Kampiranje s djecom

Proljeće i prvi sunčani dani idealno su vrijeme za vikend kampiranje s djecom.

4be7c3f44908f

Ovaj način druženja možda je nepravedno zapostavljen u posljednje vrijeme, a činjenica je da je cijenovno najpovoljniji i što je najvažnije, pruža najviše zabave! Donosimo nekoliko savjeta kako najlakše isplanirati kampiranje s djecom.

Planiranje je važno ukoliko su djeca mala. Ono što je važno je da spojite ugodno s korisnim i ostavite igračke kod kuće, a djecu zabavite na druge načine. Na druženje u prirodi možete pozvati obiteljske prijatelje. Što više kampera - tim bolje i veselije!

Kampiranje samo po sebi divno je iskustvo koje će djeca pamtiti cijeli život. Većina djece sa zadovoljstvom će prihvatiti spavanje u šatoru, dok će oni malo osjetljiviji promjenu možda malo teže prihvatiti. Za njih je također važna priprema unaprijed i fleksibilnost roditelja.

Planiranje vikend kampiranja

Kada su u obitelji mala djeca, planiranje unaprijed vrlo je važno. Iako je poanta kampiranja uživanje u prirodi daleko od svih blagodati civilizacije, neke osnovne potrebe mališana moraju biti zadovoljene. To se prvenstveno odnosi na njihove navike spavanja, na samo putovanje i način na koji ga djeca (ne)podnose, pripreme za kupanje na plaži ili uživanje u drugim zabavnim aktivnostima prema željama djece.

Ukoliko djeca pate od mučnina u automobilu, iskušajte neku od prirodnih metoda o kojima smo pisali u jednom od prethodnih članaka, odnosno ovdje.

Dobro se unaprijed informirati je li kamp opremljen i prilagođen obitelji s djecom. U kampovima je teško računati na noćnu tišinu i mir, kako bi se djeca naspavala, ali oni za obitelj ipak će vam po tom pitanju više odgovarati. Dobar trik za udobno spavanje su ležaji napunjeni zrakom i debele vreće za spavanje. Ne zaboravite i jastuke koji će osigurati dobar san. Ukoliko su djeca naviknuta na priču prije spavanja, imajte na umu da u šatoru nema struje, pa ćete je morati ispričati napamet "iz glave".
Djecu ne ostavljajte samu u posebnom šatoru, već ih smjestite između sebe, ne samo zbog njihove sigurnosti, već i zbog straha koje bi mrak i tišina mogli kod njih izazvati.

Obiteljski kampovi bolje su opremljeni rekvizitima na dječjim igralištima i sportskim rekvizitima. Oni nude organiziranu animaciju s kreativnim dječjim radionicama slikanja, modeliranja, plesa i izrađivanja različitih predmeta od prirodnih materijala. Djeca imaju mogućnost okusiti zov prirode i prave avanture u aktivnostima u prirodi i to kroz dječje klubove ili pak prave obiteljske turnire.

Ukoliko u kampu ne postoji animacija, osmislite je sami. Ponesite loptu, badminton rekete, osmislite sami igre u prirodi kao što su potraga za blagom, istraživanje biljnog svijeta, izrada foto albuma s neobičnim prizorima iz prirode, izrađivanje kućice za ptice i slično.

U kampu možete kuhati sami, pa svakako dobro organizirajte meni za vikend odmor. Namirnice ne bi smjele biti kvarljive, pa se koncentrirajte na svježe povrće i voće (izdržat će dva dana), mahunarke, žitarice i slično. Od velike pomoći bit će i bočice vode, jer kampiranje je vrijeme puno aktivnosti, pa je dobro da djeca uz sebe imaju vodu.

Unaprijed napravite popis i svih higijenskih potrepština. Primjerice, vlažne maramice bit će spas za sve kampere kao i kremica za sunčanje i kutija s prvom pomoći. Nerijetko se događa da se djeca ogrebu ili padnu, pa će flasteri i dezificijens dobro doći.


Igračke ostavite kod kuće

Iznimka od ovog pravila samo su medvjedići i ostali plišanci koje djeca vole imati oko sebe prije spavanja. Preko dana, pokušajte ih što više animirati u prirodi. Šetajte, trčite, igrajte se u travi i iskoristite vikend kampiranje za sve ono što u gradu ili kod kuće ne možete raditi.

Gdje mogu pronaći dobar kamp?

Najbolji izvor je web stranica Kamping udruženja Hrvatske, koja nudi popis svih kampova u državi s posebno istaknutim family friendly destinacijama.

(JK)