Kaka u kuglicama pa često zadržava stolicu i nikad ne obavlja nuždu izvan kuće (još je u pelenama). Koristimo Smokvan koji ispočetka djeluje pa prestane. Probali smo i s jako malom dozom Portalaka koji je rezultirao proljevom nakon svakog jela pa smo prekinuli. Još doji, kravlje mlijeko nismo uveli, ali pije jogurt i jede skutu. Jede bijelu ribu, bijelo i crveno meso, jaja, svo povrće i voće (svježe i sušeno). Za doručak su nekad pahuljice, a nekad kruh sa domaćim maslacem od badema ili oraha. Od mahunarki je jela samo grašak, a sad jede i leću. Dugo je bila na profilaksi (Cefixim jer ima mokraćni refluks) pa je uz to uzimala probiotik Wayu. Ima dobar apetit, ali ju je jako teško nagovoriti da pije. Pitanje je u vezi cjelovitih žitarica koje joj dajemo navečer (heljda, proso, pir..) uz drugo povrće (bundeva, koraba, kupus, blitva). Naime, pročitala sam u smjernicama za vrtičku prehranu da se one uvode nakon 2. godine pa Vas pitam jesmo li ih prerano uveli u takvom obliku (cjelovita zrna). Treba li žitarice davati s mlijekom? Do sad smo ih kuhali na vodi, ujutro s voćem, navečer s povrćem. Možete li nam preporučiti probiotik koji bi pomogao sa zatvorom? Unaprijed se zahvaljujemo.
Poštovani,
niste pogriješili, dijete može prije druge godine života jesti cjelovite žitarice. Ne morate ih nužno kombinirati s mlijekom. Važno je samo da dijete konzumira dovoljno mlijeka odnosno mliječnih proizvoda tijekom dana. Uvijek dajte prednost fermentiranim mliječnim proizvodima.
Teškoće sa zatvorom/tvrdom stolicom rješavaju se pravilnim unosom vode i vlakana. Međutim, djeci do druge godine života nije uputno nekontrolirano povećavati udio vlakana u prehrani, jer ona mogu smanjiti apsorpciju hranjivih tvari. Prvi i za sada najvažniji korak je pravilan unos vode tijekom dana. Dnevne potrebe vaše curice za vodom iznose 100 ml/kg tjelesne mase. Vodu je najbolje piti između obroka, kontinuirano kroz cijeli dan. Pomozite joj da razvije naviku unosa vode vlastitim primjerom. Možete je potaknuti i dodatkom kriška voća u vodu ili slamkom. Namirnice bogate vlaknima, a prikladne za dijete u ovoj dobi su: voće, povrće, cjelovite žitarice te mahunarke i orašasti plodovi. Oprezno s orašastim plodovima, ponudite ih mljevene radi opasnosti od gušenja. U redovitoj prehrani za sada unos vlakana možete malo povećati dodatkom suhih smokvi.
Ivana Purić,
nutricionist, dipl. ing., prof.eHrana – Savjetovalište za nutricionizam i dijetetiku