Ako u vezi imate trzavice oko financija, bolje je ovo pitanje riješiti što prije, prije nego se pretvore u ogromne probleme koji mogu dovesti i do prekida, i u stvari to je jedan od najčešćih razloga zbog čega parovi prekidaju. Nije ni čudno što u nekim zemaljama Južne Amerike parovi prije braka, uz konzultacije kod svećenika, idu i na konzultacije s ekonomskim stručnjakom koji im pomaže posložiti i objasniti osnove zajedničke imovine i financija.
Zapitajte se ovih sedam pitanja koja vam mogu pomoći promijeniti život nabolje.
1. Nakon što ste kupili nešto, je li vam vrjednije to što ste kupili ili vaša veza?
U sretnoj vezi vi oboje imate jednaku moć odlučivanja i bez obzira na to tko više zarađuje, to ne znači da ta osoba ima i više moći (i snagu odlučivanja za oboje) u vezi. Niti to znači da možete kupovati što god poželite, bez obzira na to što vaš partner misli o tome. U stabilnim vezama komunikacija i kompromisi moraju postojati.
2. Trebate li zaista to kupiti?
Kad god želite nešto kupiti, zapitajte se trebate li to zaista, je li vam to zaista neophodno i ne možete bez toga? A onda upitajte partnera za mišljenje o toj kupovini i razgovarajte o tome. Ako se oboje slažete da je u redu kupiti to, učinite to. Ako nije, ponovo pročitajte prvo pitanje!
3. Trošite li ponekad besmisleno?
Budite iskreni, jer laganje i samozavaravanje neće pomoći nikome. Kupujete li ponekad stvari (pa makar to bile i sitnice) koje vam nisu nužno potrebne? Trošite li ponekad novac jer se onda bolje osjećate (ili bolje od ljudi oko vas)? Ako ste pomalo rastrošni, sada je vrijeme da se počnete polako kontrolirati i svedete svoje troškove na umjerenu razinu.
4. Započinjete li svađe kada vam partner ističe suvišne kupovine?
Uvijek je lakše prigovarati kako je mrak, nego se ustati i upaliti svijetlo. Lakše je svaditi se i braniti se kontra-napadom nego li saslušati, prihvatiti istinu i pokušati je promijenite. Počnite slušati i nemojte vikati. Smirite se i smireno izložite svoje razloge za kupovinu u pitanju. Ljutnja i bijes neće pomoći riješiti i olakšati situaciju. I nemojte stalno ponavljati iste greške.
5. Jeste li se dogovorili oko zajedničkih financija i limita trošenja?
Bez toga, nažalost neće ići. Morat ćete se usuglasiti oko zajedničkih i odvojenih troškova i limita trošenja novca. Izračunajte koliko vam treba za osnovne troškove (stanarina, režije, benzin, namirnice...), koliko za stvari koje su vam potrebne van osnovnih troškova, a koliko ostaje za "luksuz". Postavite realistične ciljeve i onda ih se oboje držite. To će definitivno smanjiti svađe.
6. Jeste li počeli mijenjati stvari?
U početku vam neće biti lako promijeniti navike koje ste godinama imali. Ali kad krenete, već ćete biti u stanju lakše izgladiti razmirice, i naučiti cijeniti i poštivati međusobna razmišljanja kad su u pitanju financije i kupovina.
7. Trudite li se oboje jednako kako biste riješili ovaj problem i prestali se svaditi oko novca?
Jednakost je ovdje ključna. Bilo da je riječ o postavljanju ciljeva, analiziranju budžeta ili zauzdavanju trošenja – oboje morate sudjelovati. Važno je da zajedno donosite odluke i dijelite odgovornosti
Uključite partnera u donošenje odluka i pomognite mu da se i sam uključi. Neka se osjeća korisno i potrebno. Izbjegavanje komuniciranja i svojeglavo ponašanje samo će produbiti jaz među vama. Nemojte biti takvi. Potrudite se očuvati i njegovati vašu vezu, nemojte dozvoliti da se raspadne zbog novca.
Saznajte kako se konačno možete prestati beskonačno svađati oko novca u vezi ili braku i umjesto toga početi štedjeti novac