Bijela buka ili bijeli šum je vrsta buke koja sadrži mješavinu svih zvučnih frekvencija jednako raspoređenih u rasponu frekvencijskog pojasa Da pojednostavimo – to je onaj šum koji sve bebe vole i, na veliku radost roditelja, vrlo ih brzo uspava.
Kao što je rečeno, bebe jako vole bijelu buku, a ako pogledamo iz njihove perspektive razlog zašto je tomu tako je očigledan i nameće se sam. Devet mjeseci prije svoga rođenja proveli su u majčinom trbuhu, a tamo je bilo poprilično glasno. Tako da je glasno normalno za bebe. Vanjski život je njima neobično tih, pa se uz bijelu buku osjećaju kao „kod kuće“.
Ovim jednostavnim trikom možete pomoći svojoj bebi da bolje, duže i kvalitetnije spava, jer bijela buka…
Smanjuje stres kod beba. Što je bebama stresno u životu, pitate se? Pa, manje-više sve. Pod stresom su kada se premore, jer svijet je stimulativniji nego što oni to mogu podnijeti. Također, stresno im je što su često preplavljeni jakim svijetlima, novim licima i raznim uzbuđenjima. Bijela buka za njih stvara siguran prostor u kojem su sve nepotrebne stimulacije blokirane.
Pomaže bebama zaspati. Olakšava im uspavljivanje, te produžuje san. Obično se bebe bude svakih 20-45 minuta, jer ne mogu upasti u dublji san, ali uz ove zvukove koji će blokirati buku starije braće i sestara, zvona na vratima, smetlarskog kamiona i slične „ometače sna“, bebe zaista mogu duže spavati.
Pomaže da bebe manje plaču. Jeste li znali da se zvuk „šššš“ univerzalno koristi na svim jezicima u umirivanju beba? To je zato što je to najjednostavnija verzija bijele buke koju sami proizvodimo, ali korist od tog zvuka imamo samo ako je on glasniji od bebina plača. Ako beba jako plače, slaba je vjerojatnost da će čuti naše „šššš“, dakle prvo treba nadglasati bebu, a potom se stišavati kako bi se ona umirila.
Pomaže da roditelji bolje spavaju. Roditelji se moraju buditi i više puta tijekom noći, tj. svaki put kada beba počne plakati. Uglavnom se dogovore da se jedan roditelj ustaje i smiruje bebu, ali to ne znači da se i onaj drugi ne probudi svaki put. Bijela buka pomaže prikriti tihe zvukove ustajanja i eventualnog škripanja kreveta ili dječje kolijevke, a time i utječe na nebuđenje onog roditelja koji može slatko nastaviti sa snom.
Kako koristiti bijelu buku?
Iako postoji mnoštvo proizvoda na tržištu, ne morate ništa od toga kupovati. Možete koristiti stari radio ili budilicu s radiom. Između stanica pronađite onaj šum, pojačajte ga i spremni ste. Također, na Youtube-u postoje sati i sati snimljene bijele buke, pa se možete i njime poslužiti.
Ako se pitate koliko glasno je dovoljno glasno – otprilike oko 50 db, što bi jačinom odgovaralo tuširanju. I definitivno će biti glasnije od onoga što očekujete, ali na opće iznenađenje bebi to neće smetati, čak dapače – odgovarat će joj.