5 problema koje možete očekivati nakon rođenja djeteta (o kojima se obično šuti)

Rođenje djeteta je predivno, no dani prvi dani i tjedni nisu uvijek "bajni"

5 problema koje možete očekivati nakon rođenja djeteta (o kojima se obično šuti)

Rođenje djeteta je pravi blagoslov. To je jedna od najljepših stvari (ako ne i najljepša) koja se može dogoditi jednoj ženi, međutim dani nakon poroda nisu baš lagani. Ovog puta otkrivamo vam pet tajni rođenja djeteta i što se dešava tjedan dana nakon poroda, o čemu obično žene baš i ne pričaju često...

1. Poludjele djevojke

Kako se datum rođenja bliži mnoge žene se vesele činjenici što će im se grudi povećati i bez operacije ili skupih pushup grudnjaka. Vaše "cure" će se povećati – a s njima i bradavice, koje istovremeno postaju tamnije – što nije baš dobar look u kombinaciji s tankim grudnjacima i majicama. I one će postati veoma osjetljive, a grudi teške i otečene. A tu zabava tek počinje.  Ono što ćete primijetiti na dojkama su izraženije i tamnije venske žile, te strije ako je došlo do izraženog povećanja. Evo i male tajne za dečke koji ovo možda čitaju i koji se vesele što će se njihovoj dragoj povećati grudi – ako ih samo i krivo pogledate, ona će početi plakati. Dakako, šalimo se. No, morate biti svjesni da ovo nisu cure partijanerice. Ovo su zaposlene cure koje su tu da služe svrsi, a ne da se njima igrate.


2. Neželjene dlake po tijelu i problemi s kožom

Mnoge žene zbog hormonalnih promjena osjete promjene i sa dlakama/kosom na tijelu i  za vrijeme trudnoće, i nakon poroda. Nije neuobičajeno da kosa postane tamnija te ravnija ili valovitija. Isto tako nije čudno da dlačice potamne i na licu i ostatku tijela (ovo je moguće i u trudnoći, a za to su "zaslužne" povišene razine hormona androgena). Moguće je i da vam kosa počne jako ispadati nakon poroda, to je zbog toga što se količina estrogena smanjuje (u trudnoći visoka razina estrogena produžuje fazu rasta kose pa ona opada manje nego inače). Ne brinite, nakon nekog vremena kosa će se vratit će se u prvotno stanje (posve isto bi trebalo biti za približno 12 mjeseci nakon porođaja). Ako ste patili od pojačane dlakavosti, ona bi trebala nestati unutar nekoliko mjeseca nakon porođaja.

Što se kože tiče – hormonalne promjene, stres i umor koje donosi majčinstvo mogu utjecati i na kožu. Žene koje su imale savršeno čistu kožu tijekom trudnoće mogu dobiti prišteve mjesecima nakon porođaja. S druge strane, ako ste patili od akni tijekom trudnoće, posebno ako ste ih dobili prvi put u životu ili su se pojačale, stanje bi se nakon porođaja moglo poboljšati.


3. Bokovi

Mnoge žene jedva čekaju trenutak kada će nakon rođenja djeteta ponovo uskočiti u svoje omiljene traperice. Međutim, morate biti svjesni da postoji šansa da u njih nikada više nećete stati. Evo što vam vaše prijateljice možda ne žele otkriti – vi ćete se vratiti na kilažu koju ste imali prije trudnoće, ali vaši bokovi će voditi vlastiti život. Oblik tijela će vam se promijeniti, pa je moguće da čak i ako se vratite na istu težinu -  nećete moći ući u svoje omiljene hlače.

Image


4. Zastoj u cijevima

Još jedan od problema s kojima biste se mogli susresti nakon rođenja (ako se niste već i u trudnoći) su zatvor, neugodni plinovi i hemoroidi. Proces rađanja može usporiti prolaz hrane kroz crijeva i time izazvati nadutost ili zatvor. A sve mogu pogoršati promjena prehrane, uzimanje lijekova protiv bolova, bolna međica i odmaranje u krevetu. Kada osjetite potrebu za velikom nuždom, važno je da se ne napinjete. Pomoći će unošenje mnogo tekućine, a dobre su i suhe šljive (ili sok od šljive), mekinje ili lijekovi za omekšavanje stolice koje vam je preporučio liječnik.

Problemi se mogu javiti i kod mokrenja. Ako je porod duže trajao  ili ako je primijenjena epiduralna anestezija moguće se ja da se tijekom prvih dana nakon poroda ne može osjetiti potreba za mokrenjem. Međutim, zbog viška tekućine u tijelu, brzo se puni, pa je važno da pokušate mokriti često, čak i kad ne osjećate potrebu. Nakupljanjem prevelike količine urina u mjehuru, mjehur bi se mogao previše proširiti što će pak prouzročiti probleme pri mokrenju ili nemogućnost mokrenja te otežati proces stezanja maternice i time izazvati još više grčeva i krvarenja.


5. Dojenje

Dojenje izgleda tako jednostavno kad to vaša prijateljica radi, zar ne? Ne uvijek i ne za svakoga. Mnoge prvorotkinje imaju problema s dojenjem jer to i nije baš tako jednostavno kao što se čini. Najčešći uzrok problema koji možete imati dok dojite bebu jest nepravilan položaj. Takav položaj uzrokuje ragade (ranice na bradavicama). Majka zbog boli u grudima, nelagode i straha uzrokovanih upravo nepravilnim položajem, nije opuštena te tako nesvjesno utječe na dijete. Dijete neučinkovito siše, naprežući se ono nepravilno hvata bradavicu i u takvoj situaciji nije u mogućnosti doći do svog raspoloživog mlijeka. To mlijeko ostaje u dojci i nastaje zastoj mlijeka, a ponekad i upala. Da bi dijete pravilno uhvatilo dojku, potrebno je sačekati da jako zine i tako ustima obuhvati bradavicu i dio areole. Donja usna djeteta je izbačena prema vani te se može vidjeti i jezik djeteta. Dijete će tada tiho i ritmično sisati, a ponekad će mu se osim vilice i obraza micati i uši. Ukoliko imate uvučene bradavice, one ne bi trebale biti prepreka uspješnom dojenju jer dijete siše dojku a ne bradavicu (kada otvori usta, dijete mora uhvatiti i bradavicu i veći dio areole).

Tijekom trudnoće i dojenja ne preporučuje se prati bradavice sapunom ili nekim drugim sredstvom kako ne bismo ispirali zaštitni sloj koji proizvode žlijezde na bradavici. Grudi je dovoljno ponekad oprati vodom. Ukoliko imate uvučene bradavice, one ne bi trebale biti prepreka uspješnom dojenju jer dijete siše dojku a ne bradavicu (kada otvori usta, dijete mora uhvatiti i bradavicu i veći dio areole).


Izvor: klinfo.hr
klubtrudnica-split.hr
Foto: © Vitalinko - Fotolia.com