Dočekajte proljeće bez dodatnih kilograma

Većina nas u toku zimskih mjeseci nakupi oko 1-2 kg

Dočekajte proljeće bez dodatnih kilograma

Zimi nas niske temperature često natjeraju da se zavučemo u udobnost toploga doma. Ni kratki dani ne pridonose našoj želji za izlaskom iz kuće. S druge strane zimski blagdani i tradicionalno bogati jelovnici “tjeraju” vas da više jedete. I prije nego se snađete, imate nekoliko kilograma viška i donosite novogodišnji rezoluciju da od ponedjeljka ili sa 1.1. krećete na dijetu. Većina nas u toku zimskih mjeseci (od sredine studenog do sredine siječnja) nakupi oko 1-2 kg. No ne očajavajte, postoji način za borbu protiv zimskog debljanja.

Zašto se zimi debljamo?

Brojni su krivci zimskog debljanja, a na prvom mjestu je klima. Sa spuštanjem temperatura, povlačimo se u kuće, metabolizam nam se usporava i kilogrami se lijepe. No nije samo u tome problem. U zimskim mjesecima niskokalorične obroke mijenjamo sa obrocima bogatima masnoćama. Osim toga zbog manje sunca i aktivnosti osjećamo se potišteno, pa pokušavamo popraviti raspoloženje ukusnom hranom. Neki liječnici vjeruju da nam genetske predispozicije određuju povećanje kilaže sa hladnoćama. Masne naslage su odličan izolator, a nekad (prije svih blagodati suvremene civilizacije) je to bio ključ preživljavanja zime.

Pa kako izbjeći debljanje?

Budite aktivni

Računica debljanja je jednostavna, odnosi se na ulaz i izlaz energije iz tijela: energiju unosimo u organizam sa hranom, a trošimo je kroz aktivnosti. Fizička aktivnost i hrana bi trebali biti u ravnoteži, u suprotnom se debljamo ako nam je fizička aktivnost manja, odnosno mršavimo ako je veća od unosa hrane.

Najbolji način da spriječite debljanje po zimi je vježbanje. Vježbe snage će vam pomoći održati rad metabolizma na istoj razini. Zato tri puta tjedno vježbajte i najviše se fokusirajte na noge. Noge sagorijevaju najviše kalorija. Dodajte i malo kardiovaskularne vježbe (oko 15-tak minuta) i lako ćete spriječiti povećanje težine.

Skijanje i klizanje su odličan način za sagorijevanje viška kalorija. Hodanjem po snijegu trošite 544 kalorija na sat. Neka vam zimski sportovi pomognu da izađete iz kuće i ostanete u formi do proljeća. Ako vam je vani prehladno, otiđite na plivanje. Plivanje je odlično za trošenje energije – troši se više kalorija na sat nego kod dizanja utega, vožnje bicikla ili trčanja.

Pripazite što jedete

Zimi uključite u prehranu više voća, povrća, sušenog voća i cerealija. Ovo je hrana bogata vlaknima, koje tijelo dulje probavlja i duže ćete biti siti.

Jedite malo više proteina. Najlakši i najbolji način da suzbijete želju za hranom je da zimi malo povećate unos proteina. Proteini pomažu u kontroli apetita i tako u održavanju težine.

Jedite više juhe. Prema istraživanjima, osobe koje su prije ručka pojele juhu, pojele su do 100 kalorija manje u tom obroku i kasnije nisu nadoknadile te kalorije uzimanjem još hrane. Znanstvenici nisu baš sigurni zbog čega je tako. Pretpostavljaju da kada se voda inkorporira u hranu (za razliku od samo ispijanja vode), želudac se sporije prazni i duže imate osjećaj sitosti uz manje kalorija.

Zima je godišnje doba kada se češće jedu kolači i slastice i gotovo ih je nemoguće zaobići, pa se ni ne trudite. Pojedite malo, kako bi utažili želju. Ako se redovito bavite tjelesnom aktivnošću, dodatne kalorije vam neće predstavljati veliki problem. Kod blagdanskih ručkova i večera nemojte si uskraćivati hranu. Samo pripazite što jedete. Napunite tanjur puretinom i povrćem, a uzmite samo malo priloga, umaka ili masne hrane. Ključ održavanja težine je u umjerenosti.

Izađite na zrak

Izađite iz kuće, čak i ako je vani hladno. Utoplite se i malo hodajte ili joggirajte po kvartu. Sunce i aktivnost će vam poboljšati raspoloženje. Nedostatak sunca zimi smanjuje proizvodnju seratonina koji nam osigurava dobro raspoloženje i smanjuje želju za hranom i prejedanjem. Već samo jedan sat proveden na suncu može vam puno pomoći. A ako ostanete aktivni, bezbrižno ćete moći pojesti i zimske slastice.

Nemojte pretjerivati

Privremeno malo povećanje težine u zimi može pozitivno utjecati na naš imunološki sustav. Prema istraživanju profesora Gregoryja Demasa, dodatna težina pomaže funkcioniranju imunološkog sustava kod životinja. Slično tome, gubitak težine negativno utječe na imunološke funkcije. Dodatne zalihe masnoća trenutno osiguravaju energiju za borbu protiv mikroorganizama i tako djeluju pozitivno.

Sačuvajte zdravlje

Malo povećanje težine je možda neizbježna biološka reakcija na hladnoću. No izbjegavajte ležanje i sjedenje po cijele dane. Budite aktivni tijekom zimskih mjeseci, osobito ako ne želite izbjegavati blagdansku hranu. Nedostatak aktivnosti negativno će utjecati na vaše zdravlje i raspoloženje, i doprinijet će skupljanju dodatnih kilograma koje ne želite.

"Ono što možemo predvidjeti, možemo i kontrolirati", kaže dr.John Foreyt, voditelj Istraživačkog centra bihevioralne medicine na Fakultetu medicine u Houstonu. "Znamo da je zima rizično razdoblje za dobivanje na težini, stoga moramo stvoriti i provoditi strategije kojima ćemo smanjiti unos hrane i povećati vježbanje."