Što vam sve treba za dolazak bebe? (I. dio)

Budući roditelji, posebno oni koji će to postati po prvi put često se nalaze u nedoumici koliko im stvari treba za njihovu bebu...

Što vam sve treba za dolazak bebe? (I. dio)

U slakom ste iščekivanju svoje prve bebe ili već imate stariju djecu i baš se ne sjećate svega što vam treba od stvari za prinovu koja je na putu? Vjerujemo da je vaša glava puna dobrih i dobronamjernih savjeta što vam sve treba za dolazak bebe, no čini li vam se sve to možda malo pretjerano?

Naravno, ponekad je vrlo teško odoljeti preslatkoj odjeći u trgovinama, ali budimo realni, mnoge stvari kojem ćete samo kupiti djetetu ili ono koje će dobiti, prije će prerasti nego iznositi.

Kako bi umanjili vaše nedoumice evo popisa stvari koje su vam potrebne od prvog dana rođenja pa sve do prve godine života, pripremili smo popis odjeće koja vam je potrebna za dane od rođenja pa do trećeg mjeseca života.

Dječja odjeća

Gotovo svaki brand dječje odjeće ima malo drugačiji način označavanja veličina odjeće, no ono što vam treba za dolazak prinove je odjeća za novorođenčad brojevi 50-56. Većim bebama su već ovi brojevi premali, pa zato bebe od 4 kilograma na više mogu obući broj 62, nakon tri mjeseca 68, zatim broj 74 do šest mjeseci, ali za to još imate vremena. Iako je teško točno predvidjeti djetetovu veličinu gotovo do samog kraja trudnoće, to će vam možda biti malo prekasno za veće kupovine, te zato predlažemo da u pripremi imate i jednu i drugu veličinu. Osim toga, veličine se dosta razlikuju od proizvođača do proizvođača.  

Kada birate odjeću koju će beba nositi svaki dan kada će biti kod kuće, mislite na praktičnost i udobnost na prvom mjestu. Mora se lako oblačiti i svlačiti (većina beba ne vole duga presvlačenja), te mora biti pogodna za česta pranja na višim temperaturama. Bebu ćete nerijetko morati presvući i više puta na dan.

Odjeća neka bude od prirodnih tkanina. Perite ju s blagim deterdžentima koji neće iritirati osjetljivu bebinu kožu.

Evo prijedloga koliko vam odjeće po svakom broju treba za novorođenu bebu od rođenja do prvih tri mjeseca:

Jednodijelni kompletići (pet do sedam komada): Jednostavni su za oblačenje, svlačenje, spavanje, šetnje, igranje... Potražite kompletiće koji se kopčaju od naprijed ili odostraga  i na području prepona.

Bodi (pet do sedam komada kratkih rukava i/ili dugih): Potražite bodi majčice koje se lako oblače preko glave i jednostavno kopčaju na preponama. Izbjegavajte one koje imaju jednostavne uske proreze za glavu.

Image


Hlačice (pet do sedam komada): Trebaju biti dovoljno duboke i dovoljno široke kako biste bebu lakše obukli. Potražite one koje su rastezljive u struku ili se mogu prilagoditi na više veličina.

Ostala odjeća (pet komada): vestice, jaknice, pamučne majčice s dugim i kratkim rukavima koje se lako oblače i kopčaju sprijeda. Kupite koju majicu ili jaknicu s kapuljačom, ako je dovoljno praktična da ju stavite na djetetovu glavu. Ako ih nećete stavljati na glavu, izbjegavajte ih jer će bebi samo smetati s obzirom da u tim mjesecima većinom leži. Nemojte zaboraviti na čarapice, ovisno o godišnjem dobu i naravno. Cipelice služe više za ukras nego za toplinu.

Kape, šalovi, rukavice: Za ljeto potrebni svijetli prozračni šeširići s obodom koji će štititi djetetove oči od sunca, a zimi, debela kapa, šal i dekica za pokrivanje u kolicima.
Male bebe nemaju klasične rukavice nego samo navlake u obliku kapica koje se navlače preko ruku

Pidžamice (pet do sedam komada): Kada kupujete pidžamice za bebu morate razmišljati o njezinoj udobnosti, praktičnosti (za eventualnu potrebu mijenjanja pelena u noći). Ma kako bile lijepe pidžamice kupujte samo one koje se lako oblače i svlače, koje ne trebate provlačiti kroz glavu i koju je moguće djelomično svući zbog lakšeg mijenjanja pelene.

Općenito izbjegavajte odjeću koja nije načinjena od prirodnih vlakana, nego u sebi ima velike postotke sintetike, poliestera i drugih umjetnih vlakana. Izbjegavajte odjeću koja ima različite vezice, lančiće i druge slične predmete, kako ne bi došlo do slučajnog gušenja.

Pelene: Bez obzira hoćete li koristiti jednokratne pelene, platnene ili nešto između, imajte na umu da će vašu bebu na početku trebati premotati i do 12 puta na dan. Ako primijetite da vaša beba nema pretjerano osjetljivu kožu, možda možete nešto uštedjeti na pelenama kupujući jeftinije brandove pelena. Ionako ćete bebu presvlačiti svaka dva do tri sata.

Mokre maramice: Neki roditelji odlučuju se radije na mokre maramice kućne radinosti koje umaču u prokuhanu toplu vodu, dok većina ipak zbog praktičnosti u svim situacijama koristi kupovne bebi maramice.

(vam)