

Dva slična problema poslale su Kristina i Iva
KRISTINA:
Draga mama Kristina,
Prema svemu što ste napisali veliki problem predstavljaju „famozni slatkiši“ kao i mlijeko koje pije kako kažete u velikim količinama. Naime, dijete nema potrebu jesti zdravu hranu, ukoliko zna da će ako bude dovoljno uporno dobiti nešto slatko, a tekućina koju popije, bilo to mlijeko, sok ili neko drugo piće daje lažan osjećaj sitosti. Vaša kćerkica je na nesvjesnoj razini zaključila da će ukoliko bude dovoljno uporna dobiti ono što želi i to se pokazalo kao točna pretpostavka. Na taj, za vas, neželjeni način ona traži vašu pažnju.
Zato bi bilo dobro da polako počnete mijenjati njene prehrambene navike i pri tome budete dosljedni. Metode koje ste primjenjivali – kupovanje sitnica, kažnjavanje... - nisu se pokazale učinkovitima. Najučinkovitije je biti dosljedan i pridržavati se odluka koje donesete.
Nemojte joj nuditi slatkiše kao zamjenu za zdravi obrok, ali isto tako niti kao nagradu zato što je nešto pojela. Ukoliko ne želi pojesti ručak, možete reći da je to u redu ukoliko nije gladna. Ukoliko nakon toga traži da pojede nešto slatko, nježno, ali odlučno odbijte i ponovo joj ponudite ručak. To se može ponoviti jako puno puta, jer djeca su vrlo uporna mala bića, ali odgovornost je na vama pa vi budite uporniji. Sami kažete da je tvrdoglava, ja bih bila slobodna reći da je uporna i da je to osobina koja će joj jednog dana u životu biti jako korisna u ostvarivanju ciljeva.
Uvođenje zdravih prehrambenih navika najbolje je provoditi s puno humora (dakle na šaljiv način) i kroz igru. Za takvo što potrebno je da se vi opustite i da čvrsto odlučite biti dosljedni. Ukoliko vam je potrebna dodatna sigurnost kako bi se opustili i ne „ludjeli“ od brige što će se dogoditi ako taj dan ništa ne pojede savjetujem vam da posjetite pedijatra da vas ohrabri u provođenju plana. Naime ništa se neće dogoditi ako vaša djevojčica jedan dan ništa ne pojede, neće se dogoditi ništa niti ako se obrazac ponovi i slijedeći dan. Vjerujem da će vam pedijatar svojim medicinskim savjetima uliti sigurnost. Kao što sam već rekla, ali ponovo ću naglasiti, za takvo što potrebno je da se vi opustite. Slobodno vrijeme koje provodite s njom neka bude u igri, maknite fokus s prehrane.
Vjerojatno i njoj dodatni pritisak stvara vaša briga koliko će i čega pojesti. Obroci mogu postati zabavni rituali kada je cijela obitelj na okupu. Ukoliko to nije moguće neka barem jedna osoba jede i pri tom se zabavlja s djetetom. Nadalje, bilo bi super kada biste ju uključili u proces kupovanja i pripremanja zdrave prehrane. Neka na tržnici sama odabere povrće koje ćete kupiti.
Ukoliko imate mogućnosti, pa makar na balkonu, u teglici uzgojite neko vlastito povrće, koje svaki dan možete promatrati kako napreduje pa onda kada bude zrelo od toga zajedno napravite slasnu juhicu. Dajte joj da rezucka, gnječi, da osjeti pripremu hrane. Želim samo još naglasiti da će to biti dugotrajan proces, odnosno da se neće dogoditi preko noći. Zato je dobro da se oboružate strpljenjem, postavite cilj i idete prema njemu bez odstupanja. Kada Vam bude teško, nađite neku samo svoju aktivnost (pa makar da traje i pola sata) kako biste napunili baterije.
* * *
Draga mama Iva,
Samo budite strpljivi i nastavite s pripremanjem zdrave hrane. Slaganje hrane u različite oblike može biti jako zanimljivo stoga nije čudno da se Vaš sinčić igra s hranom. Po mom mišljenju sasvim je u redu da ga pustite da se igra. Dobro je također da mu pružite dosta vremena da pojede obrok. Koliko god se nama to činilo dugo, djeci treba više vremena. Bilo bi dobro da mu nudite samo povrće, meso, juhe itd, ali bez kruha kako se ne bi zasitio. Osim toga nemojte mu davati kekse između obroka, ako za obrok nije ništa pojeo. Ukoliko budete uporni i dosljedni Vaš će sinčić ponovo početi jesti kao i prije, samo ostanite na tračnicama na kojima ste bili do sada.
* * *
S obzirom da se radi o sličnim problemima evo nekoliko zajedničkih prijedloga za mamu Ivu i mamu Kristinu:
- Dobro je maknuti fokus s hrane, nemojte cijelo vrijeme razmišljati je li dijete pojelo, koliko je pojelo, hvaliti ga zato što je nešto pojelo. Prehrana je nešto prirodno. - Roditelji su najbolji primjer svojoj djeci. Evolucija je davno u dječji mozak ugradila oponašanje roditelja u jedenju - žene su još u doba lovaca i sakupljača (pa i prije, dok naši preci još nisu bili ljudi) tražile bobice koje su jestive i na taj način su djeca znala što se jede, a što ne. Drugim riječima, ne možemo dijete naučiti da jede voće i povrće, ako roditelji ne jedu isto. Posebno pomaže ako dijete vidi roditelja koji uživa u takvoj vrsti hrane.
Dakle, da rezimiramo: - Treba dopustiti djetetu da se igra za vrijeme objeda. Objed ne mora biti najozbiljnija stvar na svijetu. Kroz igru se najbolje uči. - Kada je god moguće okupite cijelu obitelj, da svi zajedno jedu i da to vrijeme bude rezervirano za ugodno čavrljanje. - Uključite dijete u proces kupovanja i pripremanja hrane. Na taj način oni jako dobivaju na važnosti. Ponosni su što sudjeluju u „odraslim“ poslovima. - Ukoliko imate mogućnosti, pa makar na balkonu, u teglici uzgojite neko vlastito povrće, koje svaki dan možete promatrati kako napreduje pa onda kada bude zrelo od toga zajedno napravite slasnu juhicu. - Za desert ponudite voće. I sebi i djetetu. - Većoj djeci dopustite da sami stavljaju hranu u tanjur. - Ukoliko dijete odbija jesti ponuđeno jelo, nemojte mu odmah pripremiti i ponuditi nešto drugo. Na taj način ga učite da može zapovijedati što će i kada će jesti. Od jednog preskočenog obroka sigurno mu ništa neće biti.