S obzirom da je carski rez operacija koja otežava oporavak majke, može poremetiti proizvodnju mlijeka i dovesti do određenih komplikacija, majke, primalje i liječnici preferiraju vaginalni porod.
Ovisno o majci i veličini bebe, prorodni porod često je dugotrajan i težak, naporan i bolan, pa medicinska industrija pokušava osmisliti nove uređaje i instrumente koji bi majkama pomogli u tom procesu.
Instrument Odon koristi se kod produženog drugog porodnog doba, odnosno kada stadij istiskivanja djeteta traje duže od 2 sata. Drugo porodno doba počinje kada se ušće maternice otvori na 10 cm i vodenjak je prsnut. Trudnica ima vrlo intenzivne trudove i s malim razmacima (svake 2 minute, s trajanjem trudova od oko 100 sekundi). Ako drugo porodno doba traje predugo, postoji niz zdravstvenih opasnosti za dijete (neonatalna asfiksija, trauma, pa čak i mrtvorođenje) i za majku (iskrvarenje, pucanje maternice i infekcije).
Kako bi se u tom stadiju olakšao i ubrzao izlazak bebe iz maternice, Svjetska zdravstvena organizacija okupila je stručnjake koji su izumili Odon, instrument koji pomaže poroditi bebu kod dugotrajnih trudova i kod pojave komplikacija. Instrument je napravljen od polietilena i lakše ga je primijeniti od pinceta i vakuuma.
Važno je napomenuti da je instrument prije svega izumljen za zemlje trećeg svijeta u kojima djeca dolaze na svijet u lošim higijenskim uvjetima, gdje je puno majki zaraženih raznim infekcijama i gdje je vrlo teško obaviti carski rez. Odon je vrlo jednostavan za korištenje, pa će ga moći upotrebljavati i "priučene" primalje, odnosno osobe bez formalnog medicinskog obrazovanja u područjima gdje je medicinska skrb na najlošijim razinama. Primjenu će instrument Odon imati i u svim rađaonicama diljem svijeta, ako se dokaže da je učinkovit i bolji od postojećih pinceta i vakuuma. Bit će to ujedno prvi instrument za operativne vaginalne porode izumljen nakon pincete (koja je uporabi više stoljeća) i vakuuma koji se koristi nekoliko desetljeća.
Zašto je Odon bolje rješenje?
Odon umanjuje kontakt između bebine glavice i rodnice te na taj način umanjuje mogućnost prijenosa infekcija na bebu.
Uporaba je vrlo jednostavna i odvija se u pet koraka:
1. Uski aplikator provodi se kroz rodnicu sve do bebine glavice. Mekani zvonoliki završetak nježno prijanja uz bebinu glavicu i ne može doći do nikakvih oštećenja.
2. Aplikator lagano otvara foliju koja se na siguran način oblikuje oko bebine glavice te istovremeno prijanja uz stijenke rodnice formirajući svojevrsnu unutarnju oblogu kroz koju će beba proći bez kontakta s rodnicom.
3. Kada je Odon instrument pravilno postavljen unutar rodnice i oko bebine glavice, na aplikatoru se s vanjske strane u prozorčiću pokaže znak da je sve postavljeno kako treba. Potom se minimalna količina zraka upuše u foliju unutar rodnice i bebine glavice.
4. Zrak u foliji stvara svojevrsni zračni jastučić oko bebine glave, a ujedno fiksira prolaz kroz rodnicu i omogućava izvlačenje bebe. U ovoj se fazi aplikator uklanja i ostaje samo folija.
5. Na kraju se beba izvlači kroz rodnicu povlačenjem folije. Zahvaljujući glatkoj površini folije i lubrikantu, ona vrlo jednostavno klizi po stjenki rodnice i beba se izvlači van. Folija je čvrsta i može povući 19 kg što je ekvivalent snazi vakuuma, ali je puno sigurnija i nježnija.
Instrument se trenutno testira u dvije odvojene studije u ruralnim područjima Argentine i Južne Afrike.
Više o Odonu pročitajte na Odondevice.org.