Prvorođeni su obično pametniji, dok mlađa braća imaju bolje ocjene i otvorenija su. Studija je pokušala odgovoriti na pitanje kakav utjecaj redosljed rađanja djece u obitelji ima na njihov život, ukoliko ga uopće ima?
Po tom su pitanju provedena već mnoga istraživanja, ali još uvijek nije dan definitivan odgovor. Ova posljednja studija potvrdila je neke prijašnje hipoteze, primjerice, da je najstarije dijete u obitelji i najsposobnije.
Ono što se pri ovakvim studijama proučava je odnos među braćom koja primaju manje pažnje jedni od drugih no što ih dobivaju od majke ili oca pojedinačno, kazala je voditeljica istraživanja Tiffany L. Frank sa Sveučilišta Adelphi na Long Islandu. Otkrivene su i neke naslijeđene razlike među braćom koje izlaze na vidjelo bez obzira što roditelji činili u odgoju.
Suparništvo među braćom
Kako bi utvrdili uzroke i stupanj suparništva među braćom, prof. Frank i njezini kolege proučavali su 90 parova braće u srednjoj školi. Djeca su bila zamoljena da sama ocijene koliko su inteligentnija, uspješnija u školi i radišnija u usporedbi s braćom. Uz spomenuto, svi su morali priložiti ocjene iz škole.
Prvorođenci su bolje rješavali pojedinačne testove matematike i verbalnih sposobnosti, dok su mlađa braća imala ukupno bolji prosjek ocjena.
U drugom eksperimentu istraživači su proučavali razlike u osobnosti 76 para braće u srednjoj školi. Braća su se također sama ocjenjivala kroz niz tvrdnji koje opisuju karakter.
Mlađa braća bila su u prosjeku više ekstrovertirana (društvena, otvorena), sentimentalnija, sklonija opraštanju i otvorenija za nova iskustva od starije braće. Prvorođenci su se pokazali kao introvertirani perfekcionisti.
Zašto?
Prvorođenci možda postižu bolje rezultate na testovima inteligencije jer su u ključnoj razvojnoj fazi života bili jedina djeca i dobivali svu pažnju roditelja. Mlađa djeca možda imaju bolje ocjene u školi jer su primala mentorstvo i od roditelja i od starije braće, kažu znanstvenici. Osim toga, mlađa djeca možda osjećaju veći pritisak i veću potrebu za natjecanjem te se trude biti bolji od starije braće kako bi "zaradili" više pažnje roditelja.
Mlađa djeca možda su otvorenija za nova iskustva jer su promatrali stariju braću kako svladavaju izazove, pa se osjećaju sigurnijima i samopouzdanijima izazvati sami sebe na obavljanje nekog novog zadatka.
(JK, Izvor: LiveScience.com)