Naime, moj dečkić (za par dana punih 8 mjeseci i oko 11 kg, vesela, napredna beba) i dalje noću svaka dva, tri sata traži bočicu (210ml) bez obzira na naš trud da ju zamijenimo vodom, nunanjem ili tješenjem te je popije do zadnje kapi.
Zbog malih komplikacija tijekom poroda dojen je dva mjeseca, ali također uz nadohranu, te smo na preporuku pedijatra krenuli s dohranom sa 4 mjeseca.
Od samog početka smo na Nanu, trenutno Nan 2, ali ja bih pokušala s nekom drugom (npr. bebimil 2 ili Novalac 2) ne bi li ga možda više zasitila. Stoga me zanima Vaš savjet i mišljenje o tome. Ukoliko podržavate prijelaz na drugo adaptirano mlijeko, na koji način da mu postepeno uvedem? Svaki dan jednu bočicu zamijenit drugim ad ili?
Inače naš raspored obroka izgleda otprilike ovako:
9 h: mliječno žitna kašica
11.30 h: malo palente sa sviježim sirom, voće ili par zalogaja nečeg drugog da mu ručak malo "pomaknemo"
13 h: ručak - povrće s mesom i krumpirom ili rižine pahuljice
16 h: voćno žitna kašica ili samo voćna
19 h: mliječno žitna kašica (keksolino, kašica za laku noć, gris..)
Oko 20 h ide spavati
23 h: bočica 210ml
02 h: bočica 210ml
05 h: bočica 210ml
Ponekad još tokom dana dam keksić (dječji) ili jogurt koji smo nedavno uveli.
Ukoliko smatrate da nešto krivo radim, svaki savjet je dobrodošao.
Zaista sam poslušala svačiji savjet vezan za odvikavanje s bočice noću, ali bezuspješno. Najviše se trudim zbog zubića koje će, nadamo se, ubrzo dobiti a znam da ih noćno hranjenje (pogotovo bočica) kvari.
Unaprijed hvala, lijep pozdrav! Dina
Poštovana,
vaša beba je velika i treba joj nešto više hrane nego onima iste dobi koji su manji. Iz vašeg opisa jelovnika vidim da mu je zadnji obrok u 19 h, i da spava do 9 ujutro. To bi bilo oko 14 sati bez hrane, a vaše dijete je još uvijek premalo i ne može tako dugo izdržati bez hrane. Upravo iz ovog razloga vas tijekom noći traži jesti, jer je zaista gladan i upravo ga zato ne možete odviknuti od bočice.
Znači... večeru mu dajte što je kasnije moguće tako da ga duže tijekom noći drži sitim, a noćne obroke maksimalno zagustite pahuljicama. Na ovaj način postupno ćete smanjiti broj i količinu noćnih obroka, no nemojte očekivati da će tako malo dijete u komadu i bez hrane biti tako dug vremenski period.
Što se tiče promjene adaptiranog mliječnog pripravka, to se zapravo ne preporuča, a u konačnici svi su pripravci vrlo sličnog ili gotovo istog sastava tako da samom promjenom mlijeka nećete postići da je dijete sitije.
Tena Niseteo, dipl.ing.preh.teh.
nutricionistica/specijalistica za kliničku dijetetiku i metabolizam
Klinika za dječje bolesti Zagreb