Od svega ste mogli napraviti igračku, a mašta vam je neumorno radila u potrazi za novim načinima zabave.
Iako svojemu djetetu možda i možete pružiti različite uređaje i specijalne igračke, ne zaboravite ga svako toliko podsjetiti da materijal za kvalitetnu igru može pronaći u vlastitom stanu. Uradi sam igara ima onoliko koliko i kreativnih glavica u prostoriji, a ovo su samo neke od ideja koje djetetu mogu prikratiti vrijeme i zabaviti ga.
Uradi sam trgovina
Kupovina s roditeljima uvijek je posebno iskustvo, a djeca obožavaju oponašati tete prodavačice. Tipkanje po blagajni, prebrojavanje novca ili preslagivanje robe i namirnica. Sve to, uz malo mašte, može postati zanimljiva igra.
Potrudite se sakupiti ambalaže poput bočica od jogurta, kutija od žitnih pahuljica ili tjestenine, praznih tuba i bočica šampona, losiona i drugih higijenskih preparata i dijete potaknuti da uđe u ulogu prodavača, a vi budite kupac. Svako toliko, zamijenite uloge.
Dijete neka samo izradi novac od papira i bojica, a ako mu dosadi atmosfera supermarketa, trgovinu pretvorite u knjižaru, salon namještaja, trgovački centar ili tržnicu. Sve što vam je potrebno, naći ćete u ormaru ili špajzi.
Emotivni baloni
Ako vam je ostalo balona za napuhavanje od nekog dječjeg rođendana ili tuluma, iskoristite ih za maštovitu igru na temu emocija. Napušite sve balone i na kartice papira ispišite jednostavne emocije poput sreće, tuge, ljutnje, ali i malo složenije kao što su ljubomora ili strah.
Zadatak je da vi i dijete ( ili djeca međusobno) izvlačite kartice s emocijama i svojemu balonu crtate izraz lica emocije koju ste izvukli. Ako ste vi uključeni u igru, prilikom svake pogođene emocije dijete pitajte da vam opiše neku situaciju u kojoj je ono bilo sretno, ljuto, tužno i sl. Igru učinite napetijom tako što ćete im mjeriti vrijeme ( približno 2 minute).
Ako djeca međusobno uspiju pogoditi o kojim emocijama je riječ, dobivaju jedan bod. Pobjednika odredite zbrajanjem ukupnog broja bodova.
Kampiranje u dnevnom boravku
Djetinjstvo bez kampiranja, pa makar i u dnevnom boravku, nije djetinjstvo, stoga gadgete na jedan dan pospremite u ormar i izvucite deke, pokrivače i ručnike. Uz pomoć jastuka i stolaca, ogradite prostor u kojemu će dijete graditi šator pa mu pomozite da pokrivačima zaštiti svoju nastambu.
Vratite se u prošlost i uđite u uloge kauboja i indijanaca. Svoje nastambe možete braniti jastucima i plišancima, a dijete potaknite da artikulira ideje i detaljno vam ispriča gdje se nalazi, kako se brani od zamišljenih neprijatelja, kako je izgradio sklonište i sl.
Glazbala od plastičnih boca
Plastične boce raznih veličina i boja operite i osušite, a zatim do pola napunite različitim materijalima. U jednoj neka bude suhi grah, u drugoj riža, u trećoj nekoliko bojica ili olovaka, a u četvrtoj male igračke, privjesci, gumice ili šiljila.
Djetetu pustite omiljenu pjesmu i naučite ga kako da bocama prati ritam pjesme. Poslužiti se može i štapićima ili žlicama kojima će lupkati po bocama kako bi dobio drugačiji ton.
Nakit od tjestenine
Osim na tanjuru, djeca tjesteninu obožavaju i sirovu, budući da je idealan materijal za izradu različitih figurica, ogrlica, narukvica ili privjesaka. Iz špajze izvadite nekoliko vrsta tjestenine s rupom te predložite djetetu da suhu tjesteninu oboji temperama ili ukrasi šljokicama.
Kad se tjestenina osuši, neka je naniže na končanu ili vunenu ogrlicu ili od nje napravi lik anđela, čovječuljka ili zvjezdicu.