Postoje zanimanja, a postoje i misije. Pronaći posao koji nas ispunjava, daje nam osjećaj zadovoljstva te nam ne predstavlja nužno zlo, već nas i usrećuje pravi je životni dobitak. Ako takav posao istovremeno pomaže drugim ljudima i uljepšava im život, možemo ga bez problema nazvati i životnom misijom.
Među takve profesije zasigurno spada i njegovanje starijih osoba. Posao njegovatelja nije jednostavan posao, no ima mnogo pozitivnih trenutaka zbog kojih se cjelokupni trud isplati.
Gospođa Marija radi kao njegovateljica u Njemačkoj već 3 godine, a s nama je podijelila svoje iskustvo.
Zašto ste se odlučili za posao njegovateljice? Kako ste uopće našli ovakav posao?
Pred mojim prvim odlaskom u Njemačku, nisam imala nikakvog iskustva s radom u inozemstvu. Njegovala sam samo moju majku, koja već sedam godina nije s nama. Bolovala je od staračke demencije i imala je velikih problema sa zglobovima. Komunikacija s njom je bila sve teža, no osjećala sam da joj moja prisutnost pomaže i da bi bez moje pomoći njen odlazak na drugi svijet bio mnogo brži. Svoju pomoć sam uzimala kao normalnu stvar, kao svoju obavezu prema roditelju. Nakon njene smrti sam shvatila da me ovaj posao ispunjava te da mu se želim više posvetiti.
Kako ste pronašli prvog pacijenta kojem je bila potrebna njega? Kakvi su bili uvjeti i zahtjevi?
Nisam znala da li je moje iskustvo s mamom dovoljno te sam napravila tečaj za njegovateljicu, gdje sam stekla mnogo novih, korisnih informacija. Njemački jezik sam znala još iz škole i svakodnevna komunikacija mi nije pravila problem. Dugo sam razmišljala da li tražiti posao individualno ili se obratiti nekoj agenciji. Puno vremena sam provela na internetu, komunicirala s njegovateljicama, koje imaju iskustvo s individualnim traženjem posla i koje su radile na crno. Preko veze sam našla neku obitelj, ali jako sam se bojala rada na crno. Nisam znala ni kuda idem, ni kod koga idem. Dosta sam čitala o tome kako su njegovatelji tek na radnom mjestu saznali kakvog pacijenta će zapravo njegovati, kada su nastali problemi, nisu mogli komunicirati s uredima a neki ni nakon nekoliko odrađenih mjeseci nisu vidjeli ni dobili novac. Zato sam se vratila kući i odlučila probati preko agencije.
Nije Vas ovakva usluga koštala polovinu Vaše zarade?
Bojala sam se, da će agencija za svoje usluge uzeti polovinu moje zarade ali na svu sreću, to se nije desilo. Na početku sam se besplatno registrirala a onda dobila sve informacije kako suradnja funkcionira. Kratko nakon toga su me nazvali i ponudili mi jednu poziciju u gradiću nedaleko od Münchena. Trebala sam ići njegovati jednu stariju ženu s demencijom. Pošto je ova pozicija odgovarala i mojim zahtjevima, ali i mom iskustvu koje sam imala s mamom, složila sam se da ću ići raditi. Onda je već sve išlo glatko. Sačekala sam hoće li me obitelj stare gospođe prihvatiti za rad. Prije puta me je njemačka obitelj nazvala i malo smo popričali na njemačkom, upoznali se. Nakon toga mi je agencija pomogla u planiranju puta i za jedan tjedan sam se već pakirala. Nakon odrađenog turnusa mi je agencija nadoknadila putne troškove do Njemačke i natrag. Nisam plaćala nikakve provizije ni prije početka rada ni nakon toga.
U Njemačkoj radite već treću godinu? Ne nedostaje vam domovina?
Tijekom rada u Njemačkoj sam promijenila četiri obitelji. Dvije starije žene, jednog starijeg muškarca i jedan bračni par. Na pozicijama sam ostajala po 2-3 mjeseca, između kojih sam uzimala pauzu ovisno od toga u kakvoj sam bila kondiciji. U bitnim trenucima sam bila kod kuće sa svojom djecom, a put sam uvijek planirala prema potrebama. Blagdane provodim kod kuće, no zadnji sam Božić provela s mojom njemačkom obitelji, primamo me božićni bonus.
Kako Vam se čini ovaj posao nakon nekog radnog iskustva?
Ja sam svojim zanimanjem jako zadovoljna. Osim što se moj njemački jezik jako poboljšao, i u praksi sam naučila kako raditi sa starijim ljudima i u teškim situacijama. Pored toga sam stekla mnogo prijatelja. I danas sam u kontaktu s djecom jedne moje pacijentice, koja je umrla prije godinu dana. Osim toga, ako je njegovatelj zainteresiran, agencija mu može dati kontakte drugih zaposlenih njegovatelja koji se nalaze na sličnim položajima i u blizini mjesta u kojem se nalazim. Ponekad izađemo na kavu, malo porazgovaramo te se posavjetujemo oko posla, ako je potrebno. Smijemo se veselim iskustvima, kojih ima puno, unatoč bolesnim pacijentima.
Nikad niste upali u problem zbog jezične barijere? Nije se desilo da niste savladali pacijenta?
Što se tiče administracije i ureda, to za mene rješava moja agencija, iako je moje znanje njemačkog jezika već na jako dobroj razini. Pošto sam uvijek upoznata s dijagnozom pacijenta prije nego otputujem, malo što me može iznenaditi. Jednom se desilo da se stanje pacijenta jako pogoršalo i morao je ići u bolnicu. Tada mi je agencija brzo organizirala put kući i u kratkom periodu mi pronašla novi posao. Uglavnom sve moje 'bakice i dedice', kako ih ja od milja nazivam, savladavam bez problema. Svaki ima svoje 'mušice', ali sve rješavam empatijom i ljubaznim pristupom.
Što bi ste savjetovali ženama koje se boje probati s radom njegovateljice u inozemstvu?
Gdje god budete išle, uvijek provjerite kuda idete, za kakvu plaću i hoće li za vas biti plaćen državni porez. Ja svoju slovačku agenciju SunSet24 ne bi mijenjala ni za što na svijetu. Profesionalan tim mi je uvijek bio u dispoziciji, prije i za vrijeme trajanja mog puta u inozemstvu, tako da nisam morala brinuti. Također morate znati da se ovaj rad obavlja srcem. Ako ne volite stare ljude, radije odaberite rad u kancelariji. Ja se mojim bakicama i dekicama uvijek jako radujem a i oni me uvijek s nestrpljenjem čekaju.
Posao njegovatelja nije jednostavan posao, no ima mnogo pozitivnih trenutaka zbog kojih se cjelokupni trud isplati