Pokušala sam otkriti što ju potiče na to, ali nema nekog obrasca - nekad me grize kad je umorna, nekad u igri, nekad iz ljubomore kad razgovaram sa suprugom, nekad kad se obračam drugim bebama... Molim Vas da me savjetujete kako postupiti jer sam pokušala ignorirati i nije uspjelo, pokušala sam joj i objasniti da to mamu boli i da to ne smije raditi, pokušala sam ljutito reči "NE" i ništa od toga nije uspjelo. Inače i suprug i ja joj posvećujemo puno pažnje tako da sumnjam da grize jer privlači pozornost. Molim Vas savjet kako postupiti. Puno hvala na odgovoru, izgrižena mama
Draga mama,
prije svega moram vam napomenuti da na griženje možemo gledati kao na jednu od faza u razvoju koja se u manjoj ili većoj mjeri javlja kod sve djece, s tim da kod nekih traje kroz duži period i događa se učestalo pa nije neobično da su roditelji zbog toga zabrinuti.
Razlozi zbog kojih dijete grize su razni: može se služiti grizenjem kako bi privuklo pozornost na sebe ili ako se još ne može izraziti riječima, grizenje može biti način komuniciranja. Dok još ne može normalno komunicirati, grizenje sve više postaje djetetov način izražavanja frustracija. Često djeca koja grizu svoju braću ili roditelje traže nježnost, izražavaju ljubomoru i potrebu da ih gledaju, da im se obraćaju i da ih vole. To ne znači da dijete nije voljeno, nego da jednostavno ima veću potrebu za pažnjom od drugih vršnjaka. Ponekad dijete ugrizom na krivi način pokušava iskazati privrženost.
Iako je grizenje “prirodno” za malo dijete i dio je njegova razvoja, takvo se ponašanje ne smije ignorirati: malo dijete koje je ugrizlo (roditelja, vršnjaka, brata/sestru) nije razumjelo da je nekome naudilo. Roditelji ne smiju odobravati takvo ponašanje i dopustiti da dijete to i dalje čini.
Ono što vam savjetujem jest slijedeće: • Otkrijte pravi uzrok griženja. Kad saznate iz kojeg razloga dijete grize moći ćete mu pomoći. • Pokušajte predvidjeti situacije u kojima bi se griženje moglo pojaviti i stvorite uvjete kojima ćete smanjiti vjerojatnost pojavljivanja. • Ponudite dovoljno aktivnosti djetetu i zaokupite mu pažnju. • Budite mirni i dosljedni u svojim postupcima. Odmaknite dijete kada vas ugrize, objasnite mu kratko i jasno da ne prihvaćamo griženje kao oblik ponašanja i da ono boli, vodeći računa o njegovom uzrastu i sposobnosti razumijevanja. • Nemojte kažnjavati ili gristi dijete kako bi shvatilo da to boli, nego ga usmjerite na "žrtvu" (u ovom slučaju sebe) i uključite u pomaganje u smislu maženja i tješenja. Na taj način će dijete uvidjeti da griženje boli. • Nemojte od djeteta tražiti objašnjenje svog ponašanja, vjerojatno ga ne zna. Usmjerite se na rješavanje problema i učenje poželjnim ponašanjima koja ćete nagraditi. • Posvetite dovoljno vremena svom djetetu kako biste osigurali ispunjenje njegovih potreba za pažnjom i ljubavi.
U svakom slučaju, bitno je da dijete dobije jasnu poruku da odrasla osoba ne dopušta takvo ponašanje i da ćete svaki put kada vas dijete ugrize reagirati. Uloga roditelja je da podučava dijete i oblikuje pozitivno ponašanje, tako da bez obzira što je griženje normalna pojava, važno je da roditelj na primjeren način reagira i pouči dijete. Bitno je dati djetetu do znanja da griženje boli, da je neprihvatljivo i što se smije gristi a što ne.
Kristina Bačkonja, dipl. psihologCentar Proventus