Smatra se rekreativnim sportom, ali i sportom koji pruža mogućnosti i profesionalnim bavljenjem, te aktivnost na otvorenom koja se može prakticirati u zatvorenim prostorima. Rolanje je sjajna aerobna aktivnost koja godi zdravlju cijeloga tijela. Dok ste na rolama, tijelo je u pokretu, pa se redovitim bavljenjem ono razgibava i jača, te se podiže tjelesna izdržljivost i kondicija. Potiče pravilno disanje i jača dišni sustav te pozitivno utječe na rad srca i krvotok i pogoduje zglobovima, podiže psihomotorne sposobnosti i doprinosi boljoj tjelesnoj pokretljivosti i koordinaciji pokreta. Pozitivno djeluje na sposobnost brzog reagiranja, razvija osjećaj za ravnotežu te utječe na manje nepravilnosti u držanju.
Iako pojedini stručnjaci smatraju da rizik od ozljeda nije ništa veći nego kod drugih sportova, rolanje, posebno u početnoj fazi, ipak nosi određeni rizik od različitih padova na asfaltu koji za posljedicu mogu imati ogrebotine, modrice, krvarenja, prijelome, iščašenja i uganuća. Zbog eventualnih padova koji mogu rezultirati lakšim, težim, ali i vrlo ozbiljnim posljedicama, neka štitnici za ruke, laktove, ručne zglobove i koljena, uz kacigu koja glavu čuva budu obvezni dio vaše opreme.
Pažljivo izaberite role
Sigurnost u rolama uvelike ovisi i o kvaliteti rola, stoga izboru i kupovini posvetite veliku pažnju. Kako spadaju u sportske artikle, nemojte ih kupovati u supermarketu, već isključivo u dobro opremljenoj prodavaonici sportske opreme. U trgovini izbor suzite na kvalitetne modele koji odgovaraju individualnim vještinama i rekreacijskim potrebama obitelji, nemojte ih kupovati ujutro, već ih isprobavajte poslijepodne ili navečer i ne u običnim, debelim soknama nego kupite posebne sokne za rolanje koje su podstavljene na važnim mjestima i ne nabiru se. Role ne smiju “plesati” na nozi niti biti previše pripijene, stoga pripazite da prate prirodan položaj i kretanje stopala i nogu. Pri izboru, prednost uvijek dajte modelima koji imaju osovinu načinjenu od aluminija te kočnice od gume te onima koje su maksimalno stabilne kada se obuku.
Kako dijete naučiti rolati?
- Svežite role kako treba. Pazite da mu vezice ne ispadaju ili da mu hlače nisu preduge
- Dijete pri stajanju na role obavezno držite za ruku i postavite mu čvrste predmete na svakih 10 m, primjerice klupu ili stolac kako bi se za njih mogao uhvatiti dok uči stajati.
- Najbolje je učiti rolati u dvorani za vožnju na koturaljkama ili na nekoj drugoj velikoj ravnoj površini, kao što je igralište, ali gledajte da se u blizini nalazi nešto za što se, po potrebi, možete uhvatiti.
- Krenite sporo kako bi dijete shvatilo razliku između rolanja i hodanja te ulovilo osnovne pokrete ruku i nogu.
- Objasnite djetetu pravilan položaj nogu kao i način kočenja, koji treba duže vrijeme ponavljati. Važno je naučiti kočiti u sekundi jer opasnosti kad ste na rolama uvijek su prisutne.
- Važno je da dijete ne žuri, mora se u potpunosti priviknuti na “novi” osjećaj. Tek nakon što sa sigurnošću može rolati nekoliko metara uz zid, može početi planirati iduće poteze, kao npr. skretanje.
Iskoristite lijepo vrijeme, zagrijte mišiće vi i vaša obitelj, navucite štitnike i role i krenite svi zajedno omiljenim i poznatim rolerskim stazama. Odjeća neka vam bude udobna, otkriveni dijelovi tijela zaštićeni kremom za sunčanje, a glavu neka čuva šilterica ili šeširić. Ne zaboravite ponijeti bočicu tekućine i puno dobrog raspoloženja.