Strano tijelo u nosu - koji su mogući scenariji?

Vesela sam da sam pronašla vašu rubriku... Pozdravljeni!

shutterstock_1735801265.jpg

S dužnim poštovanjem bih vas zamolila da mi pokušate objasniti to jest odgovoriti na pitanje zbog kojeg sam postala paničar i fobična osoba. Nisam više ista osoba zbog straha od stranog tijela u nosu kod djece. Naime, jedni stručnjaci tvrde da strano tijelo može samo skliznuti ako je duboko u nosu kroz zadnji otvor nosa (hoane) i tako doći u ždrijelo i iz ždrijela otići u dišne putove, grkljan, dušnik pa da se tako dijete može "ugušiti" (jedva i pišem tu riječ). Drugi tvrde da ako je strano tijelo veće da ostaje u nosu, a ako je manje da može skliznuti skroz do kraja u pluća i da bi to najviše uzrokovalo upalu pluća, a da se na taj način nije moguće ugušiti. Pa bih molila vas kao stručnjaka nad svim stručnjacima da mi to rasvijetlite. Tražila sam posvuda koliko je širok dušnik (12-17 mm), a za hoane, taj zadnji prolaz nosa prema grlu, za njih nisam mogla naći koliko su široke. Znam da vam možda sve ovo djeluje bizarno i dramatično ali vjerujte mi da se s tom fobijom borim već par godina. Od dana kad nam se je to desilo s mojom djevojčicom. Hvala Bogu, bilo je izvađeno, ali od tada ne živim normalno. Imam dvije djevojčice, moja dva anđela i taj strah je koban. Toliko koban da se bojim kad god nešto uzmu u ruke. Naime, sklone su tome da sve ispituju, mirišu, njuše. Vi ste ekspert u tome pa vas molim da mi pomognete, da napokon ponovno počnem uživati sa svojim djevojčicama, da ovaj strah nestane! Molim vas za objašnjenje. Želim vam lijep dan i unaprijed hvala! Beskrajno zahvalna!

Poštovana,

mala djeca imaju sklonost da sitne predmete stavljaju u usta, guraju u nos ili uho. Zato i postoji uvijek upozorenje na igračkama s malim predmetima da nije za djecu ispod tri godine. Istina je što govorite da mali predmet kada se stavi u nos može ostati u nosu i tada kada začepi jednu nosnicu ima simptome naglog curenja nosa i suzenje oka s te strane. Ako incident ostane neprimijećen, predmet može s vremenom uzrokovati infekciju nosnice što se prezentira gnojnim iscjetkom uz često sukrvicu i nemogućnost disanja na tu nosnicu.

Nekada ovisno o situaciji kao i veličini, te obliku samog predmeta, a i individualnoj širini nosnica dijete predmet može udahnuti u donje dišne puteve. Simptomi ovise o mjestu njegovog zaustavljanja. Dijete se može ugušiti ako se predmet udahne i potpuno začepi prolaz zraku u području grkljana ili traheje. Ako predmet sklizne u bronhe može začepiti jednog od njih i tada se dijete najčešće prezentira ponavljajućim upalama pluća . Stoga uvijek kod naglo nastalih respiratornih simptoma ili ponavljajućih upala pluća na istom mjestu liječnici pitaju da li je postojala mogućnost aspiracije stranog tijela.

Trebate se osloboditi fobije, no djecu dok su mala imati pod budnim nadzorom i sitne predmete držati dalje od njih.

Iva Palčić dr.med, spec.pedijatar, uži specijalist pedijatrijske nefrologije

Poliklinika za dječje bolesti Helena