10 fascinantnih činjenica o bebama

Broj 6 dosad nismo ni primijetiile!

10 fascinantnih činjenica o bebama

Bebe nam pružaju pravi vrtuljak osjećaja. Istovremeno su slatke i zabavne, zadaju nam puno stresa i brige, ali ono najbolje - nevjerojatno su fascinantne i to sve mame dobro znaju, bez obzira imaju li prvu ili treću bebu. 

Baš zbog toga odlučile smo izdvojiti neke od najfascinantnijih činjenica o najslađim malim bićima - bebama!

Koja je tebi najdraža zanimljivost kad su u pitanju bebe?

Bebina prva stolica ne smrdi

Crna, katranska tvorevina poznatija kao mekonij sastoji se od sluzi, tekućine iz maternice i bilo čega što su bebe probavile neposredno prije rođenja. Ali kako još nemaju bakterije koje uzrokuju smrad, njihova prva stolica, odnsono mekonij - nema nikakvog mirisa. 

No čim počneš hraniti dijete, bakterije će početi kolonizirati njihova crijeva i nakon samo jednog dana, boja stolice postaje zelena, žuta ili smeđa - s poznatim mirisom tj. smradom. 


Image

(Foto: Pexels)

Novorođene bebe ponekad prestaju disati

Najčešće kada spavaju, novoroođene bebe mogu ostati bez daha 5 do 10 sekundi, jako kratko, ali dovoljno vremena da stvore paniku među novopečenim rooditeljima.

Međutim, nepravilno disanje je normalno, ali ako beba prestane disati na duže vrijeme ili poplavi, potrebna je, naravno, hitna medicinska intervencija. Isto tako, kada su bebe jako uzbuđene ili u neposrednom periodu nakon plača, mogu udahnuti više od 60 puta u minuti


Image

(Foto: Pexels)

Okusne pupoljke imaju čak i na krajnicima

Iako beba ima otprilike isti broj senzora okusa kao djeca i mlađi odrasli, njihovi okusni pupoljci pokrivaju više područja, uključujući stražnji dio grla i krajnike

Novorođenče može okusiti slatko, gorko i kiselo, ali ne i slano (sve do oko 5 mjeseci). To je pitanje preživljavanja: Majčino mlijeko je slatko, dok gorko i kiselo može biti štetno. Kada počnu s dohranom i krutom hranom, bebe obično preferiraju iste stvari koje je mama jela tijekom trudnoće i dojenja.


Image

Bebe isprva plaču bez suza

Bebe počinju plakati oko 2. i 3. tjedna, ali suze se ne pojavljuju sve dok ne navrše mjesec dana

Kasno poslijepodne i rane večeri su 'najpopularnije' vrijeme za plač. Često je to bez razloga, a ništa što radiš neće ti biti od puno pomoći. Također postoji privremeno razdoblje tzv. 'purpurnog plača' (na eng. 'purple crying') koje se obično javlja u prvih nekoliko tjedana i mjeseci života. Ono se sastoji od šest faza, a one su prema akronimu: 

  • P (peak) - odnosi se na vrhunac plača, što znači da beba počinje plakati sve više i više da bi u jednom trenutku taj plač zaista dosegao vrhunac, a kasnije počeo slabiti. 
  • U (unexpected) - označava neočekivano jer plač stvarno dođe i prođe bez vidljivog razloga te često uopće nije vezan uz očite razloge: glad, puna pelena, nesigurnost...
  • R (resistant) - što znači da bebu često nitko ne može utješiti. 
  • P (pain) - odnosi se na bol jer bebe tad često znaju urlati jer ih nešto jako boli. 
  • L (long-lasting) - označava dugotrajnost, s plačem koji nekad zna trajati i po nekoliko sati. 
  • E (evening) - odnosi se na večernje sate, jer se onda takav plač najčešće i javlja.  
Image

(Foto: Pixabay)

Novorođene bebe imaju male grudi

Kada se tek rode, i dječaci i djevojčice mogu izgledati kao da imaju male grudi - koje čak mogu propuštati mlijeko

Međutim, nemoj dirati te male čvrste kvržice. One se formiraju jer bebe apsorbiraju estrogen od mame, i obično nestaju u roku od nekoliko tjedana. Ženske bebe također mogu imati mini menstrauciju ili vaginalni iscjedak koji traje nekoliko dana. 


Image

(Foto: Pixabay)

Vole ležati na desnoj strani

Samo 15 posto novorođenih beba radije okreće glavu prema lijevo kada leže na leđima. Čini se da je to povezano s genom, kao što su i male rupice na obrazima. Ta pristrasnost određenoj strani traje nekoliko mjeseci i može pomoći u objašnjavanju zašto više ljudi ima dominantnu desnu ruku. 


Image

(Foto: Pexels)

Bebin mozak je puno aktivniji nego mozak odrasle osobe

Nakon rođenja, bebe imaju oko 100 milijardi neurona koji se u prvoj godini povezuju i stvaraju sinapse putem kojih bebe razumijevaju svijet oko sebe.

Iako će bebin mozak još rasti (štoviše, čak duplo narasti u prvoj godini) - već posjeduje većinu neurona koji prenose električne poruke. Mnogi od tih neurona neće se zamijeniti kada 'odumru', tako da ih odrasli zapravo imaju manje. Veze između stanica postaju "skraćene" kako bebe postaju starije - što im pomaže da se usredotoče, ali i smanjuju kreativnost.


Image

(Foto: Pixabay)

Muške bebe imaju erekcije

Erekcija muških beba često se događa neposredno prije pišanja. (Ovo možeš smatrati i kao upozorenje da se pokriješ tijekom promjene pelena!) 

Ne zna se točno zašto, ali erekcija kod beba nije ništa oko čega se treba brinuti ili sramiti. Možda ju čak vidiš i na ultrazvuku tijekom trudnoće.

Image

(Foto: Pixabay)

Bebe mogu uplašiti same sebe

Nije potrebno puno kako bi se novorođenče preplašilo: glasni zvuk, jaki miris, intenzivno svjetlo, iznenadni pokret pa čak i njihov vlastiti plač

Ovaj poznati Moorov refleks prepoznat ćeš kada beba počne pružati ručice i nožice s ispruženim prstićima da bi se zatim savilo unazad sa savijenom glavicom te stiskanjem ruku i prstića na svojim prsima. Nakon ovih pokreta beba nerijetko zaplače.


Image

(Foto: www.profimedia.hr)

Neke mrlje na bebinoj koži će nestati

'Rodin ugriz' ili 'poljubac anđela' (ružičasta ili crvena mrlja, najčešće na čelu, kapcima, vrhu nosa ili stražnjem dijelu vrata), kao i 'mongolskke pjege' (plavkasto prosijavanje kože na stražnjem dijelu leđa i stražnjice) obično potpuno nestanu unutar nekoliko godina. Ne zna se što ih uzrokuje. 

Isto tako, dječji hemangiomi - natekline ili izrasline od endotelnih stanica koje oblažu krvne žile, javljaju se u prvim tjednima života i obično nestanu do 10. godine. 


Image