Osim prednosti koje takav odnos donosi sada, mnoge majke nadaju se da će stabilne i sigurne veze u djetinjstvu pomoći mališanima da i u budućnosti pronađu takva divna prijateljstva.
Stoga će im biti drago kada saznaju da su najnovija istraživanja pokazala da se upravo to i događa te da će njihov trud uroditi plodom.
Istraživanje povezanosti majke i djeteta
Krajem 2008. godine u časopisu Child Development, Sveučilište u Illinoisu objavilo je studiju koja je kao zaključak imala tezu da djeca sa bliskim, emotivnim vezama s majkom stvaraju čvršća prijateljstva tijekom osnovne škole. Istraživanje je pratilo razvoj 1000 djece starosti od 3 do 10 godina. U trećoj godini djeca su oformila čvrstu povezanost s majkom, a potom se proučavala njihova interakcija s vršnjacima, sposobnost jezičnog izražavanja i snalaženje u društvenim situacijama u osnovnoj školi.
Prednosti koje djeca povezana s majkom imaju
Rezultati istraživanja pokazuju da su djeca koja uspostavljaju jaku povezanost s majkom u 3. godini emocionalno otvorenija s četiri godine, da pozitivnije gledaju na društvenu interakciju u prvom razredu (sa 6 ili 7 godina), a stvaraju dublja prijateljstva u trećem razredu (s 9 ili 10 godina).
“U sigurnom, emocionalno otvorenom odnosu između majke i djeteta, dijete razvija pozitivnije, manje pristrano razumijevanje drugih što potom znači i pozitivnija prijateljstva u osnovnoj školi", izjavila je Nancy McElwain, voditeljica istraživanja.
Visoka razina povezanosti u trećoj godini predviđa emocionalnu otvorenost i bolje jezično izražavanje samo godinu dana kasnije. Otvorena komunikacija o osjećajima između majke i djeteta vodi do manje neprijateljskih stavova u socijalnim interakcijama u prvom razredu te do stvaranja čvršćih prijateljskih odnosa u trećem razredu.
Mame trebaju znati da će se sav njihov trud oko formiranja emotivnih i otvorenih odnosa s djetetom pozitivno odraziti na ponašanje djeteta prema drugima. Djeca će rasti s više samopouzdanja i vještina te graditi bliske veze s vršnjacima. (JK)