Odgovor nije jednostavan, jer šteta uslijed ovakvog restarta (poznatog i pod nazivima cold reboot, hard reboot) može, a i ne mora nastati. Na prvom mjestu nije baš da korisnik računala uopće ima izbora nego pokrenuti hard reboot kada se računalo smrzne u radu te odbija reagirati na tipkovnicu i miš. Druga opcija bi bila jednostavno čupanje kabla iz električne utičnice, što se nikako, ali baš NIKAKO ne preporučuje.
Današnja računala trebala bi biti sigurnija za hard reboot od ranijih izdanja i u suštini je mala vjerojatnost da će doći do problema ili štete. Što se uopće događa s računalom kada ga se mora resetirati na ovaj način i zašto je uopće takvo što moguće izvesti?
Uobičajeno resetiranje koje se može zatražiti od sustava (ili ga on automatski pokreće) zove se još i soft reboot, a daje vremena operativnom sustavu da pogasi aplikacije i pokrenute procese te u konačnici pošalje signal matičnoj ploči za restartom. Nakon toga matična ploča šalje signal svakoj od komponenti za resetom i sustav se opet počne podizati.
Prilikom hard reboota stvari su nešto drugačije. Korisnik pritiskom i držanjem tipke za paljenje/gašenje računala pokreće proces pražnjenja svih komponenti koje se služe električnom energijom (neke od komponenti na matičnoj ploči ju zadržavaju), a kada je taj proces gotov, svi dijelovi računala ostaju bez nje. Otpuštanjem tipke za paljenje/gašenje matična ploča i neke druge komponente dobivaju energiju, a korisnik ponovnim pritiskom tipke za paljenje/gašenje počinje proces paljenja računala na uobičajen način.
Ovaj proces možda je prava noćna mora za vlasnike računala koji strepe da će se dogoditi nešto komponentama, no kako je ranije rečeno - izbora jednostavno nemaju. Da stvar bude bolja, nerijetko je upravo gašenje i paljenje računala na ovaj način ono što može 'popeglati' situaciju. Cijela magija hard reboota je upravo u tome da hardver i softver počinju od nule, piše Joel Lee za stranicu MakeUseOf. Nasilno restartanje računala na ovaj način možda nije elegantno - operativni sustav ne stigne pogasiti procese i otvorene programe, nikad ne stigne očistiti datoteke koje privremeno koristi sustav, odraditi pripreme i sl.
No, to ne znači da je cijela stvar posebno štetna. Najgora moguća situacija bila bi to da operativni sustav zapisuje nešto na medij za pohranu (SSD, HDD) u trenutku kada se računalo smrzne u radu. Hard reboot će u tom slučaju izgledno ostaviti nepopravljive datoteke. S druge strane teško da će se računalo uopće smrznuti dok OS zapisuje nešto na pohranu. Cijela poanta smrznutog računala je u tome da - jednostavno ne radi. Stoga ovakvo resetiranje računala nije poseban problem. Veći rizik za računala je fluktuacija napona ili nestanak struje prilikom rada na računalu. Za pripremu na takve situacije korisnici se mogu odlučiti na kupovinu posebnih akumulatora (UPS).
Teško da postoji ijedan jedan korisnik računala koji u nekom trenutku nije bio prisiljen 'odmrznuti' računalo u radu pritiskom na tipku reset ili držanjem tipke za gašenje. Koliko je takvo što sigurno?