Znanstvenici iz Ujedinjenog Kraljevstva proučavali su čak 86.957 obitelji koje su potražile pomoć u klinikama diljem zemlje između 1993. i 2007. godine, među kojima su identificirali roditelje s depresijom.
Otkrili su da je više od trećine majki i jedna petina očeva iskusila depresivnu epizodu između djetetova rođenja i njegova 12. rođendana. Depresije ili depresivne epizode bile su najčešće tijekom djetetove prve godine života.
"Ove visoke stope depresije u postporođajnom razdoblju ne iznenađuju zbog potencijalnog stresa koji se veže uz rađanje djeteta, a kao što je primjerice, premalo sna kod oba roditelja, zahtjevi koji se stavljaju pred roditelje i promjene u odgovornosti te pritisak koji se strovaljuje na vezu između muškarca i žene", napisala je u izvješću Shreya Dave, sa Medical Research Councila u Londonu.
Depresija se češće javljala u obiteljima u kojima postoji povijest slične bolesti, kao i kod mlađih parova starosti 15 do 24 godine koji su postali roditelji, ali i kod onih koji su društveno zapostavljeni.
"Postoji čvrsta veza između depresije i osjećaja društvene i ekonomske uskraćenosti i kod najšire populacije, pa tako i kod roditelja. Rezultati rasvjetljavaju stres koji siromaštvo, nezaposlenost, niska stopa zaposlenosti i niži društveni status mogu imati među ljudima nižeg društveno-ekonomskog statusa", zaključili su znanstvenici.
Uz sve navedeno "mlađi roditelji mogu biti manje spremni na roditeljstvo s puno više neplaniranih trudnoća i lošije se snose sa stresom roditeljstva u usporedbi sa starijim roditeljima", napisala je dr. Dave.
(JK, Izvor: HealthDay News)