Prilično je teško održavati kuću čistom, osobito ako imate djecu. Posebno problematična prostorija za čišćenje je dječja soba. Većini se roditelja ne sviđa to što moraju dosađivati djeci da očiste svoju sobu. Koliko puta ste samo od djeteta čuli da je to njegova soba i da ono živi u njoj, pa ako njemu ne smeta, kakve veze ima je li čista ili nije. Dat ćemo vam savjete kako motivirati djecu da sami očiste svoju sobu.
- Za svaki obavljeni kućanski posao i svaki put kad očiste sobu dajte im malu nagradu. Djeca vole nagrade. Možete im kupiti neku igračku ili im dati džeparac. Pobrinite se da im svaki puta date nekakav mali dar. Nakon nekog vremena će se toliko naviknuti na čišćenje sobe, da će im postati navika.
- Napravite tabelu kućanskih poslova, u koju ćete unijeti kakvu nagradu će dobiti nakon što obave neki kućanski posao. Na primjer, za tri usisavanja kuće dobit će DVD sa filmom po izboru, za održavanje dobe čistom tijekom mjeseca dobit će računalnu igricu i sl.
- Na obavljanju obaveza oko kuće radite svi kao tim. Tim će obaviti više posla nego pojedinac, a obavljanje posla u timu može biti zabavno, te vam pruža priliku da provodite više vremena u druženju s djecom. Neka djeca vole pomagati dodavati posuđe roditeljima nakon večere, druga pak vole sudjelovati u pripremanju obroka…
- Možete se dogovoriti s djetetom da ćete mu, nakon što očisti sobu, pripremiti desert po njegovom izboru. Kolač ili ukusni keksi motivirat će dijete da očisti sobu. Čak će vam poželjeti pomoći u spravljanju deserta.
- Od čišćenja napravite zabavnu i uzbudljivu igru. Možete ponuditi dodatnu nagradu za onog tko prvi očisti sobu. Ako se radi o natjecanju, dijete će biti uzbuđeno, kako bi dobilo dodatnu nagradu. Učinite li kućanske poslove zabavnima, nećete im trebati prigovarati da očiste sobu. Osim toga, primjetit ćete da više ne prigovaraju toliko kad treba napraviti nešto po kući.
Zašto biste nagrađivali dijete što je obavilo neki zadatak u kući? Te obaveze će im od malena pokazati važnost čišćenja, organizacije i brige za kuću.