Po definiciji dosada predstavlja stanje zasićenosti, uzrokovano jednoličnošću, ponavljanjem ili zamaranjem. Ako pitate dijete što misli kad vam kaže da mu je dosadno, vjerojatno će vam reći kako nema što zabavno ili interesantno za raditi. Ključ rješavanja problema s dosadom je pomoći djetetu kako postati dosjetljiv, a to je osobito važno u ljetnim mjesecima kada dijete ima puno slobodnog vremena.
Foto: © ulianna19970 - fotolia
1. Potaknite djecu na svakodnevno čitanje
Djeca ne trebaju čitati udžbenike ili lektiru da i preko ljeto vježbaju čitanje. Ljeto je rezervirano za odmor i zabavu. Odvedite ih u knjižnicu ili knjižaru i dajte im da sami izaberu što bi htjeli pročitati. Ako idete na plažu ili u posjetu rodbini, na mjesta na kojima znate da im igračke neće odvlačiti pažnju, možda čak i požele čitati. Dajte im neku zabavnu priču o djeci niihove dobi, poput serijala o Harryju Potteru, Koku od Ivana Kušana ili knjige o Čarobnici Lili. Knjige će pobuditi kod djeteta radoznalost, strategijske vještine i rješavanje problema. Ako vaše dijete ne voli čitati knjige, probajte sa stripovima ili dječjim magazinima.
2. Ljeto je savršeno za posjete muzeju s djecom
Neka cijela obitelj odluči o mjestu koje bi htjeli posjetiti. Potražite informacije o tom području. Zajedno napravite plan putovanja. Ako trebate profinjeniji pristup, spontano se zaustavite kraj muzeja na putu prema odredištu. Ako je vaše dijete oduševljeno životinjama, potražite najbliži zoološki vrt ili prirodoslovni muzej. Za vrijeme priprema za putovanje, pričajte s djetetom o njegovim omiljenim životinjama. Pitajte dijete što misli da će vidjeti u muzeju ili zoološkom vrtu, te ga potaknite da nauči nešto o omiljenim životinjama prije posjeta muzeju. Iskoristite ljeto i za posjetu kojem od nacionalnih parkova
3. Pomozite djetetu da nauči nešto o svojoj okolici
Prolazite li svaki dan pored povijesne ili kulturne znamenitosti, ali se još niste zaustavili i posjetili je? Zaustavite se i saznajte nešto više o tome. Kod kuće potražite dodatne informacije o svemu. Nalazi li se u vašoj blizini poznati dvorac? Otiđite na izlet i posjetite ga.
Ili isplanirajte izlet u obližnji umjetnički studio ili obrtničku radionicu. Nahranite dječju radoznalost i pokažite im kako se stvari rade i proizvode. Ako vam je dijete osobito zainteresirano za određeno područje, provjerite na internetu ili u Žutim stranicama da li ima nešto takvo u vašoj blizini.
4. Upišite dijete u ljetni kamp ili ljetne radionice
Pronađite kamp s obrazovnim programom, u kojem djeca uče ili se bave sportskim aktivnostima. Također se preko ljeta za djecu organiziraju razne radionice (u sklopu škole, knjižnice ili u organizaciji grada) na kojima djeca uče i svladavaju razne vještine. Raspitajte se kakve su mogućnosti u vašoj okolici i upišite dijete.
5. Lovite krijesnice i zajedno saznajte kako svijetle
Kad vam dijete ulovi gusjenicu ili neku drugu životinjicu, recite mu neka otkrije što više informacija o toj životinji te kako bi se moglo brinuti o njoj. Zajedno napravite kućicu za ptice, a usput učite dijete o kutevima i gradnji ili napravite nešto od recikliranih materijala. Stvorite kod njih naviku korištenja dodatnih izvora, poput interneta ili enciklopedije da nauče sve što ih zanima o svijetu oko njih.
6. Potaknite aktivnosti koje šire dječji pogled na svijet
Recite djetetu da pomogne starijem susjedu oko vrta ili da mu pokosi travu. Budite mu primjer i prijavite se za volontiranje u lokalnoj zajednici ili sudjelujte u nekoj humanitarnoj akciji. Zamolite dijete da za svaku novu igračku koju dobije, jednu donira Caritasu za djecu koja nemaju igračke. Briga o drugima i provođenje vremena pomažući ljudima jedna je od najboljih lekcija koje će vaše dijete naučiti u životu.
7. Ako vam dijete provodi sate uz videoigrice, nagodite se s njim
Što su mlađi kad započnete s ovim, to bolje. Nabavite im obrazovni software i zatražite da dio vremena koji provedu uz kompjuter odvoje za učenje uz pomoću programa koji ste im kupili. Neće svaki obrazovni software podučavati vaše dijete matematici iako, ako im je potrebna pomoć na tom području, to je izvrstan način da savladaju gradivo. Postoje brojne edukativne kompjuterske igre koje uče vaše dijete kako rješavati probleme, kritički razmišljati, razvijati strategije, a zamaskirane su u zabavne avanturističke igrice. Učit će, a da ni ne znaju. Postoje i edukacijske igrice koje kroz igru uče djecu prepoznavati slova, brojke, snalaženje u prometu i slično.
Izlaganje djece zvukovima, mirisima i prizorima koje ne dobivaju u školi proširuje njihove interese i horizonte. Stvaranje i poticanje radoznalosti kod djeteta dat će mu žeđ za znanjem koje nikada neće prerasti.