Proširenje vena u trudnoći: zašto se događa i kako ih liječiti?

Procjenjuje se da oko 40% trudnica pati od proširenja vena.

50126305d441e

Nagle hormonalne promjene sastavni su dio procesa trudnoće, a proširenje vena ponekad je neugodna i neželjena nuspojava unutar tog procesa. U nastavku članka saznajte zašto uopće dolazi do proširenja krvnih žila, te kako si trudnice mogu pomoći? Dobra vijest je da medicina prilično brzo napreduje na području flebologije (grana medicine koja se bavi venama i bolestima vena, prvenstveno proširenim venama na nogama) i da postoji niz metoda kojima si ovu boljku možemo olakšati.

Kako nastaje proširenje vena?

Kako bi bolje shvatili zašto dolazi do njihova proširenja, prvo trebamo objasniti kako vene uopće funkcioniraju u čovjekovu organizmu. Vene prenose krv iz udova natrag prema srcu u čemu glavnu ulogu imaju venski zalisci na stjenkama žila. Zalisci u žilama poput ventila sprečavaju povratan tijek krvi prema stopalima uzrokovan silom težom. Naime, krv u venama putuje suprotno gravitaciji, pa je venama takva pomoć itekako potrebna. Ako dođe do oštećenja tj. popuštanja venskih zalistaka, dio krvi teče natrag prema ekstremitetima odnosno dolazi do povrata krvi u venama prema stopalima. Posljedica je proširenje vena koje se naočigled vidi kao niz otoka plavkasto-ružičaste boje. Proširene vene ponekad peckaju, ponekad bole, a ponekad svrbe, a većina žena osjeća i težinu u nogama te imaju poteškoća kod dugoitrajnog stajanja ili sjedenja.

U trudnoći se povećava tlak u trbuhu i zdjelici koji izravno otežava vensku cirkulaciju i također uzrokuje širenje vena. Osim svega navedenog, trudnice bi još trebale znati da se hormon progesteron (koji se tijekom trdnoće pojačano luči) ponekad u organizmu može ponašati kao hormon vazolidator kojem je glavni zadatak otvarati i opuštati krvne žile. Posljedica može biti prejako širenje venskih zalistaka, čak do te mjere da se oni oštećuju i olabavljuju. Konačni rezultat je - proširenje vena.

U prvom tromjesečju žene bi trebale posebnu pažnju posvetiti svojim venama, osobito ako bolest postoji u obitelji, odnosno ako je trudnica pod određenim rizikom od venskih oboljenja. Stručnjaci se općenito slažu da je nasljedni faktor najbolji prediktor mogućeg oboljenja. Ukoliko je to i vaš slučaj, bilo bi dobro tijekom prvog tromjesečja (a i kasnije) nositi kompresivne čarape te se pridržavati nekih uputa koje navodimo niže u članku.

Kod nekih žena, proširenje vena događa se tijekom drugog ili trećeg tromjesečja. Sveukupni obujam krvi u tom razdoblju već je 50% veći nego prije trudnoće, što znači i više posla za vene koje su pod povećanim pritiskom.

Dodatno, nekoliko tjedana prije poroda maternica se i dalje širi te stvara pritisak na vene u trbušnom predjelu.

Tri do šest mjeseci nakon prođaja, kod nekih se žena vene vraćaju u normalno stanje, ali kod nekih ovo oboljenje ostaje trajno.


Prevencija i liječenje

Svaki liječnik kazat će vam da je prevencija pola zdravlja, pa isto vrijedi i za vene - žene bi i prije trudnoće, tijekom i nakon, trebale pripaziti na zdravlje krvožilnog sustava, odnosno vena. Kako?

Trudnice koje pate od proširenja vena mogu isprobati jednu od sljedećih metoda ublažavanja boli, liječenja i prevencije (naravno, uz prethodnu konzultaciju sa svojim ginekologom i liječnikom opće medicine ili po potrebi specijalistom).

- Nosite medicinske kompresivne čarape, posebno u prvom tromjesečju trudnoće
- Vježbajte češće, jer čak i kraća šetnja može pomoći u poboljšanju cirkulacije i smanjenju simptoma
- Dok sjedite, stavite noge na povišeno (jastuk) i povremeno mičite stopalima (pumpajte krv u noge)
- Nemojte predugo sjediti ili sjediti prekriženih nogu ili gležnjeva
- Nemojte predugo stajati na jednom mjestu
- Izbjegavajte preusku odjeću i visoke potpetice
- Pripazite da nakupljanje težine u trudnoći ostane u preporučenim kilogramima
- Uzimajte vitamine i hranite se lagano i zdravo

Na tržištu već postoje posebne trudničke kompresivne čarape. Njihov zadatak je da pritiscima na određenim mjestima na nogama, pomognu oslabljenim venama da učinkovitije tjeraju krv prema srcu. Prilično je važno konzultirati se s liječnikom prije kupovine kompresivnih čarapa, jer je njihova veličina prilično važna da bi bile optimalno učinkovite.


Ostale mogućnosti liječenja u trudnoći

Obzirom da kratkotrajno "trudničko" proširenje vena ne predstavlja značajniju opasnost za zdravlje mame ili bebe, većina liječnika preporučit će liječenje nakon porođaja (ukoliko se vene ne vrate u prvobitno stanje). Ono što stručnjaci mogu napraviti još za vrijeme trudnoće je tzv. color doppler vena, a radi se o bezbolnoj i bezopasnoj ultrazvučnoj pretragi koja vrlo dobro prikazuje vene nogu i smjer strujanja krvi u venama. Mnoge žene izbjegavaju ovu pretragu jer se radi o dodatnom ultrazvučnom pregledu kojem ne žele izlagati svoj organizam, odnosno svoju bebu dodatnim zrakama.

Buduće mame svakako će trebati liječenje još tijekom trudnoće ukoliko dođe do venske tromboze, odnosno stvaranja krvnih ugrušaka u venskoj krvi. Do tromboze dubokih vena dolazi najčešće zbog poremećaja u mehanizmima zgrušavanja krvi ili zbog poremećaja cirkulacije u dubokim venama ili zbog oba razloga istodobno.

Liječnici kod pojave tromboze na osnovu lokacije i veličine tromba odlučuju o liječenju i prevenciji daljnjeg pogoršanja. Tada su potrebne redovite kontrole i stručni liječnik koji pregledima i liječenjem neće ugroziti zdravlje bebe.