Bliži se kraj godine, a s time vrijeme božićnih i novogodišnjih darivanja. I dok vas možda već sad hvata panika o tome što ćete pokloniti bližim članovima obitelji, prijateljima i koliko ćete potrošiti, neki moraju razmišljati što će pokloniti kolegama, ali i nadređenoj osobi ili poslovnim partnerima. Naime, u određenim radnim organizacijama postoje nepisani kodeksi ponašanja da se u određenim prigodama, kao što su rođendani, veći blagdani i slične prigode razmjenjuju pokloni.
Ako vi radite u takvoj tvrtki, vjerujemo da ste se barem jednom našli pred velikim problemom, a to je što kupiti nadređenoj osobi ili kolegama za Božić. Pitanja mogu biti mnogobrojna, od toga koliko novaca potrošiti (nije dobro kupovati i preskupi ni prejeftini poklon), trebate li kupiti više osobniji poklon ili poslovni poklon, pa do toga što je primjereno kupiti nadređenoj osobi, a što nije.
Što znate o toj osobi?
Naravno, univerzalnog odgovora nema. Ono što trebate je prvenstveno razmisliti što znate o toj osobi. Što neka osoba voli, što ne voli, je li više avanturistički ili štreberski tip, ima li hobi, što voli jesti, piti, puši li, ima li kućnog ljubimca, obitelj, djecu, unuke... Ako će vam biti lakše, stavite sve stvari koje znate o nekoj osobi na papir, možda ćete lakše dobiti ideju.
Nakon što ste učinili taj prvi korak, odredite koliko ste spremni potrošiti na poklon. Također, razmislite kako izgleda ured od te osobe; je li minimalistički uređen, bez ikakvih personalnih stvari, slika, okvira s fotografijama, raznih statuica s putovanja, ili baš suprotno, je li pretrpan takvim stvarima. Razmislite je li ured možda pun elektronike i raznih gadgeta…
Ako vaša nadređena osoba ili kolega ima smisao za humor, nikad ne možete pogriješiti sa šaljivim poklonom. Također, ako ta osoba ima tajnicu ili nekog bližeg suradnika i kolegu koji ga bolje poznaju od vas, pitajte ih za savjet, što uvijek „pali“, a što ne prolazi, što se tiče poklona. I ono što je najvažnije od svega, da s tim ne razbijate glavu, ne gubite živce i previše vremena. Poklon treba biti smislen, ako je potrebno duhovit, a na kraju svega treba biti znak pažnje.
Naš je savjet da pogledate razne kataloge poslovnih poklona koji se mogu naći na Internetu. Vjerujemo da ćete sigurno dobiti ideje, a možda na kraju i kupiti nešto od toga.
No, za početak evo nekih ideja koje više-manje uvijek dobro funkcioniraju i koje će vam olakšati odluku.
1. Asesoar – Novčanici, remeni, razni etuiji (ključeve, mobitele elektronske gadgete), kožni planeri, asesoar za putovanja…
2. Knjige – Iz struke kojom se bavi/te, o hobiju i osobnom interesu (kuharice ako voli kuhati, o vinima ako uživa o njima, o fotografiranju ako voli fotografiju). Naša je preporuka da izbjegavate knjige o tome kako biti bolji šef, menadžer i sl. jer svrha knjige može biti krivo protumačena.
3. Uredske stvari – Stolni ili zidni sat, uredski asesoar (maleni globusi, kineske kuglice), uredske šalice za kavu, čaj ili neka druga pića, pepeljare, male svjetiljke za stol ili čitanje…
4. Biljke – za ljubitelje biljaka, primjerice bonsai
5. Jelo i piće – Sirevi, vina, žestoka pića, neobične i luksuzne slastice i delicije (neobične kave i čajevi)
6. Asesoar za jelo i piće – razni otvarači za boce, noževi za sireve, tanjuri i posudice za određena jela,
7. Duhanski proizvodi – neobični brandovi cigareta, cigara, duhan za lulu…
8. Duhanski asesoar – upaljači, tabakere i sl.
9. Sportski pokloni – nova šilterica, majica omiljenog sportskog kluba, znojnici (ako primjerice igra tenis), set ručnika za sport (plivanje i sl.), štitnici, set loptica za tenis, košarica za badminton, pak, loptice za golf…
10. Elektronski asesoar – USB stick, punjači mobitela za auto, stalak za navigaciju ili mobitel u autu, slušalice za „hands free“ za razgovor u autu…
11. Kozmetika – Eterična ulja, sapuni, kreme za ruke, kupke, balzami za usne…
12. Ambijent – mirisne svijeće, eterična ulja za prostor, mirisi za ambijent…
(vam)