U bošnjačkoj nacionalnoj zajednici za Grad Zagreb i Zagrebačku županiju svečano je otvorena izložba umjetničkih fotografija na temu rijeke Une i slobodnu temu.
Fotografi iz Hrvatske, Bosne i Hercegovine i Slovenije okupili su se i družili fotografirajući ljepote rijeke Une.
Trideset autora sudjeluje u ovoj internacionalnoj izložbi i njihovih 80 fotografija može se pogledati do 30. lipnja 2011. godine. u galeriji BNZH u Ilici 54.
„Dok sam prvi put stavio fotografije Une na internet, fotografi su me molili da ih povedem tamo da i oni vide Unu. Družili smo se na Uni svi zajedno i to je nešto najljepše što se može vidjeti u životu. Želimo pokazati kakvu to ljepoticu imamo. To je rijeka koja spaja, a ne razdvaja“, rekao je fotograf Nedžib Vučelj, predsjednik udruženja „Infokult“ iz Bužima koji je inače tvorac ove ideje i organizator fotosusreta na Uni.
Svečanom otvorenju izložbe prisustvovao je i zagrebački gradonačelnik Milan Bandić koji se obratio prisutnim ljubiteljima fotografije.
„Prije šest mjeseci sam bio na Uni, obišao sam Unu i vidio te ljepote. Nije sve u snazi, nešto je i u ljepoti. Una spaja dvije države, Hrvatsku i Bosnu i Hercegovinu. Neka živi prijateljstvo dviju država i da imamo još puno ovakvih izložbi“, rekao je zagrebački gradonačelnik na svečanom otvorenju izložbe.
Na zagrebačkoj izložbi posjetitelji se mogu upisati u knjigu dojmova i pokazati svijetu da i Una zaslužuje biti pod zaštitom UNESCO-a. Učesnici fotosusreta na Uni za sada nude samo fotografije, a uskoro će ponuditi zajedničku fotomonografiju Une za koju već biraju svoje najljepše fotografije. Često se uspoređuju slapovi Une sa slapovima Niagare, ali svi koji su barem jednom bili na Uni mogu se složiti da ove prirodne ljepote zaista ostavljaju bez daha.
„Gdje god nas pozovete ako je nešto lijepo mi ćemo to zabilježiti svojim fotoaparatima. Ima puno zaljubljenika u umjetnost fotografije. Svake godine nas ima sve više. Una nas je zbližila jer voda je život, ali tu je i priroda, kulturna događanja nekog kraja, hrana. Svaki trenutak je zabilježen, nije sve u tehnici. Niagara me nije oduševila, meni je Una ljepša“, rekla je fotografkinja Ljiljana Dolenc iz Zagreba.
Umjetnost se ne može nikad dovoljno objasniti, ali se zato može osjetiti. Ako gledatelj na fotografijama uspije otkriti emocije koje je autor utkao u svoje djelo, uspostavljena je komunikacija između njega i autora i tada se može reći da je umjetnik uspio u svom stvaralačkom činu. Da bi fotografija bila umjetnička, uz opće estetske vrijednosti i zahtjeva likovnosti, kompozicije, tonskih vrijednosti, ritma, linija, ploha, kolorita, potrebno je da ona ima i snažan emotivni naboj i dušu.
Kako jedna fotografija govori više od tisuću riječi, tako se samo na jednom mjestu na Uni može napraviti više od tisuću različitih fotografija. Otuda privlačnost svakom fotografu da joj se divi, fotografira je i da joj se stalno vraća. Una nudi uvijek novu i neiscrpnu inspiraciju fotografima iz Hrvatske, Slovenije i Bosne i Hercegovine koji je pohode već pet godina za redom. Svojim objektivom zaustavljaju i ovjekovječe dijelove njezine ljepote kroz impresivne kadrove koji se na Uni mijenjaju i svakog trenutka su drugačiji i ljepši, čarobni i bajkoviti. Njihove fotografije su pozivnica svima da posjete ovu ljepoticu i s hrvatske i s bosansko-hercegovačke strane, da se napajaju njezinom ljepotom i da krenu njihovim stopama, ali i regatom na njezinim brzacima i prekrasnim slapovima. Ova izložba je poziv svima kojima se pruži prilika da krenu ljepotici Uni od Martin Broda, Štrbačkog Buka, preko Ripča, Bihaća, Kostelskog Buka, Bosanske Krupe, Otoke...
Tajana Tretnjak