Ono što je zanimljivo jest da neka djeca nakon neprospavane ili nedovoljno prospavane noći ne pokazuju znakove umora već hiperaktivnosti i manjka pažnje.
Pedijatrijsko istraživanje provedeno u Finskoj na Sveučilištu u Helsinkiju obuhvatilo je 280 djece, a pokazalo je da su hiperaktivna djeca odreda bila ona koja su spavala manje od 8 sati dnevno.
Istraživači naglašavaju da se ovdje radilo o "zdravoj" djeci tj. o mališanima od 7 i 8 godina, koji nemaju dijagnosticirani poremećaj hiperaktivnosti ili poremećaj pažnje. Ono što su znanstvenici željeli vidjeti jest postoji li veza između manjka sna i pojave prvih simptoma poremećaja hiperaktivnosti. Odgovor je, kao što smo već spomenuli, ispao potvrdan.
Drugim riječima, dovoljno sna može umanjiti simptome hiperaktivnosti. Od ranije je poznato da nedostatak sna kroz duži vremenski period kod odraslih dovodi do narušavanja zdravlja i općeg stanja organizma, ali malo je istraživanja provedeno vezano uz ulogu sna u životu i razvoju djece.
Voditeljica istraživanja dr. Juulia Paavonen naglasila je kako ova studija potvrđuje da je odgovarajući režim spavanja važan u prevenciji simptoma hiperaktivnog ponašanja. Isto tako, osam sati sna ne mora biti brojka prema kojoj se roditelji trebaju ravnati. Bolje je da vrijeme spavanja prilagode individualnim potrebama svoga djeteta, ali da se potom drže tog rasporeda.
Ukoliko dijete već pokazuje znakove hiperaktivnosti, dovoljno je dosadašnjem trajanju sna za početak dodati 30 minuta i prvi rezultati trebali bi se pokazati. Barem su se pokazali tijekom istraživanja znanstvenika iz Helsinkija. Nakon samo 30 minuta dužeg sna, djeca su pokazivala bolje rezultate u kognitivnim testovima, brže su reagirala, umanjila su impulzivnost i pokazivala više pažnje prema određenim zadacima.
(JK, Izvor: BBC)