Cijeli dan, doslovno cijeli dan ga štipa, čupa, gura, otima igračke, hranu. Pokušali smo lijepim, ružnim, ništa ne pomaže. Svakog dana je sve agresivnija prema njemu, dok svu ostalu djecu obožava, ljubi i grli. Srce mi puca zbog maltretiranja njezina mlađeg brata i sina.
Draga mama,
kao što ste i sami iskusili dolaskom novog djeteta u obitelj roditeljska pažnja se počinje dijeliti i roditelji jednostavno imaju manje vremena za starije dijete. Starije dijete vrlo često reagira na novonastalu situaciju. Neka djeca će reagirati pojačanim agresivnim ponašanjem, neka regresivnim ponašanjem, a neka će se zatvoriti i povući u sebe. Niti jednom roditelju nije lako kada je u pitanju rivalstvo između njihove djece i vjerujem da takve situacije za Vas mogu biti veoma bolne.
Vaša starija kćerkica je bila još uvijek veoma mala kada je dobila mlađeg bracu. Manja djeca, posebno mlađa od 18 mjeseci teže se prilagođuju. Neugodni osjećaji poput straha od odbacivanja, gubitka roditeljske ljubavi i pažnje u podlozi su njena agresivna ponašanja.
Agresija prema mlađemu bratu njeni su načini kako se nosi s neugodnim emocijama koje proživljava. Sada više nije jedinica, već starija sestra. No nije samo to već je i dijete od samo 2 i pol godine i važno je voditi računa da je još vrlo mala i da ste joj još jako potrebni. Iako imate dvoje mališana koji trebaju Vašu punu pažnju razmislite kada bi mogli odvojiti vrijeme samo za stariju kćerku i posvetiti joj Vašu punu, nepodijeljenu pažnju, a da se u to vrijeme za bracu brine netko drugi. Agresivno ponašanje samo je znak da joj u ovom periodu potrebna Vaša dodatna pažnja i podrška. Tjeskoba i ljubomora Vaše kćerkice na mlađeg brata je normalna pojava, no istodobno treba pronaći način kako zaštititi bebu od mogućih štetnih načina izražavanja tih osjećaja. U situacijama kada vaša starija kćer udara, gura ili na neki način ozljeđuje mlađeg brata važno je spriječiti je u tome i pri tome biti vrlo odlučan i jasan kako bi dijete shvatilo da je njeno ponašanje neprihvatljivo. Detaljnije o postavljanju granica u ponašanju možete pročitati u ovom članku: http://www.ordinacija.hr/budi-sretan/sretno-dijete/u-ritmu-djeteta-odgoj-bez-prijetnji-i-ucjena/
Također, kako se nositi s njenom ljubomorom: https://klinfo.rtl.hr/roditelji-3/roditelji/sto-uciniti-kada-je-dijete-ljubomorno/
Drago mi je čuti što je Vaša curica jedna nježna i empatična djevojčica. Sazrijevanjem i prihvaćanjem nove situacije u obitelji te smanjenjem straha i ljubomore prema mlađem braci, nježnost i empatija koju pokazuje prema drugoj djeci s vremenom bi mogla proširiti i na svoje najbliže.
Želim Vam puno strpljenja i razumijevanja.
Jelena Borić, magistra psihologije