Pokazalo se da fraza poput „Tako si pametan/na“ narušava motivaciju, a fraza „Ovo je savršeno!“ njeguje sputavajući perfekcionizam. Nameće se pitanje što je uopće ispravno govoriti djeci u određenoj životnoj dobi. Stručnjaci su ponudili nekoliko riječi/fraza za svako razdoblje života djeteta koje roditelji mogu koristiti s punim povjerenjem.
1. Recite jednogodišnjaku: „Molim te...“
Život beba starih oko godinu dana vrti se uglavnom oko otkrivanja stvari u njihovu okruženju. Ako im konstantno ponavljate „Ne, ne, nemoj, nemoj“, to će ih obeshrabriti, kazala je za Yahoo Parenting Amy McCready, autorica knjige Ako ću ti morati reći još jednom.... Konkretno formulirajte naredbu i velika je vjerojatnost da će vas vaše dijete shvatiti i poslušati. Primjerice, umjesto „Nemoj udariti macu!“, recite svojoj bebi „Molim te, nježno pogladi macu“. Jezične naredbe u ovoj dobnoj skupini trebale bi ubrzati proces razumijevanja što se ne smije činiti, a naredba „Molim te...“ služi kako bi se frustracija na obje strane svela na minimum.
2. Recite predškolcu: „Da!“
Borba oko autoriteta zna biti mučna kako za djecu tako i za roditelje, no ne mora uvijek biti tako. Rješenje leži u tome da roditelj iznađe način da na svako pitanje odgovori s „da“, kaže McCready. Ako vaša djevojčica želi voziti bicikl baš kad se spremate u tjednu nabavku namirnica, umjesto da joj kažete „Ne, ne smiješ u vožnju!“, probajte s „Da, vožnja bicikla zvuči odlično! Hoćemo u vožnju sutra ili prekosutra?“. Naravno, ovakvi odgovori zatijevaju veći angažman od roditelja, traže od njih da dobro promisle što će reći, no McCready ističe da samo treba malo prakse i s vremenom će ovakve pozitivne reakcije postati prirodne. Sasvim sigurno, vrijedi pokušati jer svako „ne“ donosi pregovore, gnjavažu i moljakanje. Mnogo je ljepše čuti „da“, riječ koja osnažuje.
3. Recite školarcu (niži razredi): „Ovaj se trud stvarno isplatio!“
„Fraza je itekako važna. Jednostavan, direktan i pozitivan verbalni odgovor na konkretnu radnju ili odluku pomoći će vašem djetetu da izgradi samopuzdanje“, kaže psiholog dr. Carl Pickhardt. U ovoj dobnoj skupini, kada se školarci prvi put susretnu s ocjenama, važno je najprije pohvaliti trud a tek onda dobivenu ocjenu, što implicira sljedeće: kada se jako trudiš i pokazuješ odlične rezultate, nisi samo pametan nego si i sposoban. Tako će od najranije dobi naučiti da je za uspjeh potrebno mnogo rada, truda i učenja. Pokažite djeci da cijenite njihov trud i ustrajnost i ona će to nastaviti primjenjivati na svim područjima – u školi, izvanastavnim aktivnostima, ali i na radnom mjestu jednog dana.
4. Recite školarcu (viši razredi): „Razumijem te!“
Tijekom ove osjetljive, pobunjeničke faze života, sjetite se da malo empatije čini čuda. Dajte svojem djetetu do znanja da ste svjesni kroz što prolazi, i McCready obećava da se neće ponašati kao da ste mu neprijatelj broj 1. Ako zna da ste na njegovoj strani, kada iskrsnu teži problemi poput bullyinga, postoji veća mogućnost da će vam se povjeriti. Jednostavno im recite „Shvaćam te, punjenje perilice ni meni nije najdraži posao na svijetu. Shvaćam te!“ Zahvaljujući takvom načinu komuniciranja vaše će dijete vidjeti da ga razumijete.
5. Pitajte tinejdžera: „Što planiraš?“
„Ne možemo očekivati od tinejdžera da postupaju odgovorno ako im ne damo mogućnost da vježbaju“, kaže McCready. Prije negoli odu od kuće na fakultet, započnite transformaciju: umjesto da im govorite što da učine, postavljajte mnogo pitanja. Kakvi su ti planovi za ovo ljeto? Planiraš li pronaći sezonski posao? Kako ti ja mogu pomoći u tome? Time pokazujete da imate povjerenja u strategije svojeg djeteta. Dakako, budite spremni da će tu i tamo zabrljati, no tako ćete izgraditi povjerenje i pomoći mu da se osamostali. „Ključno je povjerenje! Ako tinejdžeri vide da vjerujete njihovim prosudbama, s vremenom će željeti ispuniti vaša očekivanja“, kaže dr. Katharine Kersey, autorica knjige Umjetnost senzibilnog roditeljstva, i bivša profesorica na Old Dominion Universityju.