Sa krizom koja drma našu zemlju moguće je da ste ostali bez posla i da tražite novi. Šaljete molbe, odlazite na razgovore, no još uvijek ništa od novog posla… I na ovom posljednjem razgovoru pomislili ste da ćete zasigurno vi biti izabrani za radno mjesto, izašli ste iz ureda zajedno s poslodavcem s osmjehom na licu.. No opet ništa. Pa, zašto su zaposlili nekog drugog a ne vas? Ovih pet razloga pomoći će vam razjasniti neke stvari…
1. Prekvalificirani ste
To nije samo kliše - zaista možete biti prekvalificirani za neko radno mjesto. To je posebno istinito kriznoj ekonomskoj situaciji. Kandidat koji je previše kvalificiran zahtijevat će veću plaću i pogodnosti, kao i dugoročno zapošljavanje. Ako je na razgovoru bio netko drugi tko bolje odgovara kvalifikacijama i ne prelazi ih pretjerano, moglo bi biti u najboljem interesu kompanije da ga zaposle i uštede novac.
2. Ne znate prave ljude
Možda vaš životopis izgleda dobro na papiru i možda ste zbilja bili dobri na razgovoru, no ako je neki drugi kandidat obiteljski prijatelj šefa ili neka slična “štela” – velike su šanse da nećete dobiti posao. Ovo nije fer, ali u ovom slučaju zbilja ne možete ništa napraviti. Najbolje što možete je da i u slučaju da niste dobili posao zahvalite poslodavcupozivom ili mailom) na datoj šansi. Ostavljanje pozitivnog dojma moglo bi vam povećati šanse ako se u istoj firmi otvori još koje radno mjesto.
3. Slažete se, samo ne profesionalno
Imajti dobar odnos sa mogućim poslodavcem je dobro, no ako ste se povezali preko čašica vina ili nečeg sličnog, moguće je da ste dobili prijatelja, a ne poslodavca. U manje ekstremnom primjeru, moguće je da ste se jako dopali poslodavcu, no svejedno nećete dobiti posao. I dok su simpatičnost i otvorenost veoma važne osobine, one vam neće zagarantirati posao, a i ponekad se pretjerivanje u ovim osobinama može shvatiti kao neozbiljnost.
4. Došli ste s uvjetima
Vi možda odgovarate ovom poslu, no ako imate previše zahtjeva ili ako imate neraščišćene odnose na starom radnom mjestu, možda vas neće zaposliti. Ako mislite da nećete ostati ondje dugoročno ili ako prijašnje obaveze znače da će vam se morati prilagođavati radno vrijeme, moguće je da ćete ispasti iz utrke. Ako je moguće, dođite otvoreni za suradnju kakvu nude ili barem budite spremni na kompromis. Međutim, ako imate ograničenje o kojem nema rasprave, fer bi bio da to spomenete za vrijeme razgovora – nema smisla da obojete trošite vrijeme ako se situacija neće riješiti.
5. Nepredvidivi razlozi
Često, razlog nikada nećete saznati. Možda vam neće ništa ponuditi jer je bila još jedna osoba koja je jednako kvalificirana kao i vi, pa su bacali novčić da vide koga će uzeti. Možda je poslodavcu zasmetala neka pottpuna sitnica (primjerice javili ste se na mobitel za vrijeme razgovora), možda mu je bio loš dan ili sat. Realno sagledajte kako je prošao razgovor, ako ste napravili neku grešku popravite jeza idući razgovor.
Bez obzira na razlog, potrudite se naučiti nešto iz svakog svog iskustva i primjenite pozitivne stvari na idući razgovor. Nemojte se sramiti kasnije pristojno priupitati zbog čega niste bili odabrani za posao, samo pripazite da ne ispadnete drski i nemojte se pravdati i previše raspravljati o razlozima. Budite profesionalni i zahvalite im što su vam pomogli da shvatite što ste krivo napravili. Jer ako vam netko ne ukaže na grešku, postoji šansa da je ponovite.
5 razloga zašto niste dobili posao