu postižu rezultate, ovaj način ponašanje šteti na dva načina:
samopoštovanju djeteta
vašem dugoročnom odnosu
Evo nekih rečenica koje bi roditelji trebali izbjegavati kako ne bi kod djeteta razvijali osjećaj srama:
- ovo je jednako loš primjer kao i prethodna rečenica, pogotovo ako nisi u dobrim odnosima s partnerom ili ste se razišli.
- zaustavi se nakon dijela "tako sam umorna", a onda napravi malu pauzu i odmori se. Druga perspektiva pomoći će ti riješiš probleme s kojima se suočavaš u odgoju djeteta, a da pritom ne uništiš njegovo samopoštovanje ili vaš odnos.
Najbolji alat koji imaš za utjecaj na djetetovo ponašanje je vaš odnos. Bilo bi najbolje stvoriti vezu koja jača pozitivne osjećaje kod djeteta o sebi, a istovremeno mu davati prostora za učenje na vlastitim pogreškama. Dakle, kada dijete odluči biti neposlušno, razgovaraj s njim o njegovim izborima i onome što sljedeći put može učiniti drukčije.
- odvoji nekoliko minuta i poslušaj dijete prije nego odgovoriš.
- pomoći će djetetu da prepozna osjećaje povezane s događajem koji se dogodio. To može uključivati bijes, strah, usamljenost, iznenađenje i druge osjećaje.
- vrlo je važno pomoći djetetu da imenuje što sve može učiniti.


Borovnice – sitne, a snažne: Superhrana koju nutricionisti obožavaju

On u leopard košulji, ona u boho haljini: Modno usklađeni par sa špice privukao poglede
