Roditeljstvo nikada nije i nikada neće biti lak zadatak. Bez obzira radi li se o djetetu vrtićke dobi, mlađem ili starijem školarcu, pa čak i tinejdžeru, svi se oni bore za djelić vaše pažnje, što može prerasti u svakodnevno loše ponašanje. Ono može biti potaknuto ne samo vašim, nego i njihovim prenatrpanim rasporedom, premalom količinom sna, određenim obiteljskim i dječjim trzavicama. Ponašanje vašeg djeteta ili djece može u tim situacijama pogoršati se u smislu razdražljivosti, neposluha, lošeg rječnika, svađa i tako dalje. U tim trenutcima morate pokazati koliko možete biti dobar roditelj i svojim postupcima postići bolje ponašanje djeteta.
Kako to postići?
1. Svaki dan posvetite vrijeme svakom djetetu – Ako imate više djece, neka svako dobije svoje individualno vrijeme s vama. Ponekad će biti dovoljno samo 10 do 15 minuta, ponekad malo duže, ovisno koliko je djetetu potrebno. Ako u trenutcima u kojima su razdražljivi, ne dobiju vašu pažnju, tražit će je nesvjesno lošim ponašanjem, pa čak ni discipliniranje neće dati dugoročne željene rezultate.
2. Potrebno je dovoljno sna – Sjetite se kako se vi osjećate kada ste neispavani. Razdražljivi ste, dekoncentrirani, nije vam do ničeg. Djeci je isto tako, samo u tim trenutcima ne mogu kontrolirati svoje ponašanje i osjećaje. Dovoljno sna jedan je od najvažnijih preduvjeta da djeca imaju dovoljno energije za aktivnosti tijekom dana, te da budu dobre volje, što sigurno utječe na ponašanje.
3. Držite se rutine – Ovo je još jedno znatno pravilo koje bi trebali znati, ali i poštivati svi roditelji. Djeca su ovisna o rutini – kada se bude, jedu, idu vrtić, školu, igraju, peru zube… Bez rutine djeca neće steći brojne važne životne navike, pa tako i disciplinu, koja je vrlo važna za odgojeno ponašanje djeteta.
4. Potaknite djecu da sama rješavaju probleme – Vrijeme je da prestanete biti sudac za vrijeme bitke između djece. Na taj način možda mislite da rješavate stvari, a zapravo ih samo pogoršavate, jer sa svojim „presudama“ nekoga proglašavate pobjednikom, a nekoga gubitnikom, što dovodi još do većeg rivalstva. Potaknite ih da sami nađu rješenje za problem, što će im pomoći da i ubuduće rješavaju međusobne konflikte, ali i konflikte dok odrastu. Ako se morate umiješati, nemojte birati strane, nego im postavljajte pitanja koja će im pomoći da dođu do zajedničkog rješenja koja će sve zadovoljiti.
5. Pojednostavite pravila i budite dosljedni – Ako izmislite previše pravila ponašanja, nitko ih se neće pridržavati. Smanjite njihov broj i neka budu jednostavna i jasna. Također, utvrdite kazne za njihovo nepoštovanje unaprijed. Ako ih se djeca neće pridržavati, budite dosljedni i nepokolebljivi u svojoj kazni, ma koliko bilo teško.
6. Vrijeme za „time out“ – Vjerojatno svaki roditelj je barem jednom poslao dijete na „hlađenje“ u sobu ili kut. Iako se to ponekad čini kao najbolji i najbrži način za disciplinu, dugoročno ta metodologija nema željeni efekt, jer dijete samo u sobi ili kutu ne može naučiti kako da se sljedeći puta bolje ponaša. Baš naprotiv, dijete koje je svojeglavo i tvrdoglavo uzvratit će i to snažno. Iako ćete ponekad i dalje morati primjenjivati tu metodologiju, fokusirajte se na treniranje boljeg ponašanja, a ne kaznu. Primjerice, igranjem uloga i rekonstruiranjem događaja, pitajte dijete što može učiniti bolje sljedeći put.
7. Riječ „ne“ pretvorite u „da“ – Čim riječ „ne“ izađe iz vaših usta, dijete će početi sa svojim prkosom i protestima. Primjerice, kada vas pita možete li ići na bazene na kupanje usred prenatrpanog tjednog rasporeda, možete mu odgovoriti na način: „To zvuči zaista super ideja. Mogli bismo ići sutra nakon škole ili primjerice u subotu kada nećeš imati zadaće.“ Negativan odgovor pretvoren je u pozitivan. Iako će uvijek biti stvari za koje ćete morati reći „ne“, pokušajte što više stvari usmjeriti na pozitivne odgovore.
8. Budite nasmiješeni i opušteni – Djeca osjećaju vaše pozitivne i negativne vibracije, a vaše raspoloženje vrlo brzo se prenosi na njih. Iako ponekad morali glumiti, pokušajte što manje dnevnih stresova i briga prenositi na djecu. Ako ćete vi biti loše raspoloženi, to će se vrlo brzo odraziti na djecu i njihovo ponašanje.
9. Ne ignorirajte izvor lošeg ponašanja djeteta – Primjerice, ako jedno vaše dijete cijelo popodne razbacuje i ostavlja igračke tamo gdje vi radite, a zna da to ne smije, to može značiti da je željno pažnje koju mu vi niste poklonili. Ako pak drugo dijete počne s glasnim protestima jer ste mu obukli zelenu, umjesto crvene haljine, to je vjerojatno znak da želi biti samostalnije u donošenju odluka. Primjera je bezbroj, no pokušajte u tim situacijama biti što mirniji i pokušajte saznati koji je zapravo razlog takvog ponašanja. Ponekad ćete lako riješiti problem, ponekad će trebati vremena i mnogo strpljenja.
Foto: © Voyagerix - Fotolia