Prema podacima SZO, jedna od osam žena tijekom života dobit će rak dojke. Ova zloćudna bolest jedan je od najčešćih oblika raka kod žene, ali može se javiti i kod muškaraca. Pojedine osobe imaju genetske predispozicije koje povećavaju rizik od razvoja raka dojke i zato je ključno redovito vršiti samopregled te odlaziti na ultrazvuk dojki i mamografiju.
Iako najčešće pogađa žene starije od 50 godina, od ove vrste karcinoma mogu oboljeti i mlade žene stoga je jako važno redovito vršiti samopregled dojki te jednom godišnje obaviti kontrolu kako biste prepoznali simptome raka dojke.
Podigni svijest o raku dojke
Svake godine listopad je posvećen podizanju svijesti o raku dojke, a obilježavanje je započelo još 1985. godine. Tijekom listopada organizacije diljem svijeta provode različite aktivnosti kako bi informirale javnost o raku dojke, važnosti ranog otkrivanja i prevencije. Ružičasta traka postala je simbolom borbe protiv raka dojke, njome se izražava podrška i solidarnost s oboljelima.
Uzrok nastanka raka dojke uglavnom je nepoznat, no istraživanja su pokazala da postoje određeni rizični čimbenici koji su povezani s nastankom ove bolesti, poput dobi, genetskih predispozicija, konzumacije alkohola, prve menstruacije prije 12-te godine, kasnije menopauze i sl. Rizik od razvoja raka dojke mogu povećati i loše životne navike poput pušenja i nezdrave prehrane.
Na sreću, šanse za izlječenje od ove bolesti dobre su ako se rak dojke prepozna u ranom stadiju. Upravo je zato važno na vrijeme primijetiti simptome koji bi mogli upućivati na rak dojke te što prije otići liječniku. Prepoznavanje ranih simptoma može imati značajan utjecaj – što se prije simptomi raka dojke prepoznaju i započne se liječenje, veće su šanse za oporavak.
Kako prepoznati rak dojke?
Simptome raka dojke nije uvijek lako uočiti, a oni se često razlikuju od osobe do osobe. Kako ističu liječnici, jedan od najčešćih ranih simptoma raka dojke je kvržica ili pak promjena oblika dojke. Ostali simptomi mogu uključivati promjene na bradavicama, promjene na koži oko dojke ili neobično velike grudi. Lako je previdjeti ove znakove, pogotovo ako redovito ne pregledavaš svoje grudi, a kod nekih žena simptoma u ranim stadijima raka dojke ni nema, ističu onkolozi.
Osobe koje u obitelji već imaju nekoga tko je obolio od raka dojke trebale bi redovito odlaziti na mamografske preglede. Neke od najčešćih ranih simptoma raka dojke koje brojne žene zanemaruju otkrivamo u nastavku. Iako oni ne moraju nužno značiti da imaš rak dojke, ako uočiš bilo kakvu promjenu na dojkama, trebala bi posjetiti liječnika.
Primjetne kvržice
Svaku novonastalu kvržicu na dojkama trebao bi pregledati liječnik. Ako osjetiš čvrstu kvržicu bilo gdje oko dojke ili ispod pazuha, nemoj nipošto ignorirati ovaj simptom. Naime, istraživanja su potvrdila da je upravo kvržica jedan od najučestalijih simptoma raka dojke koji se javljaju već u ranom stadiju bolesti.
Promjene izgleda grudi
Posve je normalno da se oblik i izgled grudi mijenja kako žena stari. Međutim, ako si uočila neobične promjene na svojim grudima koje su se dogodile iznenada, a nisu povezane s menstrualnim ciklusom, trudnoćom ili gubitkom težine, svakako porazgovaraj s liječnikom. Stručnjaci otkrivaju da promjene oblika ili konture dojke, poput udubljenja, mogu biti rani znak raka dojke. Također, mogu se pojaviti i zadebljanje ili oticanje dojke, a te promjene postaju očiglednije kako rak raste unutar tkiva.
Promjene na bradavicama ili iscjedak
Još jedan rani znak raka dojke može uključivati i određene promjene na bradavicama, poput udubljenja ili povlačenja bradavica. Osim toga, upala oko bradavice, ljuskava koža, kraste, svrbež ili osjećaj peckanja također su simptomi koje ne bi trebala zanemarivati. Nenormalan iscjedak iz bradavice još je jedna stvar na koju vrijedi obratiti pozornost. Ako iscjedak nije povezan s trudnoćom, dojenjem ili drugim medicinskim razlogom, potencijalni je razlog za zabrinutost, upozoravaju liječnici.
Upalni procesi, promjena boje kože ili otekline oko dojke
Promjena boje kože oko dojke, zadebljanja, otekline ili natečeni limfni čvorovi u blizini pazuha mogu biti povezani s upalnim rakom dojke. Ova vrsta karcinoma rijetka je i prilično agresivna, a često se pogrešno smatra infekcijom. Iako su ovi simptomi rjeđi, važno ih je uzeti u obzir.
Bol ili težina u dojkama
Iako većina karcinoma dojke ne uzrokuje bol, ovaj se simptom ipak može javiti kod nekih žena, kažu liječnici. Osjećaj boli i težine u dojkama potencijalni je rani simptom raka dojke, no mnoge ga žene često zanemaruju ili ignoriraju. Ako se bol javlja iznenada i samo na jednom određenom mjestu, svakako bi trebalo posjetiti liječnika i obaviti daljnje pretrage. Ova vrsta boli često je povezana s upalnim rakom dojke, koji također može uzrokovati osjetljivost, bol i težinu u dojkama.
Kako se pregledati kod kuće?
Jedan od važnih načina ranog otkrivanja raka dojke svakako je samopregled dojki. Možeš se pregledati doma kad god ti odgovara, evo što trebaš učiniti.
Odaberi vrijeme
Preporučamo da se pregledaš jednom mjesečno, po mogućnosti nakon menstruacije jer su tada grudi manje natečene
Stani pred ogledalo
Obrati pažnju na svoje grudi iz svih kuteva. Pripazi na promjene u obliku, veličini ili na koži.
Podigni ruke
Podigini ruke iza glave i polako opipaj dojku kako bi provjerila ima li promjena
Ležeći položaj
Lezi na leđa i stavi jastučić ispod lijevog ramena. Koristeći desnu ruku, pregledaj lijevu dojku. Prstima provjeri cijelu dojku kružnim pokretima.
Ne zaboravi pazuhe
Potrebno je obratiti pozornost i na područje ispod pazuha jer upravo ondje mogu se pojaviti kvržice
Rak dojke ozbiljna je bolest, ali redovitim samopregledima te ranim otkrivanje simptoma raka dojke, radiš prve korake do uspješnog izlječenja.
Listopad kao mjesec svijesti o raku dojke nije samo vrijeme za informiranje, već i za zajedničku borbu protiv ove bolesti. Uključivanjem u aktivnosti, podržavanjem oboljelih i širenjem svijesti, možeš doprinijeti pozitivnim promjenama u zajednici.