Ovaj izraz ima široku primjenu, od područja biologije preko filmske umjetnosti do takozvanog bratimljenja gradova. Kroz uspostavu partnerstva te pokretanje zajedničkih projekata, bratimiti, odnosno povezivati, mogu se i škole.
Povezivanje škola (engl. school twinning), bilo na lokalnoj, regionalnoj ili međunarodnoj razini, višestruko koristiti, ne samo školi, već i njenim učenicima i profesorima. Ono nudi odličnu priliku za zajedničko učenje, razmjenu iskustava te unaprjeđenje nastavnog programa. Ovakve inicijative također pozitivno utječu i na motivaciju svih uključenih, a osim dijeljenja i usvajanja formalnih znanja, potiče i razvoj komunikacijskih vještina, uporabu računalne tehnologije u komunikaciji i radu, primjenu stranih jezika te međukulturalnu osviještenost. U osnovi ovakvih inicijativa je princip jednakosti i reciprociteta među partnerima.
Tko može sudjelovati?
U aktivnostima eTwinninga mogu sudjelovati vrtići, osnovne i srednje škole i njihovi učenici, nastavnici bilo kojeg predmeta, ravnatelji, knjižničari i ostalo nenastavno osoblje.
Kako pronaći partnera?
Nakon prijave škole na portal, moguće se koristiti forumom za traženje partnera (partner-finding forum) i tražilicom za pronalazak partnera (TwinFinder). Prijavljeni podaci o školi pohranjuju se u bazu podataka i koriste za povezivanje vaše škole s potencijalnim partnerima u tražilici.
Agencija za mobilnost i programe EU 7. svibnja 2010. godine u Zagrebu organizira eTwinning informativni dan na kojem će se prezentirati mogućnosti portala te prednosti on-line međunarodne suradnje.
Više informacija potražite na Portalu za škole.